Czyszczenie laptopa krok po kroku

1. Jak oczyścić laptop z kurzu?

Oczywiście, należy sięgnąć po sprawdzone metody. Laptop można chociażby… przedmuchać. Jednak, jak to zrobić?

  1. Odłącz urządzenie, a z gniazdka wyjmij wtyczkę. Od laptopa odepnij akcesoria, jak pendrivy czy głośniki
  2. Odwróć laptop Lenovo czy Asus do góry nogami – ważne, żeby był otwarty. Potrząśnij nim delikatnie tak, by wyleciały okruszki. Uważaj tylko, żeby nie wypuścić z rąk urządzenia!
  3. Możesz przedmuchać kurz sprężonym powietrzem. Lepiej nie odkurzać laptopa odkurzaczem, ponieważ jest to dość… niebezpieczne!
  4. Wyczyść ekran odpowiednim płynem. Staraj się nie pryskać na niego bezpośrednio, a skropić ścierkę bardzo delikatnie – inaczej możesz uszkodzić laptop i jego matrycę!
  5. Możesz zamiast pianki użyć też alkoholu – jednak nie pryskaj bezpośrednio na ekran. Będzie bowiem problem, jak alkohol wejdzie pod obudowę urządzenia! Zawsze dobra jest też… zwilżona nim ściereczka. Niestety, ale woda nie usunie tłustych zabrudzeń i śladów. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wyczyścić komputer.

2. Odkurzanie laptopa sprężonym powietrzem

Czyszczenie wentylatora w laptopie jest równie ważne, co czyszczenie samego urządzenia – niestety, ale wentylatory przyciągają brud tak szybko, jak klawiatura. Kiedy nawarstwi się za dużo kurzu, laptop Samsung, Acer bądź urządzenie zupełnie innego producenta może… przestać poprawnie działać. Nie odkurzaj jednak wentylatorów odkurzaczem – to niebezpieczne i może spowodować poważne uszkodzenia w urządzeniu. Zdecydowanie lepiej będzie sięgnąć po… sprężone powietrze! Czyszczenie notebooka z jego pomocą będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Sprężone powietrze to puszka z powietrzem jakie sprężono w niej, zachowując odpowiednie ciśnienie. Puszka przypomina nieco tą na spray. Jak wygląda czyszczenie wentylatora w laptopie i jego pozostałych elementów?

  1. Nie rozpylaj powietrza nad otwartym ogniem, nie czyść sprężonym powietrzem gorącego laptopa i nie stosuj przy urządzeniach pod napięciem. Należy przed rozpoczęciem czyszczenia wyłączyć laptop od zasilania. Koniecznie zaczekaj, aż urządzenie wystygnie!
  2. Otwarty laptop wynieś w miejsce, w którym swobodnie możesz rozpylić gaz. Pamiętaj, że rozpylając powietrze możesz wzniecić kurz w górę! Nie wynoś jednak laptopa, gdy pada deszcz – wówczas mogłoby się przypadkowo zrobić… spięcie, gdy włączysz ponownie laptop!
  3. Rozpyl sprężone powietrze w dobrej odległości – nie ciągiem, a seriami. Wydmuchaj kurz z obudowy laptopa, wentylatorów i pozostałych elementów. Możesz przytrzymać wentylatory patyczkami, aby nie obracały się zbyt prędko. Nie kieruj strumienia sprężonego powietrza wprost na wentylatory, aby siła podmuchu nie była w stanie zepsuć laptopa.
  4. Przeczyść płytę główną, pomijając elektroniczne elementy. Upewnij się, że nie ma brudu już nigdzie i sprawdź, czy wentylatory mogą się normalnie obracać. Później wystarczy już tylko podpiąć laptop Lenovo, Asus lub innej firmy do zasilania i… czyszczenie laptopa zakończone! Jak widzisz, wcale niekonieczne jest od razu rozkręcanie całego sprzętu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czym czyścić monitor komputera.
Czyszczenie laptopa oraz czyszczenie notebooka sprężonym powietrzem, w tym odkurzanie laptopa i czyszczenie klawiatury
5 najlepszych sposobów na czyszczenie laptopa – sprawdź je!

Czyszczenie notebook - porady

3. Jak wyczyścić laptopa płynem do naczyń?

Pamiętaj, że czyszczenie laptopa Samsung, Acer bądź innej formy wiąże się nie tylko z doprowadzeniem do ładu ekranu i wentylatorów. Trzeba bowiem wyczyścić również klawisze urządzenia – zaniedbane, mogą bowiem przestać poprawnie działać. Rozkręcanie klawiszy będzie więc tutaj jak najbardziej konieczne. Możesz je po kolei ściągnąć z laptopa, a następnie przygotować im półgodzinną kąpiel w wodzie, zmieszanej w płynem do naczyń. Każdy klawisz wytrzyj i zostaw do wyschnięcia.

Nie zostawiaj jednak klawiszy na słońcu, ponieważ mogą się przypadkowo odbarwić! Jeżeli posiadasz klawisze czarne, łatwiej będzie je umyć. Niestety, ale białe klawisze które stały się już żółte, ciężko będzie uratować... jakimkolwiek preparatem.

4. Wydmuchiwanie brudów z klawiatury

Poplamiłeś klawiaturę napojem czy ubrudziłeś resztkami jedzenia? Zwykła ścierka to może być… za mało. Jeżeli klawiatura ma posłużyć przez jeszcze wiele kolejnych lat, warto będzie wyłączyć laptop i… wyczyścić! Na jeszcze mokrej klawiaturze rozłóż papierowy ręcznik – dzięki temu wchłonie on wilgoć, jaka znajduje się na klawiszach i między nimi. Przydadzą się również nawilżane ściereczki antybakteryjne.

Jeżeli kurz wdarł się głęboko w szczeliny między klawiszami, trzeba go będzie… wydmuchać. Dmuchanie ustami czy odkurzaczem nie będzie jednak ani skuteczne, ani bezpieczne. Dmuchając ustami możesz bowiem zaszkodzić sobie, a odkurzacz nie wydmucha brudu – tylko wepchnie go głębiej. Zdecydowanie lepiej skorzystać ze sprężonego powietrza, a plamy zaschnięte między klawiszami doczyścić patyczkami do uszu. Oczywiście, uprzednio możesz je nieco zwilżyć wodą – jednak tak, by woda nie ściekała z patyczków!

5. Rozkręcanie klawiatury

Czyszczenie laptopa wiąże się z czyszczeniem każdego pojedynczego elementu, jaki do niego należy. Najtrudniejsza w czyszczeniu jest rzecz jasna klawiatura. Warto będzie zatem ją… wyciągnąć. W tym celu należy zapamiętać jej układ (pomoże zdjęcie zrobione od góry). Następnie trzeba klawiaturę odwrócić i wytrząsnąć każdy jeden okruch, jaki się w niej znajduje. Przydatny okazuje się również pędzel z odpowiednio dobranym, cienkim włosiem. Dzięki niemu zanieczyszczenia ukryte między klawiszami szybko znikną!

Klawisze możesz wyjąć, korzystając z pomocy płaskiego śrubokrętu. Ważne jednak, żeby na jego końcówkę założyć taśmę klejącą – w ten sposób, nie zarysujesz klawiszy z laptopa! Podważaj klawisze po kolei – muszą wyskoczyć z prowadnic. Brud wydmuchaj sprężonym powietrzem i doczyść pozostałe zabrudzenia wilgotną ściereczką oraz patyczkiem do ucha. To wcale nie takie trudne, prawda?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny