Bostonka - opis, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania
Dopiero mając małe dzieci, możemy przekonać się o tym, jak wiele różnych chorób może towarzyszyć naszym maluchom. Niestety często dzieje się tak, że przy nich również jesteśmy narażeni na zainfekowanie swojego organizmu określonymi wirusami. Do takich chorób wieku dziecięcego zalicza się bostonka. Warto dowiedzieć się, po czym poznać pierwsze objawy, a także jak leczyć tę chorobę u dzieci oraz dorosłych.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
Bostonka - choroba dzieci
Bostonka - co to za choroba
Zanim dowiemy się, jak wyglądają pierwsze objawy bostonki, a także, w jaki sposób należy leczyć wirusa bostońskiego, najpierw należy się z nim w ogóle zmierzyć. Bostonka, a mówiąc językiem medycznym choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD) jest infekcją wirusową wywołaną najczęściej przez Coxsackie A16 lub A17. Nie bez powodu bostonka jest nazywana chorobą dzieci. Ponieważ najczęstszy wiek pacjenta nie przekracza 5 lat.
Wirusem niestety najłatwiej jest się zarazić drogą kropelkową lub też poprzez niemycie rąk po wizycie w toalecie. Jest to również choroba zaliczająca się do tak zwanych chorób brudnych rąk. Co ciekawe, pierwsze objawy mogą pojawić się nawet po 6 dniach od kontaktu z chorym lub po dotknięciu przedmiotu, na którym znajdowały się wirusy. Chorobą mogą zarazić się również dorośli, jednak jej przebieg jest już znacznie łagodniejszy.
Pierwsze objawy bostonki
Warto wiedzieć, jakie ta choroba posiada pierwsze objawy u dzieci, aby jej nie pomylić z innymi wirusami. Patrząc na pierwsze objawy, choroba daje się we znaki szczególnie stanem podgorączkowym lub niską gorączką. Ponadto dzieci zaczynają uskarżać się na ból gardła, a także złe samopoczucie. W ciągu pierwszych dwóch dni bostonka nie jest tak łatwa do rozpoznania, ponieważ rzeczywiście zaczyna się jak wiele innych infekcji wirusowych.
Dopiero w późniejszym czasie, mniej więcej po 48 godzinach, w gardle, a także na języku zaczynają pojawiać się czerwone plamy. W późniejszym przebiegu bostonki zaczynają one się przekształcać w pęcherze. Natomiast ostry atak choroby może nawet uniemożliwić normalne spożywanie pokarmów. Dodatkowym objawem mogą okazać się silne wymioty.
Kolejny etap, w którym choroba może się przejawiać, ale czasami objawy te nie są uwidocznione, to pojawienie się wyżej wspomnianych plam na dłoniach i stopach. Jest to już bardzo charakterystyczny objaw bostonki, tym bardziej że wysypka bostońska może obejmować również miejsca stawów łokciowych i kolanowych.
Wysypka bostońska a ospa
Bardzo często rodzice dzieci zaczynają mieć wątpliwości, czy dzieci nie dopadła ospa wietrzna. Rzeczywiście początkowo obydwie choroby mogą być ze sobą pomylone. Jednak tutaj nieoceniona jest diagnostyka doświadczonego pediatry. Jeżeli to ospa zaatakowała organizm naszego dziecka, to na pewno wysypka pojawi się nie tylko na twarzy, rękach oraz nogach, ale tak naprawdę na całym ciele. Ponadto nie będą to wspomniane wcześniej czerwone plamy, ale raczej krosty, które jednocześnie będą powodować nieprzyjemny świąd skóry. Ponadto, jeżeli krosty te będą zdrapywane przez dzieci, to na ich miejscu będą pojawiać się strupy, a nawet w późniejszym czasie nieestetyczne blizny.
Czasami również objawy bostonki mylone są z różnymi stanami alergicznymi. Tutaj również wysypka bostońska w większości przypadków pojawia się wyłącznie w charakterystycznych miejscach na ciele. Natomiast w przypadku stanów alergicznych, będziemy mieli tak naprawdę do czynienia z czerwonymi bąblami przypominającymi ugryzienie komara, znajdującymi się również na całym ciele.
Jeżeli zauważymy na swojej twarzy niepokojące zmiany, którymi mogą być tłuszczaki, to powinniśmy jak najszybciej wybrać się do lekarza. Chociaż tłuszczaki nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, to jednak powinny być usuwane, aby w przyszłości nie zmieniły swojego niezłośliwego charakteru na poważniejszą odmianę nowotworu skóry. Oczywiście takie zmiany najczęściej występują pojedynczo, zatem nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu z tym, by odróżnić je od bostonki.
Przebieg bostonki
Jak wygląda przebieg u rocznego dziecka i innych dzieci?
Najczęściej przebieg bostonki u dzieci jest łagodny. Jednak jak w przypadku wystąpienia każdego innego wirusa, również w tym przypadku możemy liczyć się z ostrym przebiegiem choroby. Zatem należy obserwować wszystkie objawy, jakie tylko występują, aby nie przeoczyć ważnych powikłań, które może przysporzyć nieprawidłowo leczona bostonka. Zarówno u rocznego dziecka, jak i również u dzieci w wieku przedszkolnym najczęściej pojawia się charakterystyczna wysypka bostońska.
Do bardzo poważnych objawów w przypadku ciężkiego przebiegu bostonki u niemowlaka, jak i również większego dziecka, zalicza się przede wszystkim pojawienie się w gardle krost, które wyglądają jak wrzody. Ich obecność może okazać się na tyle dokuczliwa, że chore dziecko nie jest w stanie przyjmować pokarmów oraz płynów. Mali pacjenci często są zmuszeni wtedy do hospitalizacji, w celu uniknięcia niebezpiecznego odwodnienia.
Kolejnym takim poważnym objawem są nadkażenia na skórze, w miejscach, w których pojawiła się wysypka bostońska. Najczęściej z takimi objawami mają do czynienia dzieci cierpiące na Atopowe Zapalenie Skóry (AZS). Wtedy skóra u niemowlaka lub małego dziecka wygląda taką, która nie chce się goić. W tym przypadku również musimy pamiętać o jak najszybszym skonsultowaniu się z lekarzem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat chorób.
Jak wygląda przebieg wirusa bostońskiego u dorosłych?
Zastanawiając się nad tym, jak wygląda choroba u dorosłych, warto mieć na uwadze, że jest to raczej wirus, który atakuje dzieci. Jednak dorośli, którzy z różnych powodów mają obniżony poziom odporności, mogą również zachorować na bostonkę. Wtedy można spodziewać się, że choroba okaże się bardziej dotkliwa i będzie trwała znacznie dłużej niż w przypadku małych dzieci. Pierwszym z objawów grypy bostońskiej jest wysoka gorączka, która może sięgać nawet do 40 stopni Celsjusza.
Tak, jak w przypadku małych pacjentów, również tutaj pojawia się wysypka bostońska. Krosty zaczynają pokazywać się we wcześniej wspomnianych partiach ciała od dwóch do trzech dni od pojawienia się gorączki. Oprócz tego choroba powodować może bardzo duże osłabienie organizmu. Niestety leczenie grypy bostońskiej u dorosłych może się przedłużyć nawet do kilkunastu dni. Podczas gdy u dzieci, średni przebieg tej choroby trwa od 5 do 7 dni.
Skuteczne leczenie bostonki
Jak leczyć wirusa bostońskiego?
Tak jak w przypadku każdego innego wirusa, leczenie bostonki polega na minimalizowaniu objawów. Dlatego właśnie z apteczki sięgamy w tym czasie głównie po leki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Można stosować również maści i płyny, których zadaniem będzie odkażanie krost. Nie można ich rozdrapywać, ponieważ może to doprowadzić do zakażenia bakteriami. Gdy już do tego dojdzie, konieczne będzie włączenie odpowiedniej antybiotykoterapii.
Oczywiście leczenie musi być koniecznie dostosowane do przebiegu choroby u konkretnego pacjenta. W przypadku bardzo silnych objawów uniemożliwiających picie i jedzenie, szczególnie u dzieci, leczenie będzie polegać na hospitalizacji w celu dożylnego nawadniania. Natomiast przy wystąpieniu bardzo silnego świądu, niektórzy lekarze włączają leki antyhistaminowe.
Powikłania po wyleczeniu bostonki
Niestety z pozoru niewinny wirus może doprowadzić do poważnych powikłań. Dlatego nie należy bagatelizować żadnych niepokojących objawów również po ustaniu bostonki. Jak już wcześniej wspomniano, do najczęściej pojawiających się powikłań występujących szczególnie u małych dzieci, jest odwodnienie organizmu. Spowodowane jest to niechęcią do jedzenia i picia.
Do kolejnych powikłań, które często pojawiają się w przypadku bostonki, są nadkażenia bakteryjne wynikające z rozdrapania krost. Ponadto należy liczyć się również z powikłaniami neurologicznymi oraz kardiologicznymi. Dlatego w przypadku ciężkiego przebiegu bostonki, powinniśmy zostać pod czujną obserwacją ze strony lekarza, a nawet specjalistów wykluczających ciężkie przypadłości po zakończonej grypie bostońskiej. Do ciężkich powikłań od tej strony zalicza się przede wszystkim wirusowe zapalenie opon mózgowych lub też zapalenie mięśnia sercowego.
Nie są to jedyne schorzenia wywołane wirusami odpowiedzialnymi za zachorowanie na bostonkę. Oprócz tego chorzy na grypę bostońską wśród powikłań mogą mieć problemy z zapaleniem płuc. Jak widać, bostonka jest chorobą wirusową, która dotyka bardzo często dzieci w wieku żłobkowym oraz przedszkolnym. Jednak może ona okazać się niebezpieczna również dla dorosłych.
Jeżeli obserwujemy na naszym ciele różnego rodzaju zmiany skórne, to bardzo często mylnie z różnymi wirusami diagnozujemy tłuszczaki. Okazuje się, że mamy tutaj do czynienia z łagodnymi zmianami nowotworowymi, które atakują tkankę łączną. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że możemy chorować również na tłuszczaki atakujące narządy wewnętrzne. Wtedy dolegliwości związane z ich występowaniem stają się bardziej dokuczliwe w porównaniu do guzków pojawiających się na skórze. Jak w przypadku każdego innego schorzenia, dobrze jest, aby zmiany skórne były konsultowane z lekarzem.