Podstawowe projekty łazienek

Wystrój łazienki w bloku

W blokach łazienki są małe i dlatego ich aranżacja stanowi nie lata sztukę. Wyzwaniem jest nie tylko stworzenie pomieszczenia wyglądającego estetycznie, ale też maksymalnie funkcjonalnego. Umeblowanie łazienki w bloku trzeba dobrze przemyśleć.

Nieśmiertelnym pomysłem na wystrój łazienki są szafki z lustrami. Nie tylko pełnią one dwie funkcje (lustra i szafki), ale też stwarzają wrażenie większej przestrzeni. Do małych łazienek zaleca się stosowanie jasnych kolorów i raczej gładkich powierzchni. Ozdoby powinny być dyskretne, nie przytłaczające kolorem i objętością.

Aranżacja łazienki w bloku polega często na instalacji podwieszanych szafek. Pozwala to lepiej wykorzystać niedużą przestrzeń na podłodze. Coraz częściej też tradycyjne wanny zamienia się na prysznice z brodzikiem. Dzięki temu zyskujemy około 1 dodatkowego metra kwadratowego powierzchni.

Alternatywą dla zamkniętych szafek z lustrami mogą być otwarte półki, na których kosmetyki i akcesoria do mycia będą stanowiły również rodzaj ozdoby. Takie niewielkie półeczki można zawiesić nad toaletą, nad wanną (jeżeli jej nie likwidujemy) czy nad pralką.

Dobrą inspiracją dla osób posiadających małe łazienki powinny być projekty łazienek z Japonii. Japończycy są mistrzami funkcjonalnego urządzania mini-apartamentów. Nie tylko w sposób praktyczny, ale bardzo estetyczny. Zdjęcia takich aranżacji z pewnością zainspirują każdego.

Aranżacja łazienki w domu jednorodzinnym

Mieszkańcy bloków zastanawiają się jak urządzić łazienkę, żeby wszystko się zmieściło. Łazienki w domach jednorodzinnych często wydają się mieć za dużo przestrzeni. Tutaj funkcjonalność oznacza zbliżenie do siebie mebli i akcesoriów o wspólnych zastosowaniach, pomimo dużej powierzchni. Inspiracje można czerpać z łazienek w hotelach i apartamentach. Na przykład wieszak na ręczniki powinien znajdować się przy wannie, a podstawowe kosmetyki w zasięgu ręki przy umywalce.

Projekty łazienek w dużych domach wymagają dokładnego przemyślenia czego potrzebujemy w danej sytuacji. W pobliżu wanny powinien się znaleźć nie tylko wieszak na ręczniki, ale szafka z dodatkowymi kosmetykami. Niektórzy lubią w wannie czytać książki. Umeblowanie łazienki dla takich osób będzie obejmowało stolik lub szafkę na książkę.

Zaletą dużych pomieszczeń jest większa możliwość ozdabiania. Jeżeli chodzi o estetykę, to dobrze sprawdza się aranżacja łazienki z użyciem motywów morskich. Do tego typu aranżacji najłatwiej dostaniemy akcesoria w sklepach i marketach. Jeżeli zależy nam na bardziej oryginalnym wystroju, można czerpać inspiracje oglądając zdjęcia starych łazienek. Dużą popularnością cieszą się staromodne, miedziane krany, ceramiczne umywalki z mozaiką czy nawet wanny naśladujące stare balie. Z drugiej strony można postawić na maksymalną nowoczesność i funkcjonalność. Prysznic czy wanna z masażem z pewnością się przydadzą. Byle wpasować je w estetykę całego pomieszczenia. Sprawdź także ten artykuł z poradami o urządzaniu małej łazienki.

Nietypowe pomysły na łazienkę

Drewno, kamień i gliniane tynki

Wspomnieliśmy już o wannie podobnej do balii. W niektórych domach wystrój łazienki jest naprawdę oryginalny, a użyte materiały nietypowe dla nowoczesnych łazienek. Na takie eksperymenty można sobie pozwolić szczególnie w dużym domu lub w starym budownictwie.

Rosnąca popularność domów naturalnych sprawia, że również mieszkańcy tradycyjnych mieszkań mogą czerpać z nich inspiracje. Warto zobaczyć zdjęcia pod hasłem łazienka w domu z gliny. Sama wanna i umywalka są ceramiczne, ale można je obudować za pomocą tynku glinianego. Również na ścianach odpowiednio dobrana mieszanka gliny i gipsu może zastąpić kafelki. Urządzenie łazienki z wykorzystaniem materiałów naturalnych musi być dobrze przemyślane. Drewno powinno być dobrze zakonserwowane, żeby nie niszczało zbyt szybko od wilgoci.

Łazienka w drewnie, czyli urządzenie łazienki i umeblowanie łazienki oraz porady, jak urządzić łazienkę
5 praktycznych porad, jak urządzić łazienkę - najlepsze pomysły

Jednym z ciekawych pomysłów jest wykorzystanie naturalnego kamienia w wystroju łazienki. Małe otoczaki mogą tworzyć podłogę. Można je zalać żywicą, żeby uniknąć chropowatej powierzchni. Kamieniem można też obudować wannę albo kawałek ściany. Daje to bardzo ciekawy efekt. Dodatkowo aranżacja łazienki w kamieniu może być wzbogacona ukrytymi lampkami LED, imitującymi naturalne światło. Taką oryginalną łazienkę-jaskinię można sobie urządzić naprawdę tanim kosztem. Chociaż samo wykonanie może zająć więcej czasu.

Dedykowane projekty łazienek

Nie każdy jest w stanie samodzielnie urządzić łazienkę. Brakuje nam czasu albo po prostu nie mamy pomysłu jak urządzić łazienkę. Wtedy z pomocą może przyjść firma projektowa, która przeprowadzi aranżację i umeblowanie łazienki.

Dedykowane projekty łazienek uwzględniają potrzeby indywidualnego klienta. Często taką opcję wybierają osoby, które same są niepełnosprawne ruchowo lub mają taką osobę pod opieką. Urządzenie łazienki z uwzględnieniem potrzeb osoby na wózku lub z ograniczoną sprawnością ruchową może naprawdę zmienić jakość życia takiej osoby. Codzienne czynności przestają być wtedy męczarnią i stają się przyjemnością.

Dedykowany projekt może też obejmować wystrój łazienki. Jeżeli na przykład chcemy zastosować nietypowy materiał, ale nie wiemy, jak to zrobić. Wspomniany wcześniej wystrój z użyciem otoczaków czy gliny może się wydawać początkowo trudny do realizacji. Dlatego warto powierzyć go profesjonalistom.

Kilka zasad urządzania łazienki

Jeżeli przed nami jest urządzenie łazienki i mamy bałagan w głowie, to dobrze jest przejrzeć zdjęcia z gotowymi projektami. Nie chodzi o to, żeby się kurczowo trzymać cudzych pomysłów, ale zawsze są to dobre inspiracje. Jesteśmy wtedy w stanie określić czy dany pomysł zagra również u nas.

Oto kilka zasad urządzania łazienki dla początkujących:

  • funkcjonalność – nawet najpiękniejsze muszelki i kafelki w złote rybki nie zastąpią funkcjonalnej łazienki. To pomieszczenie, które przede wszystkim służy do mycia i powinno uczynić mycie maksymalnie wygodnym,
  • wodoodporność – mówiliśmy o zastosowaniu drewna i gliny w łazience, ale pamiętajmy, że pomieszczenie musi być dostosowane do dużej wilgotności. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest kamień i kafelki. Użyte farby powinny być odporne na działanie wilgoci i grzyba,
  • czystość – aranżacja łazienki powinna pozwalać na łatwe i szybkiej sprzątanie pomieszczenia. To miejsce, w którym codziennie jesteśmy nadzy, dbamy o higienę osobistą i często opatrujemy skaleczenia. Bardziej niż gdzie indziej, trzeba tu tępić zarazki i grzyby. Dlatego łatwa do mycia podłoga i ściany to podstawa.

Znając już wszystkie sekrety projektowania łazienek będziecie mogli łatwiej wybrać inspiracje dla siebie. Mamy nadzieję, że nasze pomysły przydadzą się przy urządzaniu łazienki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny