Alergie a wyposażenie domu – sprawdzone rozwiązania dla alergików

Alergie, na przykład alergia na roztocza kurzu domowego, pyłki czy sierść mają nieprzyjemne objawy utrudniające normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji ważne jest nie tylko odpowiednie zdiagnozowanie alergenów i adekwatne leczenie alergii, ale także wprowadzenie pewnym rozwiązań w domu. Zanim jednak je omówimy, opiszemy krótko, jakie są objawy alergii i z czym wiąże się uczulenie dla alergika.

Najbardziej powszechne, jeśli chodzi o objawy alergii, są: katar, zapalenie spojówek, problemy z oddychaniem, czyli kaszel, duszności, ucisk w klatce piersiowej, a także problemy z trawieniem (wymioty, biegunki) czy dolegliwości skórne, jak świąd, wypryski, egzemy czy obrzęki. Te objawy alergii występują na skutek działania wybranych alergenów, które można podzielić na wziewne, pokarmowe i kontaktowe. Pierwsze z nich, jak nietrudno się domyślić, dostają się do organizmu podczas oddychania, drugie oznaczają uczulenie na wybrane składniki pokarmowe, a ostatnie powstają na skutek kontaktu substancji ze skórą.

Do najbardziej uczulających i toksycznych dla alergika substancji należą roztocza kurzu domowego, pyłki roślinne, sierść zwierząt domowych czy grzyby. Jak się przed nimi chronić w domu i stworzyć dom przyjazny dla alergika i wspierający leczenie alergii?

Alergia na roztocza kurzu domowego i grzyby – polecane rozwiązania dla domu

Aby stworzyć przyjazny dom dla alergika, trzeba przyjrzeć się poszczególnym pomieszczeniom i zastosowanym w nich rozwiązaniom. Alergia na roztocza kurzu domowego wymaga zaprowadzenia w pokoju dziennym zasady minimalizmu. Najlepiej zrezygnować ze wszystkich elementów, w jakich może gromadzić się kurz, czyli firany, zasłony, dywany, a także rolety i wszelkie zbędne meble, zwłaszcza tapicerowane. Pożądane w takim pokoju materiały, to drewno, szkło czy metal, które są łatwe w utrzymaniu w czystości, a także skóra w przypadku sof czy foteli. Im mniej przedmiotów przyciągających roztocza, tym lepiej.

Podobnie powinna wyglądać sypialnia alergika, w której warto zatroszczyć się dodatkowo o łóżko, w którym w końcu spędza się nawet osiem godzin na dobę. Rama powinna być drewniana lub metalowa, materac najlepiej piankowy z pokrowcem, który będzie można wyprać. Podobnie regularnego prania będzie wymagała pościel. Tutaj zdecydowanie należy zrezygnować z naturalnych tkanin i wypełnień, jak wełna czy bawełna oraz pierze i puch na rzecz sztucznych tkanin i włókien.

Jeśli chodzi o grzyby, ich największym siedliskiem może być łazienka, w której panuje ciepło i wilgoć, czyli idealne warunki dla ich rozwoju. Ważna jest zatem sprawnie działająca wentylacja i utrzymywanie temperatury najlepiej poniżej 21 stopni Celsjusza – podobnie jak w całym mieszkaniu.

Alergie wywoływane grzybami mogą rozwijać się także na skutek uprawy kwiatów i innych roślin w doniczkach i utrzymywania w nich wilgotnej gleby. Alergik powinien zatem z nich zrezygnować.

Alergie a sprzątanie domu

Sprzątanie domu i pranie to niezbędne czynności w domu alergika, które powinno się przeprowadzać w skrajnych wypadkach nawet kilka razy w tygodniu. Na szczęście na rynku istnieją sprzęty i rozwiązania umożliwiające to zadanie. Należy do nich między innymi odkurzacz z filtrem HEPA, który jest niezastąpiony w wyłapywaniu alergenów. Taki powinien się zatem znaleźć w każdym domu alergika i zastąpić zwykły sprzęt.

Najlepszym sposobem na utrzymanie domu w odpowiedniej czystości, z całą pewnością jest mycie na mokro, które ogranicza rozprzestrzenianie się kurzu. Najlepiej do mycia mebli stosować ściereczki z mikrofibry. Należy także pamiętać, że samo odkurzanie, nawet wysokiej jakości odkurzaczem nie wystarczy i konieczne będzie od czasu do czasu umycie podłóg na mokro z dodatkiem nieuczulających, ekologicznych środków. Więcej informacji i porad w trudnym temacie, jakim są alergie, znajdzie w licznie zgromadzonych na tej stronie artykułach.