Najczęstsze błędy w makijażu, które popełniają Polki

1. Źle dobrane kolory kosmetyków

To podstawowy błąd, który notorycznie popełniany jest przez Polki. Nie wszystkie mają dostateczną wiedzę co do zasad dobierania kolorów kosmetyków do tonacji skóry. Zarówno odcień, jak i tonacja pudru, podkładu czy korektora powinien zostać dopasowana do koloru skóry – a więc szyi i linii żuchwy. Najprościej sprawdzić można to na nieopalonej części dekoltu. Oczywiście warto będzie przed zakupem przetestować kosmetyk, ponieważ niektóre z nich mają tendencję do ciemnienia po kilku godzinach od nałożenia. Podkład ciemniejszy niż odcień skóry może skutecznie postarzeć – a przecież tego właśnie chcemy uniknąć.

Zarówno podkład, jak i puder należy dobrać nie tylko pod względem kolorystyki, ale też wykończenia i krycia. Niektórym odpowiadać będzie matowe wykończenie, inne panie potrzebują zaś rozświetlenia twarzy. U jednych podkład będzie się ściągał, u innych wysuszał lub robił nieestetyczne plamy. Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, koniecznie przetestuj go metodą prób i błędów. Koniecznie zasięgnij też porady specjalisty, na którą gamę kolorów powinnaś postawić – chłodną czy ciepłą. W zależności od karnacji potrzebować będziesz bowiem albo ciepłych, albo chłodnych odcieni podkładów czy pudrów do twarzy.

2. Przerysowane brwi

Eksperci od makijażu mówią, że brwi są jego najważniejszym elementem. To właśnie brwi odpowiadają bowiem za wygląd całej twarzy. Kształt i kolor brwi może zupełnie odmienić wygląd – odmłodzić lub postarzyć buzię. Niekiedy wystarczy wyjechać lekko poza naturalną linię brwi, aby zmienić najbardziej szczęśliwą osobę w zestresowaną lub smutną. Dlatego unikaj bardzo mocnego podkreślania linii brwi, a także zbliżania brwi do siebie. Źle na wygląd twarzy wpływają też brwi przesadnie cienkie lub za grube.

Zbyt mocno wyrysowane brwi, a także inne błędy w makijażu, które najczęściej popełniają Polki
Błędy w makijażu, które najczęściej popełniamy, czyli co niszczy makijaż Polek

Oczywiście nie jest tak, że brwi nie powinno się malować wcale. Wypada to robić, jednak trzeba malować je rozsądnie. Warto podkreślać swoje naturalne brwi, nawet gdy nie są idealnie równe. Podkreślenie naturalnych włosków stanie się swego rodzaju ramą dla twarzy i doskonałym uzupełnieniem każdego makijażu. Brwi powinny zostać dopasowane do kształtu twarzy, a także koloru włosów i budowy oka. Nie mogą być ani za jasne, ani za ciemne.

3. Wulgarne konturowanie

Konturowanie potrafi zmienić rysy twarzy i wyszczuplić buzię pod warunkiem, że robimy to dobrze. Jeżeli jednak brak jest wiedzy co do umiejętnego posługiwania się pędzlem, a ręka do makijażu jest ciężka, zamiast efektownego konturowania rodem z Hollywood można uzyskać zupełnie odwrotny efekt – postarzenie twarzy i nieestetycznie wyglądające plamy na policzkach. Właśnie dlatego bronzer należy rozcierać wyłącznie do połowy policzka, delikatnie go blendując. Można również nałożyć go jedynie pod szczytem kości policzkowych, jeżeli nie chcesz ryzykować.

Intensywne konturowanie policzków brązerem, a także najczęstsze i największe błędy w makijażu Polek
Najczęstsze błędy w makijażu, które nieświadomie popełniają Polki

Co zrobić, żeby konturowanie wyglądało dobrze? Przede wszystkim nie nakładaj pudru brązującego na twarz pokrytą wyłącznie podkładem albo na buzię z nierówno wklepanym w skórę pudrem. Poprzednie warstwy makijażu muszą być dokładnie rozłożone na skórze, aby bronzer mógł się dobrze rozblendować. W przeciwnym wypadku dorobić się można nieestetycznych plam, które bardzo ciężko będzie później rozetrzeć. Sprawdź także ten artykuł o idealnym makijażu krok po kroku.

Tych błędów w makijażu lepiej nie popełniać!

4. Nieumiejętny makijaż oka

W tym przypadku warto będzie wyjaśnić kilka kwestii. Makijaż oka to bowiem nie tylko cienie do powiek, ale też kredka, tusz do rzęs czy eyeliner. Jeżeli chodzi o kreskę kredką, powinna ona zostać przede wszystkim dobrze roztarta – zarówno na górnej, jak i na dolnej powiece. Wizażyści zalecają również unikanie malowania wyłącznie dolnej powieki z tego względu, iż ostra kreska na linii wodnej oka może bardzo zaburzyć proporcje twarzy i skutecznie ją postarzyć. Jeżeli jednak wykonujesz makijaż górnej powieki, pomalowanie dolnej jest jak najbardziej wskazane – wówczas oko będzie wyglądało na mniej zmęczone, a spojrzenie zyska głębi. Należy pamiętać też o tym, aby kreskę rozetrzeć.

Mocno zaznaczone oczy i nieregularne kreski na powiekach, a także inne błędy w makijażu Polek, które najczęściej są popełniamy
Błędy w makijażu, które najczęściej popełniają kobiety w Polsce, czyli co można poprawić w makijażu

W przypadku malowania rzęs należy unikać przesadnego ich pogrubiania. Niektóre Polki uważają, że taki zabieg z pewnością pogrubi ich rzęsy – jest jednak zupełnie na odwrót. Wielokrotnie wytuszowane rzęsy, które nie będą dobrze rozczesane, skleją się i stworzą efekt tzw. pajęczych nóżek. Należy więc przede wszystkim wytuszować rzęsy dokładnie, a następnie je wyczesać – zanim przejdziesz do nakładania kolejnych warstw tuszu. Może okazać się, że następna warstwa wcale nie będzie potrzebna!

Niezwykle trudnym elementem makijażu są kreski malowane za pomocą eyelinera. Aby uniknąć efektu „smutnego oka” trzeba wyćwiczyć rysowanie kresek pod odpowiednim kątem. Idealne kreski „jaskółki” powinny stać się przedłużeniem dolnej powieki. Polki często malują kreski zbyt nisko i zbyt płasko, przez co kącik oka wydaje się opadać, tworząc wrażenie zmęczonych oczu. Źle wyrysowane kreski potrafią skutecznie zepsuć cały makijaż i sprawić, że buzia wyglądać będzie na starszą.

5. Źle pomalowane usta

Ostatnim błędem, który paniom w naszym kraju zdarza się notorycznie, jest powiększanie ust za pomocą konturówki. W świecie makijażu panuje moda na wyrównywanie niesymetrycznej linii górnej czy dolnej warg przy użyciu szminek, kredek do ust czy zastygających matowych pomadek. Błędem, który może zniszczyć makijaż, jest dobieranie zbyt ciemnych kolorów kredek, a następnie nakładanie na usta jaśniejszych szminek. Należy pamiętać, że konturówka powinna być jedynie ton ciemniejsza od pomadki – nie więcej!

Intensywne malowanie ust, a także inne najczęściej popełniane przez Polki błędy w makijażu
Błędy w makijażu, które najczęściej popełniamy i jak je poprawić krok po kroku

Powiększanie ust przy pomocy kredki nie jest tragicznym błędem – bo która z pań nie chce mieć ciut odrobinę większych ust? Żeby jednak uniknąć groteskowego efektu rodem z kreskówki, należy dobrze dopasować do siebie odcień konturówki i szminki. Usta podkreślić można też błyszczykiem, który sprawi, że usta wyglądać będą na zdrowe, soczyste i pełne – nawet jeżeli z natury wcale nie są duże.

Warto wiedzieć…

Nawet najlepiej wykonany makijaż nie będzie sukcesem, jeśli nie zadbamy o swoją cerę. Dlatego najważniejszą rzeczą jest pielęgnacja twarzy, której makijaż ma być jedynie dopełnieniem – wydobywając to, co w zdrowej i zadbanej skórze najpiękniejsze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny