Akwarium - rodzaje, ceny, wyposażenie, porady akwarystów

Oddawanie się ulubionemu hobby ma ogromne znaczenie. Aktywności wykonywane w wolnym czasie odprężają i pomagają zregenerować siły. Warto, więc biegać, jeździć na rowerze, grać w szachy lub oddawać się pielęgnacji ogrodu. Dobrym pomysłem jest też zajmowanie się zwierzętami. Popularnością cieszy się hodowla ryb i innych organizmów wodnych. Do tego potrzebne jest akwarium. Sprawdzamy, zatem jakie są rodzaje tej konstrukcji i wymieniamy ważne wyposażenie.

Małe i duże akwaria

Akwarium jest sztucznym zbiornikiem wodnym z przynajmniej jedną, przezroczystą ścianą. Przeważnie jest produkowane ze wzmocnionego szkła i występuje w wielu kształtach. Zróżnicowane są także rozmiary. Dla hobbystów przeznaczone są małe i średnie wersje domowe. Zbiorniki duże i ogromne mają zastosowanie komercyjne i naukowo-badawcze. Bez względu na wielkość, akwaria służą do hodowli i eksponowania organizmów wodnych. Najczęściej roślin i ryb, ale też mięczaków i skorupiaków. Dlatego zbiorniki znajdujące się w domach stanowią doskonałą dekorację pomieszczeń. Trzeba tylko wiedzieć jak je zaaranżować.

Pierwszą kwestią jest zdecydowanie się na podstawowy rodzaj zbiornika. Czy ma być słodkowodny czy słonowodny? Dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z akwarystyką lepszym wyborem będzie pierwsza wersja. Akwarium ze słodką wodą jest łatwiejsze w utrzymaniu. Ponadto w sklepach można znaleźć wiele roślin i ryb preferujących takie środowisko. To daje wiele możliwości aranżacyjnych. Jeśli zaś chodzi o kształt to najlepsze są zbiorniki prostokątne lub kwadratowe. Dlatego, że są najbardziej funkcjonale. Do tego łatwiej się je czyści niż odmiany owalne czy trójkątne. To ważna kwestia dla każdego hodowcy.

I kwadratowe i prostokątne akwarium powinno być wykonane z wytrzymałych materiałów. Odpornych na wyszczerbienia i zarysowania. Najlepiej sprawdza się wysokiej jakości szkło. Kolejna sprawa to wymiary i pojemność. Optymalne parametry dla początkujących to 50-55 cm wysokości i 100 cm długości. Taki tank daje około 100 litrów pojemności. Jeśli hodowca czuje się na siłach, może postawić na największe domowe zbiorniki. Im większe akwarium tym lepiej, bowiem łatwiej utrzymać w nim czystość. Prostsze jest stworzenie środowiska zbliżonego do naturalnego. Więcej porad dotyczących powyższych tematów znajduje się na naszej stronie.

Środowisko dla ryb i innych organizmów

W akwariach nie bytują wyłącznie rośliny wodne i ryby. Hodować można także małże, ślimaki, krewetki lub głowonogi. Znaczna część tych zwierząt pochodzi z egzotycznych zakątków ziemi. Każde z wymienionych stworzeń ma swoje wymagania. Oczywiście istnieją gatunki lubiące takie same warunki. Jednakże nie wszystkie mogą przebywać w takim samym środowisku. To wszystko sprawia, że tanki dzieli się na kilka kategorii. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat. Wymienimy najpopularniejsze i najciekawsze z nich. Zaczniemy od wersji akwarium najczęściej pojawiającej się w domach hobbystów.

Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest kupno i zaaranżowanie akwarium ogólnego. Zbiornik tego typu bywa też nazywany wielogatunkowym lub towarzyskim. Bytują w nim rośliny i ryby rozmaitych gatunków, często pochodzące z różnych części świata. Łączy je barwna kolorystyka i zbliżone wymagania środowiskowe. Trzeba, więc mieć na uwadze parametry wody, natężenie światła, temperaturę. W takim tanku nie powinny znajdować się zwierzęta drapieżne. Mniejsze okazy będą przez nie okaleczane i zjadane. Należy też unikać ryb zjadających rośliny i rozkopujących podłoże. Najlepiej stworzyć kilka stad zwierząt jednego gatunku.

Ciekawą propozycją dla doświadczonych akwarystów jest akwarium biotopowe. Charakteryzuje się tym, że stara się wiernie odtworzyć naturalne środowisko. Imituje warunki panujące w jeziorach lub rzekach zlokalizowanych na różnych kontynentach. Kolejną opcją do wyboru jest krewetkarium. Co już sugeruje nazwa rozwijają się w nim wyłącznie krewetki. Można pokusić się o kupno zbiornika z myślą o akwarium tarliskowym. Aranżuje się je o to by wybrane gatunki ryb obywały w nim tarło. Tam też do pewnego momentu rozwija się narybek. To rzecz jasna tylko kilka przykładów. Więcej rodzajów akwariów podajemy i opisujemy na naszej stronie.

Zestaw akwariowy i jego cena

Zakładając akwarium trzeba odwiedzić sklep z akcesoriami i zaopatrzyć się w potrzebne sprzęty. Które z nich są najistotniejsze? Na to pytanie odpowiemy za przykład stawiając zbiornik słodkowodny i wielogatunkowy. Znajdująca się w nim woda musi mieć odpowiednie parametry. O utrzymanie ich na zalecanym poziomie dba filtr. Odpowiada także za zachowanie czystości wody. W sprzedaży dostępnych jest kilka wersji filtrów. Często wybierane są akcesoria wyposażone w gąbkę, aktywny węgiel lub włókninę. Do tego dochodzą biokule oraz pierścienie ceramiczne. Różni jest skuteczność, ale także koszty zakupu.

Zestaw akwariowy byłby niekompletny bez dobrego oświetlenia. Jego zadaniem jest imitowanie naturalnego światła słonecznego. Sztuczne promienie są wykorzystywane przez rośliny w procesie fotosyntezy. Z kolei dzięki niej woda w zbiorniku jest dobrze natleniona. Najlepiej sięgać po nowe urządzenia. Kupując je mamy pewność, że są w pełni sprawne. Doskonale sprawdzają się specjalne świetlówki lub żarniki. W trakcie montażu należy zwracać uwagę na kable. Trzeba zabezpieczyć je tak, by nie miały kontaktu z wodą. To ważne dla zwierząt i domowników. Co jeszcze warto nabyć w sklepie z akcesoriami akwarystycznymi?

Właściwa temperatura wody jest istotna dla ryb i roślin akwariowych. Tak jak i innych organizmów hodowlanych. Potrzebna jest, zatem grzałka z termostatem. Jej cena jest atrakcyjna a montaż i obsługa nie sprawiają żadnych problemów. Aranżacja zbiornika nie kończy się na skompletowaniu zestawu urządzeń. I małe i największe akwarium musi mieć podłoże. Na dnie wysypuje się zazwyczaj specjalny żwirek zmieszany z substratem odżywczym. Poza nim niezbędne są elementy dekoracyjne. Należą do nich kamienie i skały, korzenie roślin itp. Po rozszerzenie tematyki urządzania domowego zbiornika i ceny akcesoriów zapraszamy na nasza stronę.