6 najgroźniejszych i najpopularniejszych szkodników w polskich domach
Robaki bądź gryzonie bywają sporym utrapieniem dla wielu mieszkańców. Niestety, ale w bytowaniu z ludźmi sprzyjają im ku temu warunki – bliskość domowników, ciepło, wilgoć i łatwy dostęp do pożywienia. Niestety, ale ich obecność uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Jakie są najbardziej popularne szkodniki w polskich domach i w jaki sposób można z nimi walczyć? Wyjaśniamy!
Najgroźniejsze szkodniki w polskich domach i metody walki z nimi
1. Rybik cukrowy – metoda opryskowa lub zamgławianie ULV
Rybiki cukrowe to srebrzyste insekty z łuskowatym pancerzykiem. Poruszają się dość szybko, zwłaszcza po zapaleniu światła. Najczęściej mieszkają w podłogach łazienek i ich szczelinach (na przykład pod wanną), we wnętrzach kuchennych półek i wilgotnych, ciepłych miejscach. Zjadają resztki ze stołu, a także kleje, papier i martwe owady. Żywią się głównie celulozą. Tylko jeden rybik może przeżyć w sprzyjającym mu warunkach od 2 do nawet… 8 lat! Mimo, że owad nie przenosi chorób na człowieka, to rozmnożony insekt na pewno nie będzie miłym towarzyszem.
Na rybiki cukrowe świetnie zadziała metoda opryskowa lub zamgławianie. Są to metody ekonomiczne i niezwykle skuteczne. Sporządza się wówczas roztwór z koncentratem i opryskuje miejsca, gdzie żyją te insekty. W przypadku dezynsekcji całej powierzchni mieszkania, warto będzie spryskać również listwy przy podłogach. Jeśli mieszkanie zostanie odpowiednio przygotowane, wystarczy zaledwie jeden zabieg do usunięcia źródła problemu.
2. Pluskwa domowa – zamgławianie ULV wraz z zintegrowanymi metodami IPM
Pluskwy domowe są bardzo groźnymi insektami najczęściej zamieszkującymi meble tapicerowane, materace, stelaż łóżka, tapety, boazerię, wnęki za obrazami i inne, ciepłe zacienione, spokojne miejsca. Mogą się tam skutecznie chować aż do następnego poboru krwi ludzkiej (średnio co 3-7 dni). Pluskwy żywią się ludzką krwią, dlatego stanowią dla człowieka duże zagrożenie. Pluskwę czasem można przywieźć do domu z podróży (noclegi w hotelach, pociąg) oraz innych miejsc, w których te owady żyją mając łatwy dostęp do „nieruchomych ofiar”. Można też nieświadomie przynieść je ze sobą przyczepione do ubrań (np. po wizycie u rodziny, znajomych). Ich znakiem rozpoznawczym są liczne odchody, zostawiane w postaci czarnych kropek. Są widoczne dopiero, gdy nazbiera się ich większa ilość. Najczęściej ofiary skarżą się na swędzące ślady i 3-4 bąble w linii lub w kształcie trójkąta.
Najbardziej skuteczną metodą zwalczania pluskiew domowych będzie połączenie metody zamgławiania ULV z metodami IPM. Owady te są bardzo odporne i lżejsze środki mogą nie wystarczyć. Dla skuteczności tych metod znaczenie mają przede wszystkim odpowiednio dobrana ilość i jakość środków chemicznych. Warto w tym kontekście zdać się na profesjonalną firmę, wyspecjalizowaną w zwalczaniu pluskiew i posiadającą odpowiednie certyfikaty.
Metoda IMP polega na sześciu krokach:
- inspekcji
- identyfikacji
- zabiegu przygotowawczym
- sprawdzeniu szkodnikoszczelności
- zwalczeniu metodą IPM
- instrukcji zapobiegania nawrotom szkodników
Wykonanie wszystkich powyższych kroków zapewni najlepsze efekty. Zwykle cała procedura odpluskwiania trwa ok. 3 godziny (włącznie z wietrzeniem i schnięciem).
Preparaty w formie kropli wydzielane przez zamgławiacze ULV potrafią dotrzeć do nawet najmniejszych szczelin i kryjówek pluskiew. Mamy więc pewność, że nieproszeni goście zostaną zwalczeni skutecznie nawet z materaca, stelaża łóżka lub innych głębokich szczelin! Jeśli mieszkanie zostanie odpowiednio przygotowane, wystarczą jedynie dwa zabiegi zamgławiania ULV, aby całkowicie pozbyć się robaków z mieszkania.
3. Myszy i szczury – deratyzacja gryzoni
Myszy to popularne szkodniki, które atakują niemal każdy rodzaj żywności, ale też elementy garderoby czy okablowanie i elektronikę. Gryzonie włamują się nie tylko do mieszkań na wsi, ale również do piwnic w blokach mieszkalnych oraz podziemnych parkingów. Myszy biegające po obiekcie mieszkalnym stwarzają liczne problemy - gryzą produkty spożywcze i elektronikę, wydzielają nieprzyjemny zapach i zostawiają odchody, które znaleźć można później na naczyniach czy jedzeniu. Roznoszą też wiele groźnych drobnoustrojów chorobotwórczych!
W celu zlikwidowania myszy i szczurów, skutecznym sposobem okazuje się deratyzacja – różne metody zwalczana gryzoni. Można zastosować więc zarówno trutkę pokarmową na myszy i szczury (np. w formie kostek woskowych lub pasty), ale też pułapki lub karmniki na gryzonie. Ich zaletą jest odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Deratyzacja to metoda skuteczna i bardzo efektywna, pozwalająca pozbyć się szczurów i myszy na długi czas! Warto też pamiętać, że administratorzy nieruchomości zobowiązani są do przeprowadzania takich akcji deratyzacyjnych 2 razy w roku zgodnie z terminami ogłoszonymi przez władze lokalne.
4. Prusaki – metoda żelowa
Prusaki najczęściej zamieszkują blokowiska, gdzie występują zsypy na śmieci, ale nie tylko. Potrafią ukrywać się w pobliżu kosza na odpadki, pod zlewem, w podłodze czy w rurach odpływowych – zawsze blisko wody. Bez wody nie są w stanie przeżyć dłużej niż 7 dni. Przechodzą często między lokalami w pionie budynku przez nieszczelne kratki wentylacyjne oraz piony rur. Prusaki żywią się resztkami jedzenia, głównie produktami wysokobiałkowymi, ale tak naprawdę są praktycznie wszystkożerne - nie pogardzą mąką, cukrem, owocami, warzywami, mięsem, a nawet alkoholem. Mnożą się w błyskawicznym tempie. Są odporne na wiele czynników, mogą przeżyć bez pokarmu nawet 30 dni, a bez wody do 7 dni. Prusaki przenoszą groźne i niebezpieczne choroby takie jak syfilis, gruźlicę czy grypę jelitową. Dlatego pozbycie się tych insektów powinno być obowiązkowe! Zadziałaj szybko i wynajmij specjalistyczną firmę już gdy pojawią się pierwsze sztuki. Dzięki temu problem zostanie zduszony w zarodku.
Prusaki można zwalczyć dzięki dezynsekcji. Aktualnie najbardziej nowatorska i skuteczna jest jest metoda żelowa. Żel działa jak trutka pokarmowa - zabijając prusaki które chętnie zjadają wysokobiałkowy żel. Po zjedzeniu trutki insekty będą sukcesywnie ginąć, a co więcej nie osiedlą się ponownie w danym mieszkaniu, jeżeli je dodatkowo odpowiednio uszczelnimy. Preparat działa nawet do roku czasu i jest przy tym całkowicie bezpieczny dla domowników. Metoda żelowa stosowana jest w np. szpitalach, restauracjach, biurach, lokalach mieszkalnych. Metodę warto powtórzyć profilaktycznie raz do roku, aby w razie nawrotów żel cały czas był aktywny. Jest to szczególnie ważne, gdy nie każdy mieszkaniec bloku decyduje się na taki krok - w takiej sytuacji problem może często powracać.
Ciekawostka - prusaki muszę mieć dietę na tyle bogatą w białko, że są de facto kanibalami i zjadają zwłoki swoich przedstawicieli gatunku. To tylko wzmaga skuteczność metody żelowej, dezynsekcji która działa jak koń trojański lub mina (tzw. efekt kaskadowy lub efekt domino).
5. Mole spożywcze – metoda opryskowa lub zamgławianie ULV
Mole spożywcze są szkodnikami, które zamieszkują kuchnie i żerują na sypkich produktach spożywczych. Niestety, ale w ten sposób zanieczyszczają pożywienie, które trzeba później wyrzucić do śmietnika. Mole spożywcze składają bowiem swoje jaja nie tylko w żywności, ale też na opakowaniach! Larwy są więc w stanie przedostać się przez folię, przegryzając ją i zagnieżdżając się w danym produkcie. Dlaczego powinno się je zwalczać? Otóż, bakterie i grzyby znajdujące się na ciałach insektów mogą powodować alergie, a także problemy z układem pokarmowym człowieka!
Najlepszą metodą na mole jest ich zwalczanie za pomocą metody opryskowej bądź zamgławiania ULV. Środek dezynsekcyjny należy dopasować do rodzaju i metrażu zainfekowanego pomieszczenia. Oprysk powinno się podawać punktowo w miejsca, gdzie najczęściej żerują mole. Z kolei zamgławianie ULV polega na emitowaniu większych od oprysku punktowego kropli, które wnikają w każdą wolną przestrzeń. Dzięki temu, zamgławianie ULV powsiada bardzo szerokie zastosowanie. Obie te metody są bezpieczne dla ludzi pod warunkiem, że mieszkanie zostanie później dokładnie przewietrzone.
6. Roztocza – ozonowanie
Roztocza pojawiają się wszędzie tam, gdzie przebywa człowiek. Najchętniej żywią się ludzkim naskórkiem i resztkami organicznymi, przesiadując też na tkaninach, dywanach, w kurzu czy kocach. Kontakt z nimi jest bardzo szkodliwy, zwłaszcza dla alergików – roztocza mogą wywołać kaszel bądź różnorodne podrażnienia skóry.
Ich liczebność można ograniczyć dzięki metodzie ozonowania. Już niewielkie stężenie ozonu spowoduje, że roztocza giną i nie będą się dalej rozmnażać! Ozonowanie jest jedyną skuteczną metodą w walce z alergenami - skutecznie uwalnia powietrze z roztoczy i bakterii. Dodatkowo ozon wyeliminuje również szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje pochodzenia zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego. Ozonowanie działa natychmiastowo, a efekty zauważalne będą przez bardzo długi czas – ułatwiając życie zwłaszcza alergikom!
Przy wyborze firmy warto upewnić się czy korzystają z odpowiedniego generatora ozonu. Musi on generować ozon wysokiej jakości. Tylko wtedy pozwoli to osiągnąć zadowalające efekty . Zalecanym sprzętem przy tego typu pracach jest Trioxygen ze względu na posiadane odpowiednie elektrody wyładowań koronowych najnowszej generacji. Dzięki nim uzyskano wysoką wydajność urządzenia w kompaktowym rozmiarze. Wentylator o dużym przepływie powietrza powoduje, że ozon jest równomiernie rozprowadzany po pomieszczeniu. Elektroniczny timer z wyświetlaczem umożliwia ustawienie czasu pracy z dokładnością do 1 minuty.
Trioxygen jest profesjonalnym urządzeniem do przeprowadzania zabiegu ozonowania. Skutecznie niszczy pleśń, grzyby, roztocze, bakterie, wirusy, alergeny oraz inne drobnoustroje, w tym całkowicie chorobotwórcze, zapewniając bezpieczeństwo i komfort. Całkowicie eliminuje nieprzyjemne zapachy powstałe po pożarach, zalaniach oraz spowodowane zagrzybieniem pomieszczeń, pleśnią, czy procesem rozkładu, przy czym ich nie maskuje, ale całkowicie usuwa. Ozonowane naszym generatorem pomieszczenia pachną długo świeżością i czystością.
Materiał partnera, https://prusator.pl
Incredible story there. What happened after? Good luck!
Jak sprawdzić postępowanie upadłościowe?