Jak zadbać o buty? Wyjaśniamy zasady pielęgnacji krok po kroku

Dobrze dobrane, modne buty wyjściowe znakomicie dopełniają każdą stylizację. Nie są tylko dodatkiem, często stanowią najważniejszy element ubioru. Warto pamiętać, że takie obuwie trzeba prawidłowo dbać. Tylko wtedy na długo zachowa swój piękny wygląd i funkcjonalność. To samo tyczy się wersji sportowych i turystycznych. Dlatego właśnie przygotowaliśmy serię artykułów opisujących zasady pielęgnacji butów różnego typu. Można je znaleźć na naszej stronie.

Męskie i damskie odmiany butów

Podstawowym zadaniem butów jest zapewnienie użytkownikowi komfortu chodzenia. Równie istotna jest ochrona stóp przed kontuzjami wynikającymi z ich kontaktu z podłożem. Trzeba jednak pamiętać, że obuwie to nie tylko produkt typowo użytkowy. Od dawna stanowi ważny element wzbogacający ludzki ubiór. Renomowani producenci przywiązują wielką wagę do jego wyglądu. Buty są projektowane przez prawdziwych artystów. Reklamują je gwiazdy filmu, piosenki czy też sportu. Najbardziej znane marki mogą pochwalić się ogromnymi przychodami. Co ciekawe istnieją legendarne modele butów poszukiwane przez kolekcjonerów.

W standardowych wersjach buty składają się z kilku elementów. Najważniejsze z nich to podeszwa, obcas, nosek, zapiętek, podszewka. Oczywiście ogólna budowa zależy od rodzaju obuwia. Do dyspozycji jest wiele opcji. Podstawowy podział obejmuje odmiany wiosenne, letnie, jesienne oraz zimowe. W sprzedaży są także wersje kobiece i męskie. Jednakże ten podział coraz mocniej się zaciera. Powstają, bowiem propozycje, z których korzystają i mężczyźni i kobiety. Natomiast patrząc pod kątem budowy do wyboru są pantofle, półbuty, trzewiki, trampki. Do tego dochodzą tenisówki, kozaki, czółenka, botki, kalosze i jeszcze wiele innych modeli.

Zanim przejdziemy do dbania o buty, wymienimy materiały wykorzystywane do ich produkcji. Lżejsze odmiany na wiosnę i lato wykonuje się z tekstyliów, na przykład streczu. Dzięki temu obuwie przepuszcza powietrze a jednocześnie jest wytrzymałe. Buty jesienne i zimowe powstają ze skóry naturalnej występującej w kilku odmianach. Jednakże producenci coraz częściej od niej odchodzą. Zastępują ją surowcami skóropodobnymi czy też skórą ekologiczną. W użyciu są także inne tworzywa sztuczne. Znana od lat guma, kauczuk oraz poliuretany. Gdzie można znaleźć więcej informacji o odmianach butów i materiałach, z jakich powstają? Oczywiście na naszej stronie.

Czyste obuwie to fajne obuwie

Modne buty mają ogromne znaczenie i dla kobiet i dla mężczyzn. Trzeba, więc wiedzieć jak o nie dbać by po dłuższym użytkowaniu nadal były ładne. I rzecz jasna służyły jak najdłużej. Zaczniemy do wymienienia podstawowych zasad. Pierwsza mówi, że brudne półbuty czy kozaki najpierw trzeba starannie wyczyścić a dopiero po tym pastować. Mycie wykonuje się miękką ściereczką lub gąbką. Powinna być tylko lekko zwilżona wodą. Nie należy stosować żadnych rozpuszczalników. Szczególnie w przypadku modeli skórzanych. Wspomniane substancje niszczą wierzchnią warstwę materiału. Nie można moczyć całej powierzchni buta aby się nie rozkleił.

Wiosna i jesień to urokliwe pory roku, lecz są wymagające dla butów. Często zdarzają się deszczowe, wilgotne dni. Taka aura prowadzi do obfitego moczenia się obuwia. W tym miejscu wiele osób popełnia błąd. Polega on na nieprawidłowym suszeniu botków lub sneakersów. Nie można ustawiać ich blisko kaloryferów i pieców. Powinny schnąć w temperaturze pokojowej. Poza tym trzeba usztywnić je od środka. Wkładając materiały chłonące wilgoć, wystarczą stare gazety. Czas na kolejną zasadę podawaną przez producentów. Otóż żadnych butów nie wolno prać w pralce. Może to doprowadzić do ich poważnego uszkodzenia.

I męskie i kobiece buty należy często zmieniać i wietrzyć. Przy drugiej z czynności należy pamiętać by nie wystawiać obuwia na silne nasłonecznienie. Nie można zapominać o wnętrzu butów. Konieczna jest regularna wymiana zużytych wkładek. Warto także stosować środki zwalczające nieprzyjemny zapach. Tekstylne pantofle lub tenisówki polecamy czyścić przy pomocy delikatnych płynów piorących. Dobrze wiedzieć, że szorstkie materiały brudzą się mocniej od gładkich. Ponadto odmiany syntetyczne znacznie łatwiej utrzymać w czystości. Po rozszerzenie tematów poruszonych do tej pory zapraszamy na naszą stronę.

Fajne buty nie tylko na wiosnę

Nieco wcześniej wspomnieliśmy, że do produkcji butów używa się różnych odmian skóry. Na przykład wiosenne trzewiki, i dla kobiet i dla mężczyzn, wykonuje się z wersji licowej. Jej wyprawiona, wierzchnia część jest całkowicie gładka. Nierzadko pokryta warstwą wosku. Ten materiał jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Poza nim występują skóry szorstkie. Należy do nich nubuk, zamsz oraz welur. Na powierzchni każdej z odmian znajdują się charakterystyczne włoski. Choć wygląd skór jest podobny, występują pomiędzy nimi różnice. Przede wszystkim chodzi o metodę produkcji oraz długość włosia.

Buty ze skóry licowej najlepiej czyścić miękką szmatką bądź gąbką. Tylko lekko zamoczoną w ciepłej wodzie. Po dokładnym usunięciu wszelkich zabrudzeń należy przejść do konserwacji. Jej zadaniem jest zabezpieczenie obuwia przed szkodliwym działaniem wilgoci. Do pastowania polecane są środki zawierające naturalne oleje oraz woski. Najlepiej sprawdzają się pasty o stałej konsystencji. Trzeba również pamiętać by dopasować kolor pasty do barwy butów. To pomoże zachować ich oryginalny wygląd. Może się jednak zdarzyć, że poszukiwany kolor pasty będzie niedostępny. Wtedy zastępuje się ją wersją bezbarwną.

Wiosna i jesień to pory roku szczególnie niebezpieczne dla butów z nubuku, zamszu i weluru. Te ładne materiały są podatne na zabrudzenia a do tego nie można ich pastować. Nieprzydatne są mokre ściereczki, ponieważ wilgoć zmienia kolor butów. Do czyszczenia używa się, więc specjalnych gumowych, szczotek. Natomiast konserwację przeprowadza się przy pomocy impregnatów w aerozolu. Tymczasem damskie i męskie buty ze skóry syntetycznej czyszczone są tak jak te z surowca naturalnego. Trzeba tylko dobrać inne preparaty impregnujące. Dokładniejszy opis wymienionych czynności znajduje się na naszej stronie.