Aranżacja kuchni

Meble i inne sprzęty – jak je rozmieścić?

Układ mebli kuchennych w wielu przypadkach jest niemalże identyczny: jedną lub dwie ściany zajmuje blat, w obrębie którego porozmieszczane są takie elementy, jak płyta indukcyjna lub kuchenka, zlewozmywak, piekarnik, zmywarka. Jeżeli kuchnia jest połączona z salonem, często pojawia się także wyspa kuchenna, na której możemy zamontować np. zlew lub płytę grzewczą, lub po prostu potraktować ją jako dodatkowy obszar blatu roboczego, przy którym możemy również przesiadywać na wysokich barowych hokerach. Jednak nawet jeżeli kupujemy gotowy zestaw mebli kuchennych, trzeba mieć na uwadze wymiary pomieszczenia. Dzięki temu możemy zaplanować ustawienie mebli i urządzeń w wygodny i bezpieczny sposób, tak byśmy otwierając piekarnik nie musieli wchodzić do lodówki, a ładowanie naczyń do zmywarki nie wiązało się z koniecznością przesuwania stołu. Aby uzyskać maksymalną ergonomię, warto zastosować zasadę trójkąta roboczego, obejmującego trzy kluczowe punkty: zlewozmywak, kuchenkę i lodówkę.

Ściany w kuchni – estetyka i funkcjonalność

Drugim ważnym elementem wystroju kuchni są ściany. Z jednej strony zależy nam na tym, by były po prostu przyjemne dla oka i wpisywały się w całościową koncepcję wnętrza – czy to tradycyjną, rustykalną, czy bardziej nowoczesną, minimalistyczną lub industrialną. Ale  z drugiej strony, kuchnia to także miejsce, w którym unoszą się rozmaite opary z garnków i patelni, czasem pryśnie tłuszcz, wykipi zupa lub kapnie sos do spaghetti. Dlatego ściany powinny być także łatwe w czyszczeniu. Najbardziej popularnym rozwiązaniem wciąż są płytki ścienne do kuchni lub mozaika. Ale nawet w takim wypadku możemy dowolnie bawić się stylami – na rynku dostępne są bowiem płytki imitujące niemalże każdy inny materiał, od betonu, poprzez drewno aż po naturalny kamień. Alternatywą dla płytek może być także szklane panele, które umieszczamy najczęściej pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami, lub zmywalne farby czy drewniane panele, wykonane z drewna o dużej tolerancji wilgoci (zazwyczaj są to egzotyczne gatunki).

Oświetlenie kuchni – zadbaj o miły nastrój

Niebagatelną rolę w kuchni odgrywa także światło. Oprócz głównego żyrandola przydadzą nam się również mniej intensywne, punktowe źródła światła – i nie chodzi tu jedynie o żarówkę umieszczoną w okapie kuchennym. Na blatem możemy umieścić taśmę LED, zaś na ścianach – nowoczesne kinkiety, którymi możemy sterować w taki sposób, by strumień światła padał na wybraną powierzchnię – przykłady takich lamp znajdziemy np. na https://grupamo.pl/. Nad stołem lub nad wyspą kuchenną możemy zawiesić lampy sufitowe z możliwością regulacji wysokości, o miękkim świetle, które nie męczy oka. Dzięki temu czas spędzany na pogaduszkach w kuchni będzie jeszcze przyjemniejszy.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny