Zalety szkła jako elementu wystroju

Jakie pojemniki wybrać do stroików w szkle?

Używanie szklanych naczyń jako bazy do stroików sprawia, że dekoracje wielkanocne wyglądają świeżo i oryginalnie. Jak się za chwilę przekonacie znalezienie odpowiednich naczyń wcale nie jest takie trudne. Zanim odpowiemy na pytanie, jak zrobić ozdoby wielkanocne, zachęcamy do zapoznania się z rodzajami pojemników w poniższej tabeli.

Rodzaje szklanych pojemników

Rodzaj naczynia

Charakterystyka

Słój, słoik

Duże słoje i zwykłe słoiki po dżemie, a także wszelkiego rodzaju słoiki na przyprawy doskonale nadają się do dekoracji domowej roboty. Nie mają profesjonalnego blichtru, ale za to cieszą oko wszystkich wielbicieli DIY. W zależności od wielkości słoika można wykorzystać go do mini terrarium, dioramy czy po prostu ozdobnego pojemnika na świeczkę. Słoiki często przyozdabia się z zewnątrz koronką, malowanymi wzorami lub decoupage.

Misa

Otwarte, pękate naczynie, zwężane ku dołowi. Można w nim eksponować świece, dekoracje wielkanocne (np. jajka). Doskonale nadaje się również do stroików z wykorzystaniem wody np. z pływającą świeczką i płatkami róż.

Flaszki

Butelki o różnych kształtach, najczęściej zatykane od góry korkiem. Specjalne, dekoracyjne odmiany dostępne są niedrogo w sklepach z bibelotami. Flaszki można zdobić z zewnątrz wstążkami, koronką, farbami, wypełniać ozdobami (np. suszone płatki kwiatów) lub umieszczać w nich bukiety.

Wielokształtne

Moda na stroiki w szkle sprawiła, że coraz częściej można zakupić pojemniki szklane w kształcie bombek czy jaj wielkanocnych. We wnętrzu można zrobić wszystko – od kompozycji z kory i suchych kwiatów, przez ekspozycję pisanek, po mini terrarium

Jak widać istnieje sporo możliwości do wyboru. Poniżej przedstawimy kilka propozycji jak wykorzystać przedstawione wyżej naczynia, żeby powstały wyjątkowe stroiki w szkle.

Ozdoby odpowiednie do szkła

Co można umieścić w szkle? W zasadzie ogranicza nas tylko pojemność naczynia i własna wyobraźnia. Mimo wszystko istnieją pewne sprawdzone elementy dekoracji, które dobrze wyglądają w szklanych pojemnikach. Dodatkowo robiąc stroiki na Wielkanoc dobrze jest wziąć pod uwagę typowe motywy świąteczne.

W przypadku mis, pucharów, a także wszelkiego rodzaju „misopodobnych” naczyń wielokształtnych dobrze jest zastosować jakieś podłoże. Mogą to być otoczaki, żwir albo kilka warstw ziemi. Ta ostatnia przyda się szczególnie przy dodawaniu żywych roślinek do stroików. W słojach można umieścić podobne podłoże, ale lepiej sprawdzają się bardziej miękkie podkłady – mech, wata drewniana czy drobny piasek.

Jako elementy dekoracji warto uwzględnić suszone kwiaty, płatki lub gałązki. Słoiki na zewnątrz ozdabiamy oklejając paskiem koronkowej taśmy, przewiązując górną część wstążką lub ozdobnym sznurkiem.

Stroiki wielkanocne w szkle ładnie wyglądają też z pękiem świeżo ściętych kwiatów. Mogą to być tradycyjne kwiaty wczesnowiosenne – żonkile, tulipany lub szafirki. A może zainteresuje cię także ten artykuł z pomysłami na koszyczek wielkanocny?

Stroik wielkanocny w szkle, a także ciekawe inspiracje na stroiki wielkanocne w szkle
Stroiki wielkanocne w szkle jako ciekawe i nietuzinkowe dekoracje wielkanocne

Cztery pomysły na stroiki wielkanocne w szkle

Ozdoby niewiędnące

Poniżej przedstawiamy dwa pomysły na dekoracje z suszonych roślin i innych elementów, które nie ulegają więdnięciu. Ich użycie gwarantuje większą trwałość dekoracji i nie zmusza nas do podlewania i dbania o zawartość.

  • Ozdobna świeczka w słoiku – bardzo tani i łatwy pomysł na stroiki w szkle. Będziemy potrzebować słoika po dżemie lub po przyprawach, małych otoczaków (opcjonalnie wypełnienia z granulek styropianowych), koronkowej taśmy, sznurka z juty, suszonych traw na palemki i szerokiej świeczki (takiej, która zmieści się w słoiku). Poza tym przydadzą się nożyczki i pistolet z klejem. Zewnętrzną część słoika owijamy koronką, którą mocujemy na klej. Przewiązujemy koronkę sznurkiem z juty. Za sznurek wtykamy kilka źdźbeł barwionej trawy. Podłoże wsypujemy do jednej trzeciej słoika i wyrównujemy. Wkładamy świecę i lekko zanurzamy w żwirze, żeby była stabilna. Stroik gotowy. Dodatkowo można na sznurku podwiesić pisanki z tektury, żeby było bardziej świątecznie.
  • Pisanki w szklanej kuli – będzie nam potrzebna duża bombka szklana z otworem z boku, trochę drewnianej waty lub innego podobnego podłoża, 2-3 pisanki z jajek lub styropianowe. Podłoże wkładamy do pojemnika, mościmy w nim pisanki i gotowe. Dla lepszego efektu można dołożyć żółte piórka, kurczaczka z filcu czy cukrowego baranka.

Takie stroiki na Wielkanoc to doskonały pomysł dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na długotrwałe prace manualne, ani na dbanie o żywe rośliny.

Dekoracje wielkanocne z wykorzystaniem żywych roślin

Żywe ozdoby są niezastąpione podczas wiosennych świąt. Nie są konieczne, ale bez nich nie odczuwamy tak bardzo, że wszystko budzi się do życia. Oto dwie propozycje stroików w szkle z użyciem żywych roślin.

  • Owies w szklanej misie – owies to jedna z roślin, którą tradycyjnie stroi się stoły na Wielkanoc. Przygotowanie takiego stroika będzie trochę trwało, ale efekt jest tego warty. Dno szklanej misy wypełniamy ziemią zmieszaną z piaskiem i dobrze nawilżamy. Owies wysiewamy około 2 tygodni przed świętami, zostawiając na środku trochę miejsca dla dekoracji. Trawa owsiana najlepiej rośnie w dużej wilgoci i dobrze nasłonecznionym miejscu. Kiedy jest gotowa dodajemy dekoracje. Najlepiej położyć dookoła kilka pisanek. W środku, gdzie zostawiliśmy miejsce stawiamy zajączka lub baranka.Zamiast wysiewać owies możemy go kupić w małej doniczce i przysypać całość piaskiem lub żwirem, żeby zasłonić doniczkę. Wówczas miejsce na dekorację zostawiamy z boku, nie na środku.
  • Szafirki w dużym słoju – wybieramy duży, szeroki słój. Kupujemy małą doniczkę ze wschodzącymi szafirkami i nieduży worek drobnego, białego żwiru. Dno słoja wypełniamy folią lub granulatem styropianowym. Szafirki ustawiamy na środku i zasypujemy całość drobnym żwirem. Słój można z zewnątrz przewiązać sznurkiem i zawiesić na nim pisankę lub zajączka z tektury.

Gdzie można postawić stroiki w szkle?

Kiedy już mamy gotowy stroik zastanawiamy się, gdzie go postawić. Powinien stać na honorowym miejscu, żeby wszyscy mogli go oglądać i doceniać naszą pracę. Dobrym miejscem na takie ozdoby jest półka w salonie. Możemy też postawić go na stole. W końcu największą szansą na to, że ktoś zobaczy nasze stroiki wielkanocne w szkle jest świąteczny obiad.

Dobrym pomysłem na ekspozycję wiszącego stroika jest okno. Jednak taką bombkę z pisankami możemy zawiesić pod warunkiem, że w domu nie ma kotów i małych dzieci. Ale o tym, że dekoracje wielkanocne powinny być dostosowane do warunków domowych wie pewnie każdy.

Mamy nadzieję, że przedstawione tutaj pomysły są inspirujące i zachęcą was do tworzenia własnych stroików w szkle. To wyjątkowy i bardzo dekoracyjny element świątecznego wystroju. Poza tym jego zrobienie daje dużo satysfakcji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny