ABC zimowej zabawy na łyżwach

Jazda na łyżwach to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych uprawianych zimą. Naukę jazdy na lodzie można rozpocząć w każdym wieku, nawet od najmłodszych lat. Wystarczy, że zaopatrzysz się w dobrej jakości łyżwy. Mogą to być łyżwy hokejowe, które kupisz na przykład na: https://sportano.pl/lyzwy/lyzwy-hokejowe. To dobry wybór dla początkujących. Ich zaletą jest zwrotność, stabilność, a także atrakcyjna cena.

Do rekreacyjnej jazdy na łyżwach nie musisz kupować specjalnego stroju. Wystarczy Ci wygodne przylegające do ciała ubranie – spodnie dresowe lub ocieplane legginsy, koszulka z długim rękawem, przewiewna bluza, kurtka oraz czapka i rękawiczki.

Jeśli obawiasz się kontuzji, o którą nietrudno na śliskim lodzie to na czas jazdy na łyżwach załóż ochraniacze na kolana lub nakolanniki. Dla bezpieczeństwa włóż na głowę kask (może być rowerowy), który ochroni Twoją głowę w razie ewentualnego wypadku.

Jazda na łyżwach to nie tylko doskonała zabawa, która rozładowuje negatywne emocje! Jak każda aktywność fizyczna tak i jazda na lodowisku wpływa pozytywnie na kształtowanie sylwetki. Podczas jazdy na łyżwach pracują prawie wszystkie mięśnie nóg. W ruchu są również mięśnie rąk, ramion i pleców. W zależności od intensywności ćwiczeń w ciągu godzinnej jazdy na łyżwach możesz spalić od 300 do nawet 700 kilokalorii. Po kilku wypadach na lodowisko nie tylko poczujesz się lepiej, ale zwiększysz wytrzymałość swojego organizmu, poprawisz krążenie krwi i zgubisz zbędne kilogramy.

Jazda na sankach

Zamiast łyżew wolisz sanki? To również świetny wybór! Jazda na sankach to dyscyplina, która nie wymaga dużych nakładów finansowych. Do wyśmienitej zabawy potrzebna Ci będzie ośnieżona górka, ciepłe ubranie i oczywiście sanki np. sanki drewniane VT-Sport Davos Colint 100 2022, które znajdziesz między innymi tutaj: https://sportano.pl/p/12827/sanki-drewniane-vt-sport-davos-colint-100. Sanki drewniane to dobry wybór na lata. Drewno jest solidne, a przy tym odporne na niską temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne. A jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć się przed urazami w trakcie jazdy, postaw na solidny ocieplany od wewnątrz kask.

Do odpowiednio wyprofilowanych sanek dobierz zestaw nieprzemakalnych ubrań. Uniwersalnym wyborem będzie wodoodporny kombinezon lub kurtka, która gwarantuje wielogodzinną zabawę na stoku nawet w kontakcie z bardzo mocnym śniegiem. Podstawą udanego saneczkarstwa będzie również ciepłe nakrycie głowy, szalik i grube rękawice. Z kolei miękkie śniegowce na grubej podeszwie zadbają o komfort termiczny Twoich stóp.

Już wiesz, jak przygotować się do jazdy na sankach, ale czy zastanawiałeś się jakie korzyści niesie ze sobą zjeżdżanie z ośnieżonej górki? Po pierwsze ćwiczy wytrwałość. Samo zjeżdżanie jest przyjemne, ale ciągnięcie sanek na sam szczyt wzniesienia już nie. W ten sposób dorośli i dzieci uczą się, że należy się postarać, a na końcu czeka miła nagroda.

Saneczkarstwo to sport zimowy, który wymaga utrzymania równowagi i koordynacji ruchów szczególnie u małych dzieci. Ten sport mogą „uprawiać” już niemowlęta, które potrafią stabilnie siedzieć, a trzy i czteroletnie maluchy są w stanie samodzielnie zjeżdżać z niewielkich pagórków.

Aktywności na świeżym powietrzu zimą - korzyści i przygotowanie
Aktywności na świeżym powietrzu zimą - korzyści i przygotowanie

Zimowe morsowanie w wodzie

Zima to upragniony czas dla miłośników zanurzenia ciała w lodowatej wodzie. Patrzysz na takie osoby z niedowierzaniem, czy z podziwem? Również i Ty możesz zacząć morsować. Tutaj dowiesz się, jak prawidłowo przygotować się do morsowania – https://sportano.pl/blog/jak-prawidlowo-przygotowac-sie-do-morsowania/.

Naukowe rekomendacje wskazują, że z morsowania może korzystać prawie każdy, nawet dzieci w wieku powyżej 3 lat. Przeciwwskazaniem do kąpieli w lodowatej wodzie jest między innymi epilepsja, niewydolność układu krążenia, przewlekłe i rozległe choroby skóry, a także borelioza.

Regularna praktyka zimnych kąpieli niesie wiele korzyści zdrowotnych. Po pierwsze hartuje ciało, zwiększając jego odporność na zimno. Po drugie przyspiesza również metabolizm i usuwa toksyny z organizmu — w tym tkankę tłuszczową. Faktem jest również to, że morsowanie pielęgnuje skórę, poprawiając jej jędrność i redukując cellulit. Zimna woda chroni również przed działaniem wolnych rodników oraz pomaga w alergiach i problemach dermatologicznych.

Rozpoczynając przygodę z morsowaniem, musisz pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu. Przed zanurzeniem ciała w zimnej wodzie przeprowadź rozgrzewkę, która powinna trwać nie krócej, niż pięć minut. W żywieniu osób praktykujących zimowe kąpiele istnieje zasada, że 2-3 godziny przed wejściem do wody nie należy spożywać ciepłych posiłków i płynów.

Zimowe aktywności – na co jeszcze możesz się zdecydować?

Jak już wspomnieliśmy, zima stwarza doskonałe warunki do korzystania z różnorodnych aktywności na świeżym powietrzu. Oprócz jazdy na łyżwach morsowania i saneczkarstwa możesz czerpać przyjemność z jazdy na nartach lub na snowboardzie. Ciekawym urozmaiceniem jest również narciarstwo biegowe. Wystarczy, że zaopatrzysz się w specjalne biegówki i poszukasz zaśnieżonej okolicy.

A może zainteresuje Cię hokej? To rywalizacja sportowa, która polega na wiciu krążka do bramki przeciwnika. Aby rozpocząć przygodę z tym sportem, musisz nauczyć się dobrze jeździć na łyżwach. Przyda Ci się również umiejętność posługiwania kijem hokejowym, ale nie martw się – to nie jest trudne.

Zimą polecamy Ci również biathlon, czyli biegi narciarskie połączone ze strzelectwem. W tym sporcie liczy się nie tylko celność, ale również kondycja fizyczna. Natomiast miłośnicy sportów ekstremalnych mogą zwrócić uwagę na ice climbing, czyli wspinanie się po zlodowaciałych skałach. Lodowa wspinaczka wymaga jednak specjalistycznego przygotowania pod okiem instruktora.

ikona podziel się Przekaż dalej