Ból nerek w ciąży

Ciąża a ból nerek

Na początku ciąży kobiety mogą skarżyć się na różnego rodzaju bóle, zwłaszcza podbrzusza i pleców – w dolnej partii kręgosłupa.  Oczywiście, przyczyn bólu może być bardzo dużo. Dlaczego tak się dzieje? No cóż, w ciąży obciążony zostaje układ kostno-stawowy. Rośnie masa, a na dodatek zmienia się środek ciężkości kobiety. Sylwetka w trakcie ciąży zmienia się, co niesie za sobą różne konsekwencje zdrowotne. Bardzo często kręgosłup cierpi na tym najbardziej – zostaje on bowiem obciążony dodatkowo, powodując ból w plecach.

Podczas trwania ciąży mogą pogłębiać się też wady postawy, stając się… co najmniej lekko dokuczliwe dla kobiety. Jednak, kiedy ból pojawia się w okolicy prawej nerki bądź lewej nerki, nie zawsze może to być związane z problemem… kręgosłupa. Często bowiem takie bóle wskazują na problemy z układem moczowo-płciowym. Nie można rzecz jasna lekceważyć takich problemów, zwłaszcza w ciąży. Należy bezzwłocznie udać się zatem do swojego lekarza, który monitoruje przebieg ciąży!

Ból w okolicy nerek – przyczyny

Kiedy czujesz ból podbrzusza zlokalizowany w okolicy nerek, może to świadczyć o różnych schorzeniach. Wśród przyczyn, dlaczego pojawia się ból nerek w ciąży, wymienić można:

  • kamicę nerkową bądź kolkę nerkową w ciąży – ból prawej nerki bądź lewej nerki o charakterze kolkowym może świadczyć o tym, że złóg znajduje się po jednej z danych stron,
  • ciążę pozamaciczną,
  • zakażenie dróg moczowych – z charakterystycznym pieczeniem oraz bólem w trakcie oddawania moczu,
  • ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek,
  • zapalenie przydatków,
  • zapalenie wyrostka robaczkowego – ciąża doprowadza do tego, że wyrostek przemieszcza się do góry,
  • kłębuszkowe zapalenie nerek – czasami może pojawić się promieniujący ból w dole brzucha, jednak objawami zdecydowanie częstszymi jest zmniejszona ilość wydalanego moczu, obrzęki bądź nadciśnienie.

Czasami szybko mijający ból nerek związany jest również z… nieprawidłowym ułożeniem się dziecka w łonie kobiety w ciąży. Warto wykonywać wówczas profilaktyczne ćwiczenia, które polegają na siedzeniu na poduszkach. Dobrze będzie też trzeba przez chwilę ruszać biodrami – w ten sposób można pomóc dziecku w zmianie pozycji i przynieść sobie… ulgę!

Kobieta w ciąży oraz ból nerek w ciąży albo prawej nerki lub lewej nerki, a także domowe sposoby na ból nerek w ciąży
Ból nerek w ciąży – przyczyny, potencjalne konsekwencje, porady praktyczne

Pamiętaj, że organizm kobiety w ciąży aż przez 9 miesięcy pracuje na zdwojonych obrotach – odpowiada bowiem za prawidłowy rozwój płodu i kształtowanie się jego organów. Jednocześnie, musi ona nadal dbać o swoje narządy wewnętrzne. Dbanie „o dwójkę” bądź czasem o większą ilość potomstwa (bliźniaki) niesie często za sobą różne konsekwencje. Czasami w kobiecie zatrzymuje się woda bądź podwyższa się ciśnienie jej krwi. Niestety, ale zazwyczaj może to niekorzystnie wpłynąć na rozwój wzrostu dziecka. Z kolei bóle nerek, jeżeli spowodowane są chorobami, mogą wpłynąć nawet na… przedwczesny poród bądź poronienie! Nie należy więc lekceważyć takiego bólu w okresie ciąży – a już zwłaszcza na początku ciąży! Częstą przypadłością w okresie ciąży są także nawracające infekcje. Sprawdź również ten artykuł z domowymi sposobami na infekcje intymne.

Jak złagodzić ból nerek?

Domowe sposoby na ból nerek w ciąży

Jak już wiesz, ból nerek w trakcie trwania ciąży nie jest bezpiecznym stanem ani dla dziecka, ani dla matki. Warto więc wdrążyć w życie odpowiednią profilaktykę, jaka pozwoli ograniczyć bóle. Bardzo ważne, aby kobieta w ciąży:

  • spożywała odpowiednią ilość płynów – to spowoduje oczyszczenie się dróg moczowych i usunięcie znajdujących się tam bakterii. Warto pić soki z aronii i czarnej porzeczki, ponieważ są one bogate w dużą ilość witaminy C,
  • oddawała mocz po stosunku płciowym,
  • spożywała umiarkowane ilości soku żurawinowego, a także suszonej żurawiny (rzecz jasna, bez konserwantów i cukrów) – zwłaszcza, gdy podczas oddawania moczu pojawia się ból,
  • trzymała odpowiednio zbilansowaną dietę – warto unikać wówczas tych produktów, jakie sprzyjają zwiększaniu się ryzyka tworzenia kamieni nerkowych,
  • dbała bezwzględnie o higienę intymną – oczywiście, musi także nosić nie podrażniającą bieliznę (włókna naturalne będą w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem),
  • ćwiczyła – chodzi o to, że ból nerek czasem spowodowany jest przez nieprawidłowe ułożenie się dziecka w brzuszku, o czym już wspominaliśmy. Wówczas należy usiąść na poduszkach, poruszać biodrami na różne strony i w ten sposób… rozluźnić mięśnie. Tego typu ćwiczenia pozwolą na automatyczne przesunięcie się dziecka w łonie, przynosząc natychmiastową ulgę matce.

Jeżeli zastanawiasz się, jak złagodzić ból nerek – te domowe sposoby będą najbardziej skuteczne oraz jednocześnie bezpieczne da zdrowia ciężarnej kobiety. Nie należy samej eksperymentować z lekami, aby nie zaszkodzić przypadkiem rozwijającemu się płodowi!

Pamiętaj, że…

Rzecz jasna, najważniejsza będzie wizyta u lekarza, kiedy bolą nerki. Tylko doktor będzie bowiem w stanie ocenić stan zdrowia pacjentki, przeprowadzić wywiad, zrobić badanie moczu i krwi, a także USG w celu sprawdzenia zdrowia płodu. Są to badania niezagrażające życiu i zdrowiu nienarodzonego jeszcze dziecka. Dzięki prawidłowo postawionej diagnozie, lekarz będzie mógł wprowadzić dalsze, szczegółowe leczenie swojej pacjentki.

Oczywiście, bez wizyty u lekarza ciężko będzie stwierdzić, jakie podłoże ma ból zlokalizowany w okolicy nerek. Dlatego należy udać się na wizytę do gabinetu, aby wykluczyć poważniejsze kłopoty zdrowotne, szczególnie te powiązane z pracą nerek! Dokładne zdiagnozowanie stanu zdrowia pacjentki pozwoli upewnić się, czy podczas okresu ciąży nie zmieniło się coś w okolic nerek. Brak odpowiednio postawionej diagnozy wyklucza podjęcie jakichkolwiek kroków w celu zlikwidowania problemu. Samodzielne leczenie w ciąży to bardzo zły pomysł i należy o tym pamiętać!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny