Karaluchy w domu – jak zwalczyć?

Jak wygląda karaluch i jak rozwijają się jaja karalucha?

Jesteś pewien, że dobrze oceniłeś wygląd owada? Najczęściej liczy on do 3 cm i jest koloru brązowego, czasami lekko czerwonego. Jego skrzydła i czułki są elementami, które najmocniej charakteryzują karalucha. Żeby karaluchy, jakie pojawiły się np. w bloku zniknęły, trzeba będzie dobrze przemyśleć strategię działania. Podobnie jak rybiki w domu, karaluchy są ciężkie do zwalczenia. Wystarczy jednak zastosować odpowiednio przygotowane środki, które zabijają owady – a już zwłaszcza jaja karalucha.

Jaja owadów rozwijają się najczęściej w temperaturze pokojowej. Co ciekawe, mogą rozwijać się nawet do… 280 dni! Później wykluwają się z nich larwy karalucha – a to będzie etap zdecydowanie cięższy do „przeskoczenia”. Zabiegi na te niezbyt przyjemne dla oka insekty trzeba stale powtarzać. Jeżeli zauważysz, że np. od miesiąca żaden nie pojawił się w domu, to o niczym nie świadczy! Zawsze mogą zalegać w jakimś miejscu jaja, z których znowu karaluchy się… wyklują. A więc, jak usunąć jaja i larwy karalucha? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na karaluchy w domu! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach w domu.

1 sposób – inspekcja wizualna

Zrób plan obiektu i tych miejsc, gdzie pojawiły się karaluchy albo w których znalazłeś jakiś ślad ich żerowania – odchody, osłonki czy wylinki. Zaznacz owe miejsca – mogą one bowiem stanowić kryjówkę bądź być zwyczajnie być źródłem posiłkowania się pasożytów. Jeżeli chcesz usunąć prusaki w domu, musisz zwyczajnie dbać o… porządek. Staraj się jak najczęściej sprzątać, czyścić i myć mieszkanie. Prusaki, podobnie jak rybiki w domu, nie cierpią hałasu – więc wywoływany sprzątaniem może je skutecznie wystraszyć!

Warto będzie także naprawić system wodociągowy tak, by nic w domu nie przeciekało. Niestety, ale prusaki uwielbiają wszelakie pęknięcia czy szpary w mieszkaniu – za meblami, w futrynie czy podłodze. Staraj się też trzymać żywność w szczelnych pojemnikach. Z kolei odpady i śmieci przetrzymuj w miejscach, gdzie karaluchy raczej się nie dostaną. Wyparzaj również otwory ściekowe w mieszkaniu przy pomocy gorącej wody.

2 sposób – cebula i kwas borowy

Owy środek jest bardzo skuteczny i popularny ze względu na pozytywne działanie oraz… niską cenę. Jak przygotować mieszankę? Otóż wystarczy zrobić z niej swego rodzaju pastę! Posiekaj połówkę cebuli w kostkę, a następnie dodaj do niej połowę szklanki mąki oraz odrobinkę wody lub piwa. Do całości dorzuć trochę cukru i kwas borowy (maksymalnie 4 łyżeczki).

Wrzuć wszystkie składniki do pojemnika, wymieszaj i mocno potrząsaj do momentu, aż uzyskasz konsystencję pasty. Napełnij uzyskaną mieszanką uzupełnij np. nakrętki po butelkach i rozstaw je w całym domu – najlepiej w każdym zakamarku, gdzie lubią wędrować karaluchy. Pilnuj jednak, żeby z pastą nie miały kontaktu domowe zwierzęta – jest bowiem toksyczna! A może zainteresuje cię także ten artykuł o środkach na muchy?

Jak się pozbyć karaluchów w bloku?

3 sposób – piwo i inne pułapki domowe

Jeżeli wiesz, skąd się biorą karaluchy w domu, warto będzie zastosować znaną metodę domową w celu ich zwalczenia! Użyj szmatki nasączonej piwem (albo ręcznika) i rozłóż ją w miejscu, gdzie chętnie spacerują szkodniki. Zrób to wieczorem. Karaluchy… lubią piwo! Rano będziesz mógł więc zebrać je nieprzytomne i wrzucić do ognia albo zalać owady wrzątkiem. Powtarzaj procedurę aż do skutku.

Martwy karaluch, czyli karaluchy w domu i porady, jak się pozbyć karaluchów i skąd się biorą karaluchy
5 najlepszych sposobów na karaluchy w domu – zobacz, jak się ich pozbyć

Kolejną metodą jest pułapka w postaci miseczki z piwem. Ustaw przy niej drewienka, po których karaluchy wespną się do miski – a tam się następnie… utopią. Możesz także przygotować bułkę z maścią siarkową lub włożyć do naczynia resztki owoców oraz warzyw. Zostaw miskę na noc, a gdy karaluchy tam wejdą, wrzuć naczynie do wody. Powtarzaj czynność do momentu całkowitego pozbycia się robali!

4 sposób – soda oczyszczona z cukrem, boraks i kocimiętka

Wymieszaj szklankę cukru ze szklanką sody oczyszczonej. Następnie rozsyp uzyskaną mieszankę tam, gdzie chowają się karaluchy. Cukier przyciągnie je do siebie, a później… zabije. Dużą skuteczność wykazuje też boraks, np. w mydle do prania ciuchów. Umieść kawałek mydła w zakamarku mieszkania – gdy karaluch wejdzie z nim w kontakt, odwodni się i umrze.

Spróbuj wykorzystać też kocimiętkę! Wystarczy, że rozmieścisz ją w różnych częściach domu, posiekaną na kawałki. Karaluchy nie lubią się z liśćmi kocimiętki, a więc będą od niej uciekać tam, „gdzie pieprz rośnie”!

5 sposób – preparaty na karaluchy

Domowe sposoby nie zadziałały i zastanawiasz się nadal, jak wytępić karaluchy? Warto będzie skorzystać z kilku produktów, jakie dostępne są w sklepach lub Internecie:

  • żel w strzykawce – karaluchy kuszone są jego zapachem, który wydziela się nawet przez kilka miesięcy. Dobre działanie wykazuje np. żel firmy Bayer, Blattanex – cena ok. 25 zł / 5 g.
  • ręczne spryskiwacze lub spryskiwacze ciśnieniowe – działają wielokrotnie, również na pluskwy i pchły.
  • preparat opryskowy – jest gotowy do bezpośredniego użycia. Wystarczy potraktować nim miejsce bytowania karaluchów. Uważaj jednak, bo taki środek może być toksyczny dla ludzi i zwierząt! Trzeba więc opuścić dezynfekowane pomieszczenie. Świetny środek to chociażby spray firmy Getox – cena ok. 30 zł / 600 ml.
  • proszek – zastosować go możesz niemal na każdej powierzchni. Plusem proszków jest to, że potrafią dotrzeć nawet w najmniejsze zakamarki, również te ciężko dostępne. Na ich korzyść przemawia również fakt, że działają natychmiastowo. Niestety, ale ciężko jest jednak za ich pomocą usunąć większą… grupę karaluchów. Dobry preparat w postaci proszku to np. Vaco – cena ok. 12 zł / 100 g.
ikona podziel się Przekaż dalej