Czy można zbudować altanę ogrodową bez pozwolenia? Sprawdzamy!

Chcesz postawić altanę w ogrodzie? Musisz o tym pamiętać!

Marzyłeś o własnej altance w ogrodzie, gdzie mógłbyś spędzać czas z rodziną i znajomymi? Jest to jak najbardziej wykonalne, o ile masz wystarczająco dużo wolnej przestrzeni. Będąc właścicielem prywatnej działki, możesz wybudować piękną altanę, na której terenie domownicy będą odpoczywać. Przynależąca do projektu domu altana ogrodowa traktowana jest jako niewielkich wymiarów konstrukcja. Miejsce tego typu zwykle stanowi sferę rekreacji i wypoczynku, będąc osobnym budynkiem parterowym i konstrukcją wolnostojącą.

Formalnie wcale nie potrzebujesz pozwolenia, aby wybudować taką altanę. Nie można jednak postawić altany samodzielnie, nie wnikając wcześniej w wiele ważnych szczegółów. Jeśli bowiem nie spełnisz kilku wymagań, możesz zostać narażony na wynikające z tego poważne konsekwencje. Regulamin Rady Polskiego Związku Działkowców głosi wyraźnie, że altana ogrodowa jest budynkiem wolnostojącym, służącym wyłącznie do rekreacji i wypoczynku na terenie prywatnej posesji. Aby spełniała jednak właśnie takie funkcje, musi mieć określone wymiary wysokości. Dach stromy altany nie może przekraczać 5 metrów, natomiast płaski nie może być wyższy niż 4 metry. To pierwsza ważna zasada, o której trzeba pamiętać.

Kiedy nie jest konieczne pozwolenie na budowę altany? Wszystko zależy tak naprawdę od powierzchni budowlanej altany. Jeśli będzie mieć mniej niż 35 m2, do jej postawienia wymagane będzie wyłącznie zgłoszenie na budowę. Masz zamiar postawić altanę ogrodową przekraczającą te wymiary? Wówczas pozwolenie na budowę będzie koniecznością. Do kogo powinieneś się zgłosić, chcąc wybudować altanę? Udaj się do starostwa powiatowego, które zajmuje się przyjmowaniem interesantów i wydawaniem pozwoleń na budowę – oczywiście w przypadku spełnienia wszystkich wymogów.

Altana ogrodowa większa niż 35 m2. Co zrobić?

Jeśli altana w projekcie okazała się większa niż 35 m2, powinieneś obowiązkowo zgłosić się do starostwa powiatowego. Właśnie tam uzyskasz bowiem pozwolenie na budowę altany, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań. Mimo że większe powierzchniowo altany stanowią więcej problemu, jeśli chodzi o wszystkie procedury i formalności, nie jest to skomplikowane zadanie do wykonania – o ile dopilnujesz każdego kroku. Zanim jednak przystąpisz do podjęcia się skonstruowania altany ogrodowej, musisz się jeszcze na 100% upewnić, czy w wybranym miejscu w ogóle… będzie to możliwe. Czasami bowiem okazuje się, że teren wcale nie nadaje się na stawianie tam altan ogrodowych, a nawet domów. Należy wobec tego uzyskać informacje na temat warunków zabudowy kupionej działki i zagospodarowania terenu wokół, w tym celu najlepiej udając się do urzędu gminy lub miasta. Dopiero po otrzymaniu informacji można postarać się o pozwolenie na budowę, zbierając i przedkładając odpowiednie dokumenty (m.in. projekt altany ogrodowej, mapę sytuacyjną i oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością).

Kiedy możesz spodziewać się wyniku rozpatrzenia wniosku? Starosta powinien wydać pozwolenie na budowę altany ogrodowej do 2 miesięcy od daty dostarczenia dokumentów do urzędu. Pamiętaj jednak o tym, że przed budową należy powtórnie powiadomić starostwo powiatowe. Bardzo ważne, aby spełnić wszystkie wymagania. Jeśli nie wystąpisz bowiem o pozwolenie na budowę, mimo że wymiary altany tego wymagają, w przyszłości najprawdopodobniej czekać cię będą poważne problemy prawne. Możesz też spodziewać się bardzo kosztownej opłaty za zalegalizowanie altany ogrodowej. Lepiej więc tego uniknąć i zadbać o każdy krok, aby legalnie postawić altanę na terenie posesji.

O czym jeszcze pamiętać, budując altanę ogrodową? Musi ona z pewnością spełniać wszystkie warunki, które będą umożliwiać jej bezproblemowe wybudowanie. Altana powinna wobec tego zostać skonstruowana nie bliżej niż 3 metry od granicznej linii działki. Właściciele posesji muszą zbudować ją tak, aby nie wpływała na życie sąsiadów i nie zakłócała ich spokoju. Budując, nie można też wchodzić na czyichś prywatny teren – jest to ściśle określone w Kodeksie cywilnym (art. 144). Budowa altany ogrodowej powinna również odbywać się poza granicą działki z sąsiadami, a więc w zachowaniu minimum 3 metrów odległości od ich prywatnego terenu. Nie zapominaj, ludzie bywają różni. Jeśli nie zgłosisz budowy altany albo nie wystąpisz o pozwolenie na konstrukcję, „przyjaźni” sąsiedzi mogą wykorzystać to przeciwko tobie – a twoja altana uznana zostanie wówczas za samowolną i nielegalną budowlę. Za taką może zostać uznana również, gdy starostwo powiatowe nie udzieli zgody na postawienie altany, a ty i tak ją zbudujesz. Pamiętaj, że grozi to nie tylko wysokim mandatem karnym, ale i całkowitym rozebraniem konstrukcji. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat ogrodnictwa.

Czy warto mieć altanę w ogrodzie? Przekonaj się sam!

Z czego najlepiej zbudować altanę ogrodową?

Najbardziej popularne są obecnie altany wykonane z drewna. Nie dość, że w porównaniu do innych nie są przesadnie drogie, to w dodatku świetnie dopasowują się do większości ogrodowych aranżacji. Sprawia to, że są one uniwersalne i ponadczasowe. Gdy już będziesz kupować i budować drewnianą konstrukcję, nigdy nie stawiaj jej w pobliżu grilla. Istnieje bowiem duże ryzyko, że altana pewnego razu się… podpali! Tego z pewnością każdy z nas chciałby uniknąć, prawda? Warto dodać jeszcze, że altana z tego materiału jak najbardziej pasuje do stylistyki eko. Drewno jest odnawialne, więc zwolennicy ekologicznych rozwiązań architektonicznych powinni być zadowoleni. Należy jednak pamiętać o tym, że wszelakie drewniane meble, w tym altany ogrodowe, należy systematycznie pielęgnować – zatem odnawiać i konserwować. Dzięki tym zabiegom konstrukcja będzie mogła bowiem posłużyć jeszcze przez wiele kolejnych lat. Oprócz drewnianych altan można też oczywiście wybudować je z zupełnie innych materiałów. Oto kilka przykładowych konstrukcji:

Murowane – mogą zostać zrobione z cegły lub z kamienia. To znacznie trwalsza od drewnianej konstrukcja, jednak trudniejsza do postawienia. O wiele ciężej jest ją wybudować, dlatego do postawienia murowanej altany najprawdopodobniej potrzebować będziesz profesjonalnej ekipy budowlanej. Poza tym kamień lub cegła są nie tylko droższe, ale i dłużej czeka się na efekt. Jak wiadomo, nikt nie jest w stanie postawić altany z kamienia w zaledwie kilka godzin.

Metalowe – są od murowanych znacznie lżejsze, a także prostsze do postawienia. Konstrukcje te, ze względu na wytrzymały i lekki materiał, mogą być używane tylko w sezonie. Stelaż z metalu uzupełnia się zwykle materiałem wodoodpornym, ewentualnie wykończeniem z technorattanu. To idealne rozwiązanie do ogrodów, w których wybudowana na stałe altana mogłaby wizualnie popsuć otoczenie. Latem sprawdzi się znakomicie, chroniąc przed słońcem i gromadząc wokół siebie domowników, którzy szukają idealnego i cichego miejsca do spędzania wolnego czasu. Możesz ustawić taką konstrukcję na każdym podłożu, nawet bezpośrednio na murawie, ale i np. betonie lub tarasie z drewna.

To, na jaką altanę się zdecydujesz, zależy od możliwości aranżacyjnych, ale przede wszystkim, od twoich prywatnych potrzeb i pragnień pozostałych domowników. Chcesz mieć w ogrodzie altanę wybudowaną na stałe, która będzie służyć przez wiele lat? Wybierz murowaną! Wolisz altanę sezonową? W takim razie metalowa sprawdzi się znakomicie! A może jesteś wielbicielem ekologicznych rozwiązań i pragniesz konstrukcję „wtopić w otoczenie”? Wybierz drewnianą! Dopasowanie altany do stylu ogrodu jest niezwykle ważne, zwłaszcza że każdy z nas ma wiele ciekawych rozwiązań do rozpatrzenia. W dodatku altany ogrodowe mogą być zarówno otwarte, jak i zamknięte, co daje zupełnie różne możliwości. Możesz też wybrać ich indywidualny kształt, niezależnie od materiału wykonania. Możliwości są niemal nieskończone, jednak zawsze należy bezwzględnie pamiętać, że altany powyżej 35 m2 wymagać będą pozwolenia na budowę.

Altana ogrodowa – warto czy nie warto?

Altana w ogrodzie nie służy tylko do ozdoby. Nie jest też wyłącznie miejsce do przebywania z rodziną lub ze znajomymi. To konstrukcja, która może bowiem pełnić znacznie więcej funkcji, niż nam się wydaje! Bez względu na jej rozmiar, może stać się harmonijną częścią całego ogrodu, a także domu jednorodzinnego. Gdy dopasujesz ją stylistycznie do całości, fantastycznie dopełni przestrzeń. Nie dość, że stanie się miejscem do wypoczynku i relaksu, to w dodatku może pełnić również rolę biura na świeżym powietrzu. Jeśli pracujesz zdalnie, altana stanie się wspaniałą przestrzenią do wykonywania swoich obowiązków. Schronisz się w niej też przed nadmiernym słońcem.

Zatem pojawia się ostatnie pytanie – warto czy nie warto mieć altanę w ogrodzie? Oczywiście, że warto! Nie dość, że będziesz mógł w niej miło spędzać czas na odpoczynku, to w dodatku spożywać wspólne posiłki z rodziną czy bawić się z przyjaciółmi i dziećmi. Inwestycja w altanę ogrodową może okazać się jednym z najlepszych pomysłów, zwłaszcza jeśli masz dużą posesję. Własna altana to wielkie możliwości, a także wspaniała strefa do udanego odpoczynku. Istnieje mnóstwo pomysłów na to, jak można wykorzystać konstrukcję. Możesz na przykład przenieść do altany nawet najprostsze czynności związane z domem lub pracą, aby podczas wykonywania stały się one znacznie przyjemniejsze. Naprawdę warto wobec tego przemyśleć wybudowanie altany ogrodowej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 278,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny