Szybka metoda suszenia ciuchów – zobacz, jakie to proste!

Urządzenie, które całkiem odmieni proces suszenia ubrań

Najlepszym sposobem na suszenie ubrań wcale nie jest powieszenie ich na rozkładanej suszarce i czekanie kilkunastu godzin, aż samoczynnie wyschną. Oczywiście, mając kawałek zieleni przed domem, można rozwiesić je na sznurach, aby świeży przepływ powietrza przewietrzył i dokładnie wysuszył mokre ciuchy. Co, jeśli jednak mieszkasz w bloku wielorodzinnym albo zwyczajnie nie masz czasu na wielogodzinne suszenie garderoby? W takim przypadku doskonale sprawdzi się pralko-suszarka albo suszarka bębnowa! To elektroniczny sprzęt, dzięki któremu ubrania mogą wyschnąć w bardzo krótkim czasie – niektóre już nawet w niecałą godzinę. Warto dodać, że urządzenie zajmie znacznie mniej miejsca niż suszarka rozkładana tradycyjnie. Gdy uda się odpowiednio dobrać jej rozmiar, można również ustawić ją bezpośrednio na pralce, oszczędzając w ten sposób jeszcze więcej miejsca. Do tej pory zawsze przeszkadzał ci zapach zawilgoconej odzieży i mokrych materiałów? Z suszarką ten kłopot już więcej nie będzie cię męczył.

Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, zastanów się jednak porządnie nad tym, jakie są twoje wymagania co do suszarki. Musisz przede wszystkim określić jej pojemność, a więc ile kilogramów prania będziesz tam w tanie pomieścić. Dla singli albo par wystarczyć może urządzenie z 7-kilogramowych wsadem, a już dla większych rodzin idealna będzie oczywiście odpowiednio większa suszarka. Musisz również dobrze przemyśleć, jakie konkretnie potrzebne ci będą programy i cykle suszenia, których rzeczywiście będziesz używać. Podstawą wyboru suszarki jest również określenie miejsca, gdzie urządzenie będzie stać. Jeśli zależy ci na oszczędności przestrzeni w łazience lub innym pomieszczeniu, możesz zdecydować się również na pralko-suszarkę, czyli sprzęt typu 2 w 1. Nie dość, że zyskasz więcej miejsca, to w dodatku będziesz mógł wykonywać po kolei dwie czynności – pranie i suszenie, bez konieczności przekładania ciuchów do osobnych bębnów. Ważną sprawą jest także wyższa wartość energetyczna suszarki, aby była ona bardziej ekonomiczna.

O czym pamiętać, kupując automatyczną suszarkę do ciuchów?

Warto zwrócić uwagę na to, czy suszarka nie niszczy ubrań. Jak to sprawdzić? Musisz wniknąć w szczegółowe jej parametry – a konkretnie dowiedzieć się, czy ma wbudowaną specjalną technologię polegającą na kontrolowaniu parametrów procesu suszenia. W nowoczesnych modelach suszarek jest to np. system OptimalDry, dzięki któremu kilka czujników naraz może kontrolować suszenie nawet bardzo delikatnych i przewiewnych materiałów. Zadaj też sobie pytanie – czy często potrzebować będziesz natychmiastowego założenia na siebie ciuchów zaraz po ich wypraniu? Jeśli tak, pamiętaj o tym, że suszarka powinna mieć wówczas wbudowany program błyskawicznego suszenia. Niektóre z nich mogą suszyć ubrania np. w jedynie 30-40 minut, co może być bardzo istotne dla osób potrzebujących szybko się przebierać w świeżo uprane rzeczy. Dzięki takiej opcji wcale nie będziesz zmuszony zrezygnować ze włożenia na siebie outfitu, jaki np. zaplanowałeś akurat na ten dzień.

Zwróć także uwagę na poziom hałasu, jaki generuje suszarka podczas pracy. Nie da się ukryć, większość tego typu sprzętów bywa hałaśliwa. Najgłośniejsze suszarki pracują w ok. 70 dB, a te najcichsze mają zwykle ok. 10 dB mniej. Warto dodać, że ze względu na emitowany podczas suszenia hałas urządzenie powinno się umieścić w takim pomieszczeniu, aby nie zakłócało odpoczynku domownikom. Masz dużo bawełnianych ciuchów w szafie? Poszukaj więc suszarki z funkcją do prasowania – urządzenie zostawi w ubraniach trochę wilgoci, aby można było szybciej wyprasować ubrania. Genialną opcją jest też suszenie podkręcające, aby dzięki tej opcji usunąć wilgoć z bawełnianych materiałów. Jakiego typu suszarki powinny z kolei szukać alergicy? Najlepiej ze specjalnym programem np. AntyAlergia, który w wyższej temperaturze wyeliminuje z ciuchów drobnoustroje i bakterie.

Jak szybko wysuszyć ubrania? Istnieje na to sprawdzony sposób!

Rodzaje suszarek automatycznych, które warto znać

Szukając idealnej suszarki do ubrań, natkniesz się na kilka ich rodzajów. Czasami ciężko jest się zdecydować na konkretny model, ponieważ każdy sprzęt ma swoje plusy i minusy. Warto zaznaczyć jednak, że urządzenia te dzielą się głównie na cztery rodzaje:

  • Suszarki wywiewowe – wielu producentów określa je również jako wentylacyjne albo ewakuacyjne. Są to zdecydowanie najtańsze, ale i najłatwiejsze w obsłudze suszarki do ciuchów. Możesz stosować je np. w łazience z dobrą wentylacją, w której nie będzie im przeszkadzać wilgotne powietrze. Urządzenie tego typu wdmuchuje do bębna gorące powietrze, wytrącając jednocześnie parę z prania na zewnątrz. Aby zainstalować ją w bloku wielorodzinnym, należy podłączyć suszarkę do instalacji wentylacyjnej. Nie wolno jej wobec tego zabudowywać.
  • Suszarki kondensacyjne – obecnie cieszą się największą popularnością na rynku. Działają na zasadzie kondensacji pary w wodę, która powstaje poprzez suszenie. W takim przypadku wodę zbiera się do specjalnego pojemniczka (należy go opróżniać). Dzięki takiemu rozwiązaniu można jednak umieścić suszarkę w każdym miejscu – wystarczy jej podłączenie do prądu. Przy okazji takiego urządzenia warto poszukać suszarki z funkcją pary, aby wyeliminować konieczność prasowania ciuchów. Para doskonale bowiem usuwa zagniecenia! Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat suszarki kondensacyjnej.
  • Suszarki z pompą ciepła – są najbardziej funkcjonalne, ale i zdecydowanie najdroższe. W suszarkach z pompą ciepła schłodzeniu ulega ogrzane powietrze. Doprowadza to do usunięcia wilgoci z ciuchów, jednocześnie nie tracąc przy tym energii. To bardzo ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu zużywa się małą ilość prądu. Suszarka tego typu w pewnym sensie chroni również delikatne materiały przed zniszczeniem, bo cały proces zachodzi w niższej temperaturze niż ma to miejsce w innych urządzeniach tego typu.
  • Pralko-suszarki – często wybierane są przez osoby mieszkające w niewielkich przestrzeniach, które nie mają miejsca na dwa osobne urządzenia. W przypadku takiego sprzętu odpada konieczność przekładania mokrego prania do suszarki, gdyż dwa procesy wykonasz przy pomocy jednego tylko urządzenia, co jest zaletą. Minusem pralko-suszarek jest jednak fakt, że wiele z nich zwyczajnie… nie dosusza prania. Zdarza się zatem, że po wyjęciu ciuchów z suszarki i tak trzeba wysuszyć je w klasyczny sposób, wieszając ubrania na tradycyjnej rozkładanej suszarce. Gdy chcesz wyprać i wysuszyć większą ilość garderoby, pralko-suszarka może okazać się wówczas niewystarczająca.

Dlaczego warto mieć suszarkę? Czy to dobry wybór dla każdego?

Suszarki do ubrań to bardzo pożyteczne urządzenia, dzięki którym można w sprytny sposób przygotować sobie świeże i pachnące ciuchy w ten sam dzień, kiedy zostaną one wyprane. Dzięki suszarce obowiązek domowy, jakim jest suszenie ubrań, wreszcie może stać się przyjemnością, a nie wyłącznie przykrą koniecznością. Dlaczego warto mieć w domu suszarkę? Przede wszystkim suszenie zajmie nie kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin, a zaledwie od 1 do maksymalnie 3, w zależności od ilości wrzuconych do urządzenia ciuchów. Nie musisz prasować ubrań wyjętych z suszarki! Wyjmujesz je ciepłe i zakładasz bezpośrednio na ciało lub układasz w szafce i na półkach jak zawsze. Warto dodać, że wiosną, kiedy kaloryfery są wyłączane, pranie może schnąć w mieszkaniu naprawdę długo. Często zdarza się też, że bardzo nieładnie pachnie. Z suszarką problem ten zostanie całkiem wyeliminowany.

Czy suszarka jest dobrym wyborem dla każdego? Na pewno jest strzałem w dziesiątkę dla osób, które np. często wylatują z kraju i przed kolejnym wylotem lub podróżą samochodem potrzebują zrobić szybkie pranie oraz je wysuszyć. Urządzenie przyda się także rodzinom z małymi dziećmi, przy których zawsze jest dużo do roboty. Niezwykle cenną informacją dla alergików jest z kolei fakt, iż dzięki suszarce w domu gromadzi się znacznie mniej kurzu. Wszystko dzięki temu, że urządzenie wyłapuje luźne włókna tkanin i gromadzi je we filtrze. Kiedy wiesza się i np. strzepuje mokre ciuchy na wolnostojącą suszarkę, spadający kurz osiada na najbliższych przedmiotach i meblach. Warto mieć suszarkę również dlatego, że oszczędzisz dzięki niej sporo miejsca w pokoju. Suszarka nie będzie bowiem rozłożona na balkonie albo na środku salonu – suche pranie będzie można wyjąć, poskładać i od razu schować do szafy. Dzięki suszarce oszczędzisz też pieniądze i energię, a ubrania będą przyjemnie miękkie. Nie musisz więc kupować płynów do zmiękczania materiałów – suszarka zrobi to samodzielnie.

Jakich dodatkowych funkcji warto szukać w automatycznej suszarce?

Bardzo ważne są odpowiednie programy suszenia, dzięki którym będzie można doprowadzić do ładu całe swoje pranie. Poza nimi warto jednak zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje i elementy, dzięki którym używanie suszarki będzie znacznie łatwiejsze. Świetnie sprawdza się np. elektroniczny wyświetlacz, za pomocą którego można samodzielnie ustalać czas, a także temperaturę suszenia. Jeśli chcesz zadbać o czystość swojego sprzętu, rozejrzyj się za takim z filtrem, który usuwa pyłki i zanieczyszczenia ze środka bębna. To ważne, aby pamiętać o systematycznym czyszczeniu urządzenia, aby mogło działać w poprawny sposób. Warto zainwestować również w suszarkę z silnikiem inwerterowym, ponieważ wpływa on na dłuższe działanie urządzenia oraz jego cichą pracę. Czego jeszcze warto szukać w suszarkach? Mogą to być inteligentne rozwiązania, takie jak zdalne sterowanie suszarką za pomocą smartfona.

Jeśli suszarka zostanie wyposażona w opcję ważenia wsadu, będzie umieć samodzielnie dobrać czas suszenia prania. A może chcesz suszyć w urządzeniu rzeczy uszyte z kaszmiru, wełny lub jedwabiu? Rozejrzyj się więc za suszarką ze specjalnym programem do suszenia tak delikatnych tkanin. Wśród najciekawszych funkcji na pewno wymienić można jeszcze czujnik temperatury, długość programu, oświetlony bęben, wskaźnik czasu, prasowanie (chłodzenie i puszenie ciuchów), przesunięcie czasu suszenia i zabezpieczenie przed otwieraniem suszarki przez dzieci. Warto dodać, że przydatność poszczególnych funkcji w suszarce zawsze zależeć będzie jednak od potrzeb osób, które będą korzystać z urządzenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny