Jakie wiązanki na Wszystkich Świętych warto wybrać w tym roku

Jakie wiązanki na Wszystkich Świętych wybieramy - z żywych kwiatów czy sztuczne

Kompozycje kwiatowe z kwiatów sztucznych na grób stają się coraz bardziej modne, z uwagi na swoją trwałość. Sztuczne bukiety dłużej postoją na grobie. Dlatego też są wybierane przez osoby, które nie mogą często odwiedzać i porządkować grobów. Jednak wianki i stroiki ze sztucznych kwiatów mają swoje wady. Nie są oryginalne, gdyż w wielu sklepach można nabyć podobne kompozycje. Ponadto kompozycje nagrobne ze sztucznych kwiatów również niszczeją z czasem. Tworzywo sztuczne pod wpływem warunków atmosferycznych blaknie, odbarwia się i pokrywa się kurzem, a nawet kruszy się i rozpada.

Mimo zalet sztucznych kwiatów, większość osób decyduje się na stroiki na cmentarz z kwiatów żywych. Budzą one miłe skojarzenia, są oryginalne, pachnące i mają żywe barwy. Dodatkowo ważnym aspektem jest fakt, że nie zaśmiecamy środowiska tworzywem sztucznym. Ponadto wiązanka na cmentarz zrobiona na zamówienie lub taka, którą zrobimy sami będzie niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju.

Oryginalne stroiki na cmentarz, z kwiatów sztucznych czy prawdziwych, możemy również wykonać samemu lub zlecić ich wykonanie profesjonalnym florystom. Na grobach oczywiście nie może zabraknąć także zniczy. Sprawdź również ten artykuł z poradami, jakie znicze wybrać na grób.

Ceny stroików na Wszystkich Świętych

Święto Zmarłych łączy się jednak ze sporymi wydatkami, które obejmują nie tylko zakup ozdób na grób i zniczy, lecz także dojazdy na cmentarze. Jeśli chcemy zdobyć tanie stroiki warto zaopatrzyć się w ozdoby cmentarne z wyprzedzeniem. Stroiki na cmentarz ze sztucznych kwiatów możemy nabyć znacznie wcześniej, zaś z kwiatów żywych na kilka dni przed świętem. W czasie święta zmarłych ceny na straganach przy cmentarzach będą najwyższe, zaś tanie stroiki będą raczej niskiej jakości i nie tak ładne jak starannie wyszukane przed świętem.

Ceny stroików z żywych i sztucznych kwiatów są porównywalne. Ładne wiązanki na wszystkich świętych na Allegro można nabyć już od około 35 zł, zaś ceny droższych kompozycji dobiegają do prawie 400 zł. Ceny zależą głównie od wielkości stroika. Tanie stroiki są niewielkie i zawierają kilka kwiatów otoczonych oprawą z zielonych liści lub gałązek.

Wieńce na Wszystkich Świętych - popularne trendy w tym roku

Wianki i bukiety nagrobne wybierany nie tylko ze względu na piękno kwiatów, lecz przede wszystkim ze względu na trwałość. Wiązanka na cmentarz z żywych kwiatów powinna przynajmniej jakiś czas przetrwać, nierzadko w niskiej temperaturze. Dlatego, oprócz popularnych w tym okresie chryzantem, wybierane są kwiaty, które nie więdną zbyt szybko, takie jak róże, kalie, goździki czy kapusta ozdobna.

Popularne obecnie wieńce na Wszystkich Świętych nawiązują charakterem do natury i środowiska. Modne są elementy dekoracyjne związane z naturą jak szyszki, kora, mech, żołędzie, owoce głogu, suszone rośliny rodzime i egzotyczne.

Groby na cmentarzu, a także polecany stroik na wszystkich świętych i wiązanki na wszystkich świętych
3 najpopularniejsze wiązanki na Wszystkich Świętych - sprawdź

Utrzymują się tradycyjne kształty. Wieńce na Wszystkich Świętych mają tradycyjny kształt koła lub serca. Natomiast kompozycje kwiatowe i bukiety występują w kształcie okrągłym, osadzone w okrągłej miseczce lub doniczce. Cały czas popularne są stroiki na cmentarz w podłużnym kształcie łezki, osadzone na florecie z rączką, który wygodnie jest nieść w ręku, zaś położony na grobie na ukos ładnie komponuje się z kształtem pomnika. Coraz bardziej popularne stają się również kompozycje kwiatowe w kształcie łuku lub wodospadu, które pięknie opadają i układają się ułożone na płycie nagrobka.

3 najpopularniejsze stroiki na cmentarz

Stroik z róż

Róże cechują się dużą trwałością i nigdy nie wychodzą z mody jako kwiaty nagrobne. Szczególnie popularne są jako kwiaty składane na grobach na specjalne okazje jak pogrzeby czy święta. Stroik z róż stanowi idealną ozdobę na grób osób szczególnie bliskich i kochanych.

Szczególnie często wybierane są na groby stroiki z róż białych, które idealnie wyglądają na tle zielonych gałązek. Róże można również łączyć z innymi kwiatami jak chryzantemy czy lilie. Szczególnie ładne są stroiki z róż białych lub czerwonych połączonych ze srebrzystymi liśćmi bluszczu i tłem w postaci gałązek świerkowych.

Wiązanka na cmentarz z kapustą ozdobną

W tym sezonie szczególnie modne są oryginalne wianki i stroiki z kapustą ozdobną, która długo utrzymuje atrakcyjny wygląd. Kapusta ozdobna wytrzymuje nawet niewielkie przymrozki i tego rodzaju wiązanka na cmentarz długo postoi na grobie. Wianki i bukiety z kapustą ozdobną wpisują się w modny ostatnio trend kolorystyczny, który preferuje kolory fioletu i wrzosu. Szczególnie ładne są wianki i stroiki z kapustą ozdobną połączoną z wrzosem i liśćmi bluszczu.

Delikatne fiolety, liście wybarwione na biało lub kremowo otoczone wierzchnią warstwą liści zielonych, pięknie komponują się z szarością pomników nagrobnych. W czasie stosunkowo ciepłej jesieni i w ciągu dnia pokazuje się słońce, zaś nocą nie ma jeszcze przymrozków, liście kapusty ozdobnej rozwijają się, dzięki czemu stroiki wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie.

Stroiki na cmentarz z wrzosów

Wrzosy i wrzośce wpisują w modny ostatnio trend kolorów fioletowych i liliowych. Ładne bukiety i kompozycje kwiatowe uzyskamy wybierając wrzosy i starzec, popularnie zwany mrozem oraz igliwie w otoczeniu gałązek świerkowych czy jodłowych.

Kolory fioletowe królują w tym sezonie, obok tradycyjnych bieli typowo wybieranych na wiązanki nagrobne. Oryginalne stroiki z wrzosu mogą przybierać kształt okrągły, kiedy to bukiet wrzosowy otoczony jest dodatkami z zielonych gałązek igliwia lub liści bluszczu. Wrzos lub wrzosiec może stanowić również najwyższy punkt stroika w kształcie łezki, gdzie dopełnieniem wrzosu będzie opadająca kaskada z lilii lub kalii połączona z liśćmi bluszczu.

W przypadku dekoracji grobów obowiązuje nadal tradycja i niewiele znajdziemy tu nowości i nietuzinkowych rozwiązań. Niemniej jednak pojawiają się oryginalne rozwiązania jak stosowanie wrzosów czy kapusty ozdobnej jako element stroików nagrobnych. Nowości pojawiają się również w kształtach wiązanek, gdzie wkomponowuje się elementy spadające kaskady z kiści kwiatowych i liści bluszczu.

ikona podziel się Przekaż dalej