Alternatywa dla węgla na rynku opałowym
Ekogroszek do pieców z podajnikiem jest pochodną węgla kamiennego lub brunatnego, używaną w kotłach retortowych. Mimo dużej dostępności wciąż jest rzadko uzywanym opałem, choć jego stosunkowo niska szkodliwość dla środowiska przysparza mu coraz więcej zwolenników. Jakie pozytywy niesie ze sobą ogrzewanie pomieszczeń tym paliwem i jak kupić dobry ekogroszek?
Charakterystyka ekogroszku jako paliwa
Wśród cech charakterystycznych można wyróżnić:
- wysoką kaloryczność (przekładającą się na dużą wydajność)
- stosunkowo niską zawartość siarki
- mniejszą ilość popiołu wytwarzanego w procesie spalania
- niedużą zawartość substancji niepalnych
- niską spiekalność
- zróżnicowaną wielkość brył (od 25 do 50mm)
W jaki sposób efektywnie ogrzewać pomieszczenia ekogroszkiem?
Sposób spalania jest w przypadku ekogroszku szczególnie istotny – należy zwracać uwagę, by spalał się równomiernie, a kocioł nie przegrzał się, oraz aby nie generować nadmiernych strat energii. Ważna jest także jego wysoka jakość i niska wilgotność. Kolejną istotną kwestią w przypadku tego paliwa jest wydajność wentylatora, który podlega regulacji zgodnie z informacją producenta opału.
Jaki to jest „dobry” ekogroszek?
Kupując paliwo warto skierować się do poleconego lub sprawdzonego punktu sprzedaży oraz pytać o źródło pochodzenia. Inwestycja w polski ekogroszek jest pewna, zaś ten importowany niesie ryzyko, że zostaniemy oszukani co do jakości. Może się to przełożyć zarówno na zasobność portfela jak i wpływ na środowisko. Dobry opał to opał ekologiczny, emitujący mniej szkodliwych substancji i pozostawiający niewiele popiołu.
Najwygodniejszy w użyciu i przechowywaniu, niewymagający dodatkowego suszenia jest ekogroszek workowany, pakowany w szczelne, zgrzewane worki Wilgotność bezpośrednio przed zastosowaniem nie powinna przekraczać 10%
Ekogroszek może być składowany zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, ale trzeba go dobrze zabezpieczyć przed wilgocią. Przymierzając się do pierwszego zakupu można nabyć w niedużej ilości ekogroszek w workach z różnych źródeł i sprawdzić, jak paliwo zachowa się w czasie użytkowania. Po przeprowadzonych próbach i wyborze najlepszego produktu, warto zaopatrzyć się z góry na na cały sezon grzewczy – im bliżej zimy tym opał znacznie drożeje.
artykuł sponsorowany