Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Najważniejszym powodem, aby założyć aparat ortodontyczny, jest możliwość korekty wady zgryzu, a tym samym wyrównanie linii zębów, redukcja stłoczeń, poprawa profilu oraz uśmiechu. Prawidłowe ustawienie zębów w łuku zębowym oraz redukcja stłoczeń ułatwiają codzienną higienę, przez co zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy. Równomierne, prawidłowe obciążenie zębów pozwala uniknąć przeciążeń czy urazów zgryzowych. Leczenie ortodontyczne może również pomóc w leczeniu chorób stawów skroniowo-żuchwowych i eliminuje nawracające bóle głowy. Wreszcie: wysoka estetyka uśmiechu ma niebagatelny wpływ na samopoczucie pacjenta i jego pewność siebie.

Wskazania do założenia aparatu ortodontycznego – opinia eksperta z Warsaw Dental Center

Według eksperta z Warsaw Dental Center, warszawskiej kliniki stomatologicznej specjalizującej się m.in. w leczeniu wad zgryzu, do najważniejszych wskazań do noszenia aparatu ortodontycznego zaliczamy:

  • tyłozgryz, przodozgryz, zgryz otwarty, zgryz głęboki, stłoczenie i szparowatość zębów lub też zatrzymany ząb;

  • bóle żuchwy i głowy wynikające z nieprawidłowego zgryzu;

  • rodzinne uwarunkowania genetyczne, czyli powikłania związane z wadami zgryzu;

  • wada wymowy, która utrudnia codzienne funkcjonowanie;

  • seplenienie lub inne problemy o charakterze logopedycznym, a także cofnięty podbródek bądź wysunięta bródka u dzieci;

  • skłonność zębów stałych do kruszenia się, pękania bądź wypadanie plomb.

W przypadku wystąpienia powyższych problemów oraz konsultacji u lekarza ortodonty, który zaleci aparat na zęby u dziecka, nie należy zwlekać z decyzją o leczeniu. Korygowanie wad zgryzu u dzieci za pomocą aparatu ortodontycznego jest bowiem prostsze i trwa znacznie krócej niż u osób dorosłych z nabytą wadą zgryzu, która przez lata zdążyła się utrwalić.

Aparat ortodontyczny dla dziecka – w jakim wieku najlepiej go zakładać?

W zasadzie nie ma ściśle ustalonego, odpowiedniego wieku dla rozpoczęcia noszenia aparatów. W przypadku dzieci to zazwyczaj okres od 10 do 14 lat, kiedy usta i głowa jeszcze są na etapie wzrostu, a zęby stałe się wyrzynają. Jednak określenie dobrego momentu, kiedy można założyć aparat na zęby, to kwestia indywidualnego wzrostu oraz tego, jak szybko pojawiają się u dziecka zęby stałe.

W leczeniu ortodontycznym dzieci wyróżnia się dwa etapy:

  • leczenie pierwszej fazy – przeprowadzane zanim u dziecka pojawią się wszystkie zęby stałe w przypadku takich wad, jak przodozgryz/zgryz krzyżowy, poważny tyłozgryz, stłoczenie zębów, wystające zęby przednie czy wąskie szczęki. Wczesne leczenie pozwala na redukcję potrzeby usuwania zębów stałych, korygowanie szkodliwych nawyków, jak ssanie kciuka, wypychanie zębów językiem czy problemy z mówieniem i ułatwia późniejsze zadbanie o stan uzębienia. Zazwyczaj w tego typu leczeniu stosuje się aparaty ruchome, które dziecko powinno nosić przez określony czas, wskazany przez lekarza;

  • leczenie drugiej fazy – czyli leczenie aktywne, przeprowadza się poprzez założenie pełnego aparatu ortodontycznego. Stosowane do tego aparaty stałe wykonane są z zamków, łuków i ligatur. Stopniowe przesuwanie zębów wynika z nacisku, który wywiera sprężysty drut mocowany do zamków za pomocą ligatur. Współcześnie istnieje także możliwość założenia aparatu antyalergicznego, który nie powoduje niepożądanych reakcji w jamie ustnej pacjenta. Leczenie drugiej fazy pozwala na ostateczne wyprostowanie zębów i osiągnięcie prawidłowego zgryzu, kiedy dziecko ma już wszystkie zęby stałe.

Warszawska klinika stomatologiczna Warsaw Dental Center zaprasza na konsultacje ortodontyczne, które pozwolą ustalić odpowiedni plan leczenia dla każdego pacjenta.</p

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej