Czy audiobooki dla dzieci to dobre rozwiązanie?

Wielu rodziców myśli, że klasyka w postaci tradycyjnej książki to absolutne minimum i nic jej nie zastąpi. Trzeba mieć jednak na uwadze, że postęp techniczny cały czas idzie do przodu, co powoduje, że coraz młodsze maluchy sięgają po nowoczesne urządzenia elektroniczne. Dla nowoczesnych opiekunów dziś normą jest to, że zamiast klasycznego czytania dziecko słucha wybranej opowieści przez słuchawki lub głośnik. Należy także pamiętać, że audiobooki nie różnią się zbyt dużo od tego, co przeczytaliby rodzice, ewentualnie poza głosem lektora. Warto jednak pamiętać o tym, aby rozmawiać z dzieckiem o wysłuchanej powieści i wspólne omówienie najważniejszych aspektów, to pozwoli na zacieśnienie relacji i spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Tylko w takiej sytuacji pojawia się pytanie, jakie słuchowisko dla dzieci wybrać, aby było prawidłowo dopasowane do wieku i zainteresowań.

Klasyka dla dzieci, czyli Sherlock Holmes jako sławny detektyw

Niezależnie od wieku pewnie każdy z nas słyszał o znanym detektywie Sherlocku Holmes, który specjalizuje się z rozwiązywaniu najtrudniejszych zagadek w sposób niekonwencjonalny. Pierwszy tom cyklu opowieści detektywistycznych Arthura Conan Doyle'a opowiada o tym, jak zostaje znalezione ciało pewnego człowieka, a sam Holmes wraz z pomocnikiem Watsonem próbuje rozwikłać, kto tak naprawdę jest mordercą. Tajemnica nietypowej śmierci spędza sen z powiek zainteresowanym, ale oni z całą pewnością nie spoczną, dopóki jej nie rozwiążą. Oczywiście większość dorosłych zna tę historię, ale w tym przypadku została ona przedstawiona w wersji uproszczonej adaptacji dla dzieci. Mianowicie niektóre sceny zostały przedstawione mniej drastycznie, bardziej humorystycznie. Mimo to młody słuchacz ma możliwość poznać tajnego detektywa, który nie tylko bawi, ale też działa zawsze w słusznej sprawie. Każda kolejna z serii klasycznych opowieści detektywistycznych Arthura Conan Doyle'a o Sherlocku Holmesie cieszy się taką samą popularnością, że adaptacji w formie audiobooków powstało ponad 20 części, a tom 1 nosi nazwę Studium w szkarłacie. Jest to idealna propozycji dla młodych wielbicieli zagadek powyżej siódmego roku życia.

Baśniobór, czyli klasyka klasyki

Żaden dorosły nie zaprzeczy, że baśnie miało ogromny wpływ na nasze dzieciństwo i na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Dzisiaj co prawda czasy są nieco inne, a opowiadania dla dzieci dostępne jako ebooki, emi, czy audiobooki, to jednak nie można powiedzieć, że baśnie straciły swoją moc. Niezależnie od tego, czy nasze dziecko słucha o braciach Grimm, czy też Królewnie Śnieżce, to zawsze przenosi się w nierzeczywisty świat pozwalający odciąć się od codzienności i problemów, które dla nas dorosłych mogą wydawać się banalne, ale w młodym wieku wcale takie nie są. 

Złudne tajemnice, czyli Dzieci z Bullerbyn

Lektury szkolne z reguły wydają nam się nudne i narzucone przez nauczycieli i rodziców. Jednak mp3 na podstawie książki Astrid Lindgren opowiadająca o losie piątki przyjaciół to historia dzieciństwa młodych wielbicieli zagadek i kapitalne wprowadzenie do szkolnego życia. To właśnie ten audiobook pozwala dzieciom poznać nie tylko realia szkół, ale też piękności prawdziwej przyjaźni, przywiązania i wyobraźni. Jest to idealny audiobook dla 10 latka z zasobów Audioteki, który nie jest pewny swojej pozycji w grupie, a chciałby ją osiągnąć i zyskać grono wiernych znajomych. Dzieci z Bullerbyn to jedna z powieści, która bawi, a jednocześnie uczy życia młodego człowieka.

Detektywi z podstawówki. Tajemnica dyrektora Bębenka

Kolejną interesującą książką dla dzieci i młodzieży jest opowieść o paczce przyjaciół, dla których największe znaczenie ma odkrycie prawdy, niezależnie od tego, jaka ona będzie. W pierwszej części autor postanowił postawić ich przed próbą odnalezienia bezczelnego złodzieja, który przywłaszczył sobie rękopis Czesława Miłosza. Dzieciaki robią wszystko, aby dzieło wróciło do szkolnej biblioteki, a sprawca został odpowiednio ukarany. Tom 2 to również historia Kasi, Karola i Wojtka, którzy chcą, aby turniej piłkarski odbył się za wszelką cenę. Jednak nie wszyscy są tego samego zdania, ponieważ w międzyczasie ginie sprzęt sportowy, a także główna nagroda. Głóne podejrzenia padają na panią woźną. Czy to rzeczywiście ona jest wszystkiemu winna? Z kolei tom 3 wprowadza dzieci w świąteczny klimat. Tajemnicza wiadomość, która wypada ze stłuczonego szpica na choinkę, prowadzi przyjaciół do kolejnego potencjalnego przestępcy. 

Audiobooki dla 10 latka z zasobów Audioteki. Na jakie tytuły jeszcze zwrócić uwagę?

Tajny agent, detektyw, Smocza straż, czy Samotny Cyklista to tylko jedne z nielicznych pozycji audiobóków dla 10 latków z zasobów Audioteki. Tak naprawdę wiele zależy od tego, jakie zainteresowania ma nasze dziecko i po jakie słuchowisko będzie chciało sięgnąć. Należy jednak pamiętać, że bez względu na wymienione cechy każda historia jest dobra, byleby była dopasowana do wieku. Jeśli dziecko, zamiast grać w gry, które niekoniecznie zawsze są edukujące, wybierze audiook, to każdy rodzic powinien być dumny, że chwyta za dzieło znanych autorów.

ikona podziel się Przekaż dalej