Czym jest audyt kredytowy?

W świecie biznesu audyt kredytowy to poprzedzona czynnościami controllingowymi analiza, która ma na celu ocenę realnej kondycji finansowej podmiotu, określenie jego zdolności kredytowej i szczegółowe opisanie aktualnych i spłaconych zobowiązań finansowych. W takiej postaci audyt kredytowy jest zwykle częścią bardziej rozbudowanych audytów finansowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu raport przygotować niezależnie: na przykład w kontekście ubiegania się o nowy kredyt. 

Audyt kredytowy mogą oczywiście przeprowadzić również osoby prywatne. W ich przypadku motywacja zwykle jest bardzo podobna. Określenie zdolności kredytowej jest przydatne przede wszystkim, jeżeli chcesz składać wniosek o nowy kredyt lub pożyczkę. Dokładne scharakteryzowanie spłacanych aktualnie zobowiązań pomoże Ci natomiast lepiej zrozumieć strukturę zadłużenia i podjąć decyzje, które z jednej strony ułatwią spłatę, a z drugiej pozwolą na uzyskanie oszczędności.

Doradca kredytowy pomoże z audytem

Kto zajmuje się przeprowadzaniem audytów kredytowych? Tego typu usługi świadczą różni specjaliści. W przypadku dużych firm zwykle zajmują się tym przedsiębiorstwa specjalizujące się w controllingu, ponieważ sporządzenie miarodajnych analiz wiąże się z koniecznością skrupulatnego zbadania m.in. ksiąg rachunkowych. 

Przeprowadzenie audytu kredytowego będzie zdecydowanie prostsze w przypadku osób prywatnych oraz mikroprzedsiębiorstw. Może się nim zająć ekspert kredytowy, który zwykle pełni również funkcję pośrednika. Co ważne: w takiej sytuacji nie zapłacisz za audyt! Ekspert będzie w stanie także dobrać produkty kredytowe do Twojej indywidualnej sytuacji, doradzić Ci odpowiednie rozwiązania i przeprowadzić przez cały proces pozyskiwania kredytu.

Jak przygotować się do audytu?

Dobrym punktem wyjścia do audytu będzie uzupełnienie wiedzy na temat kredytów i pożyczek. Sprawdzone informacje znajdziesz na blogkredytowy.pl

Dzięki tej stronie poznasz najważniejsze terminy i dobrze przygotujesz się merytorycznie do wnioskowania. Poza tym zbierz również dane dotyczące Twojej aktualnej sytuacji kredytowej i finansowej. Zwróć szczególną uwagę na:

  • Aktualnie spłacane zobowiązania, w tym karty kredytowe i limity odnawialne,
  • Osiągane dochody w gospodarstwie domowym,
  • Informacje o źródłach dochodu,
  • Potrzeby, które chcesz zrealizować w ramach kredytu,
  • Spłacone w przeszłości zobowiązania (w tym informacje o potencjalnych problemach ze spłatą).

Taki zestaw danych pozwoli ekspertowi dobrze określić Twoją aktualną sytuację i zasugerować optymalne kroki.

Kiedy warto przeprowadzić audyt kredytowy?

Jak widzisz, audyt kredytowy naprawdę nie musi być skomplikowany i kosztowny. Dlatego warto przeprowadzać go cyklicznie, aby być na bieżąco z własną sytuacją finansową. 

Bez wątpienia to niezbędny krok, jeśli:

  • Chcesz zaciągnąć nowy kredyt, zwłaszcza kredyt hipoteczny,
  • Masz dużą liczbę zobowiązań i szukasz oszczędności,
  • Spodziewasz się problemów ze spłatą lub już ich doświadczasz,
  • Aktualna oferta banków jest lepsza od tej, z której korzystasz.

Niekiedy dobrym rozwiązaniem może okazać się refinansowanie kredytu lub konsolidacja kilku zobowiązań w jedno. Oczywiście audyt okaże się również dobrym punktem wyjścia do pozyskania zupełnie nowego zobowiązania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny