Bąble po ugryzieniu komara - 5 najlepszych sposobów na łagodzenie objawów
Wakacje nad wodą to doskonały pomysł na wypoczynek. Jedną rzeczą, która może nam zepsuć humor jest ugryzienie komara. Te niewielkie insekty chętnie lęgną się w pobliżu wód, a samice szukają źródła świeżej krwi. Po ukąszeniu pojawia się opuchlizna, która prawie natychmiast zaczyna swędzić. Jeżeli ktoś ma uczulenie, to dolegliwości są jeszcze bardziej dokuczliwe. Poznaj pięć sposobów, żeby złagodzić ukąszenie i szybko pozbyć się nieprzyjemnego swędzenia.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Trzy domowe sposoby na ukąszenia komarów
Okłady z warzyw i owoców na łagodzenie objawów
Co robić, kiedy ugryzie nas komar? W kuchni mamy wiele produktów, które potrafią szybko łagodzić objawy ukąszenia. Oto środki na ukąszenia komara, które prawdopodobnie masz w lodówce albo w ogródku:
- Plasterek cytryny – łagodzenie objawów ugryzienia za pomocą soku z cytryny to dobry pomysł również na kempingu czy wycieczce. Cytryna jest trwałym owocem i dobrze sprawdza się na biwaku jak i w domu. Sok z cytrusa ma działanie przeciwzapalne. Wystarczy przyłożyć plasterek na ukąszenie komara. Czynność można powtarzać parę razy dziennie. Swędzenie i bąble powinny zniknąć. Jest to dobry środek do stosowania u dziecka. Właściwie nie uczula, nie jest toksyczny i ma znajomy wygląd i smak.
- Liść białej kapusty – pogryzienie przez komary można dość szybko wyleczyć kapustą. To dobry środek, zwłaszcza jeżeli pogryzło nas więcej nieproszonych gości. Biała kapusta ma wiele właściwości, w tym przeciwzapalne i przeciwbólowe. Stosuje się ją np. na bóle stawów. Liść najlepiej jest lekko obtłuc tłuczkiem, żeby puścił trochę soku.
- Okład z cebuli – jeżeli chodzi o domowe sposoby na ukąszenia komarów, to cebula jest z pewnością jednym z ciekawszych. Ma wiele dobroczynnych właściwości. Pomaga np. na łupież i przyspiesza gojenie lekkich oparzeń. W przypadku ukąszenia komara łagodzi pieczenie i zmniejsza opuchliznę. Można zastosować cebulę bezpośrednio na skórę. Sok wcieramy w miejsce po ugryzieniu.
Jeżeli jakimś cudem nie masz w domu żadnego z tych produktów, to pozostaje jeszcze sól kamienna. Jak ją stosować dowiesz się poniżej.
Domowa sól na ukąszenie komara
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego ugryzienie komara swędzi? Komarzyca pijąc naszą krew musi zapobiec jej krzepnięciu. Płyn, który wpuszcza do naszego ciała ma właśnie takie zadanie. Niestety jego skład ma też właściwości alergenne, co wywołuje charakterystyczną reakcję. Jednym z domowych sposobów na ukąszenia komarów jest roztwór soli.
Zapewne wiesz, że roztworu soli używa się do płukania gardła i kąpieli. Ma ona właściwości ściągające i absorpcyjne. Wchłania też toksyny zgromadzone w bąblu po ugryzieniu. Dzięki temu można szybko rozprawić się z objawami, powodowanymi przez ugryzienie komara.
Żeby uporać się z uporczywym swędzeniem trzeba przygotować dość mocny roztwór. Łyżeczkę soli sypiemy na szklankę wody. Do przemywania najlepiej używać czystych, bawełnianych szmatek albo gazy opatrunkowej. Czynność powtarzamy kilka razy dziennie. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na ukąszenie komarów.
Jakie olejki mogą łagodzić objawy?
Jeżeli posiadasz w domu jeden z popularnych olejków eterycznych, to leczenie objawów ugryzienia nie powinno stanowić problemu. Otwierasz szafkę i zastanawiasz się czym posmarować ukąszenia komara? Z olejków najlepiej sprawdzą się lawendowy, eukaliptusowy i z drzewa herbacianego.
Lawendowy nie tylko pomaga w łagodzeniu objawów, ale przyspiesza gojenie. U dziecka może być dodatkowo stosowany jako środek uspokajający. Zwłaszcza jeżeli dziecko reaguje histerycznie na wszelkie ukąszenia i próby ich leczenia. Olejek lawendowy powinien też odstraszać przez jakiś czas owady, dlatego warto mieć go w domu.
Zaletą olejku eukaliptusowego są jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Działa też przeciwbólowo, dlatego doskonale nadaje się jako środek przeciw pogryzieniu przez komary. Eukaliptus ma też lekko chłodzące właściwości. Szybko przynosi ulgę w pieczeniu. Podobne właściwości posiada olejek z drzewa herbacianego.
Należy pamiętać, że olejki eteryczne są bardzo skondensowane. Zwykle wystarczy malutka kropelka, żeby złagodzić objawy.
Środki z apteki
Plastry na ugryzienie komara
Co robić, kiedy nie mamy pewności, jak się obchodzić z domowymi sposobami na ukąszenia komarów? Najlepiej udać się do apteki. Tu można zakupić plastry. Są to bardzo wygodne środki na ukąszenia komara. Zwłaszcza świetnie sprawdzą się u dziecka, które nie ma cierpliwości do okładów.
Plastry szczególnie chronią przed rozdrapaniem i wdaniem się dodatkowego zakażenia. Poza tym łagodzą opuchliznę i swędzenie. Mają też zwykle atrakcyjny design, który odwróci uwagę malucha od dolegliwości. Ugryzienie komara u dziecka przestaje być problemem.
Jednak plastry mogą się przydać również dorosłym. W podróży, kiedy nie mamy pod ręką innego środka do łagodzenia objawów, będą nieocenione. Przed wakacjami warto wyposażyć apteczkę w ten rodzaj plastrów i zabierać ze sobą na wycieczki czy dłuższe wyjazdy.
Czym posmarować ukąszenie komara?
Zwykle kiedy pytamy, czym posmarować ukąszenie komara, to mamy na myśli krem, maść albo żel. To stare sprawdzone środki przeciw pogryzieniu przez komary. Są dostępne w każdej aptece, skuteczne i łatwe w użyciu.
Istnieje kilka grup środków na ukąszenie komara. Są to:
- preparaty antyhistaminowe, szczególnie polecane alergikom,
- preparaty na bazie hydrokortyzonu – skuteczne, ale trzeba pamiętać, że jest to środek sterydowy,
- spraye ze środkami łagodzącymi – zawierają alantoinę, panthenol, wyciągi z ziół i dodatkowo pielęgnują skórę.
Żeby dokładniej zdecydować czym posmarować ukąszenie komara najlepiej będzie skonsultować to z osobą sprzedającą w aptece. Nie wszyscy reagują tak samo na wszystkie środki. Jedne mogą nam pomóc bardziej, drugie mniej. Masz uczulenie na ukąszenia, a może na pewne środki chemiczne? Porozmawiaj z farmaceutą czym najlepiej złagodzić swędzenie w twoim przypadku.
Jak unikać ukąszeń komarów
Znajomość sposobów na ukąszenia to nie wszystko. Ważna jest też wiedza co zrobić, żeby komary nie kąsały. Niektóre z wyżej wymienionych środków są nie tylko skutecznymi lekami na ugryzienie komara, ale odstraszają kolejne osobniki. Z pewnością takie właściwości mają olejki eteryczne, zwłaszcza lawendowy.
Żeby uniknąć ukąszenia komara można też spróbować wrotyczu. Wrotycz to rosnąca dziko roślina, z charakterystycznymi żółtymi kwiatami zebranymi w koszyczki. Jego zapach w ogrodzie, ale też zapach wywaru z tej rośliny odstrasza większość dokuczliwych owadów.
Oprócz tego można stosować różne środki dostępne w aptekach i sklepach z gospodarstwem domowym. Raczej odradza się stosowanie sprayu przeciw owadom. W ostatnich latach spadła liczba wszystkich insektów, co ma poważne konsekwencje ekologiczne. Zamiast tego lepiej kupić świecę na komary albo urządzenie produkujące ultradźwięki.
Wiecie już czym posmarować ukąszenia komara i jak radzić sobie z nadmiarem tych dokuczliwych owadów. Teraz możecie śmiało wyruszać na wakacje na łonie natury.