Afty i pleśniawki w jamie ustnej - skuteczne preparaty, domowe sposoby
Afty i pleśniawki to zmiany w obrębie jamy ustnej które generują dyskomfort. Gdy problem dotyka dzieci, mają one problem z jedzeniem i piciem. Jakie skuteczne leki na pleśniawki i afty można znaleźć w aptece bez recepty. Kiedy afty i pleśniawki wymagają konsultacji lekarskiej?
Afty - przyczyny powstawania
Afty są to niewielkich rozmiarów owrzodzenia, pokryte białym nalotem i otoczone czerwoną obwódką. Pojawiają się najczęściej głównie na błonie śluzowej podniebienia, warg i policzków. Ich występowaniu sprzyja niewłaściwa dieta bogata w wysoko przetworzoną żywność, obniżona odporność, nadmiar stresu, ale także urazy w obrębie jamy ustnej związane z niewłaściwym szczotkowaniem oraz noszeniem źle dobranych protez oraz aparatów ortodontycznych. Ponadto skłonność do występowania aft jest dziedziczna.
Afty nie są zaraźliwe. Wywołują natomiast duży dyskomfort podczas jedzenia i picia. Kiedy zlokalizowane są w okolicy gardła lub podniebienia mogą utrudniać przełykanie oraz mówienie. Nasilenie objawów związane jest również z liczbą aft. Liczne zmiany są zdecydowanie bardziej bolesne niż te pojedyncze.
Preparat na afty dla dziecka i dorosłego
Leczenie aft to jedno, ale bardzo ważna jest profilaktyka i właściwe postępowanie ograniczające ich występowanie. Mowa o diecie bogatej w owoce i warzywa, delikatnym i regularnym szczotkowaniu zębów, stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej o działaniu ochronnym i regenerującym śluzówkę.
W ofercie aptecznej znajdują się liczne preparaty na afty dostępne bez recepty. Mają one za zadanie zadziałać ochronnie, łagodząco i przyspieszyć gojenie. W przypadku pojedynczych zmian sprawdzi się maść na afty czy też żel na afty. Po nałożeniu na owrzodzenie stanowią one opatrunek, ochraniając je od środowiska zewnętrznego. Liczne substancje czynne, jak wyciągi roślinne m.in. z aloesu i szałwii przyspieszają proces gojenia. Natomiast gdy aft jest więcej lepiej będzie zastosować płyn do płukania jamy ustnej i spray na afty. Ostatnia postać preparatu na afty sprawdzi się szczególnie w przypadku dzieci.
Preparat na aftę nie musi zawierać substancji przeciwdrobnoustrojowych, chyba że doszło do nadkażenia zmiany. Wtedy sprawdzi się żel lub płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną.
Preparaty na afty i pleśniawki w jamie ustnej znajdziesz na stronie: https://www.aptekagalen.pl/afty-plesniawki.
Pleśniawki u dzieci - jak je zwalczać?
Przyczyną pleśniawek na języku zwykle są drożdżaki. Grzyby te najczęściej atakują dzieci. Maluchy często wkładają do buzi brudne rączki lub przedmioty. Patogen może przenosić się również z człowieka na człowieka.
Zmiany umiejscawiają się na języku, po wewnętrznej stronie policzków i na podniebieniu. Pleśniawki wyglądają jak drobne jasne łuski, delikatnie uniesione nad powierzchnią śluzówki. Niekiedy można je pomylić z aftami, a u niemowląt z pozostałościami po mleku. Niemniej jednak pleśniawkę można łatwo usunąć, a po jej oderwaniu od śluzówki pojawia się zaczerwienienie lub zranienie.
Pleśniawki to bolesne zmiany. Dlatego dziecko z pleśniawką w jamie ustnej odmawiają jedzenia i picia oraz jest mocno rozdrażnione.
Niestety ze względu na odmienną przyczynę choroby leki na aftę nie zawsze zadziałają na pleśniawki. W ich przypadku konieczne jest zastosowanie substancji o działaniu przeciwgrzybiczym. Ważna jest też regeneracja podrażnionej śluzówki. Dla dzieci rekomendowane są spraye zawierające w swoim składzie m.in. oktenidynę. Natomiast osoby dorosłe mogą sięgać po preparaty z chlorheksydyną w postaci płynów do płukania jamy ustnej. Chociaż leczenie środkami z oktenidyną podobnie jak u dzieci przynosi dobre rezultaty. Łagodnie przeciwdrobnoustrojowo działa również szałwia. Dlatego można płukać jamę ustną naparami z szałwii. Konieczne jest wykonywanie zabiegu kilka razy dziennie, ponieważ tego typu naturalne metody działają słabiej.
W profilaktyce aft i pleśniawek bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Stosowanie odpowiedniej szczoteczki, pasty, unikanie wkładania rąk i brudnych przedmiotów do buzi to zasady, które warto propagować już od najmłodszych lat.
artykuł sponsorowany