Cellulit - przyczyny, zwalczanie, zapobieganie, domowe sposoby

Cellulit jest częstym zaburzeniem budowy skóry. Szacunki mówią o tym, że pojawia się u około 80% dorosłych kobiet. Dlaczego obecnie jest tak powszechną dolegliwością? Dlatego, że współczesny tryb życia sprzyja jego rozwojowi. Warto, więc dowiedzieć się, jakie są przyczyny powstawania cellulitu. A następnie rozszerzyć tę wiedze o sposoby zwalczania i zapobiegania. Wymienione kwestie rozwijamy w tym i innych naszych artykułach.

Skąd bierze się pofałdowana skóra?

Cellulit znany również pod nazwą skórki pomarańczowej jest bardzo częstą dolegliwością. To w głównej mierze problem natury estetycznej. Powstaje u kobiet w różnym wieku, przeważnie już po okresie dojrzewania. Tylko sporadycznie rozwija się u mężczyzn. Objawem cellulitu jest zniekształcona podskórna tkanka tłuszczowa. Jak to dokładnie wygląda? Na skórze pojawiają się wyraźnie widoczne zgrubienia i nierówności. W zaawansowanym stadium mogą być bolesne. Zniekształcenia najczęściej występują na nogach, głównie udach. Poza tym pokrywają biodra i pośladki, rzadziej obserwuje się je na brzuchu a nawet ramionach.

Jakie są przyczyny powstawania cellulitu? Pierwszy powód to zaburzenia mikrokrążenia. Toksyny nie są prawidłowo odprowadzane z organizmu i gromadzą się w tkance tłuszczowej. To prowadzi do zbijania się tłuszczu w grudki. Za opisywane zmiany odpowiadają także estrogeny, żeńskie hormony płciowe. Do tego dochodzą czynniki sprzyjające rozwojowi cellulitu. Takie jak siedzący tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej. Cellulit bierze się także z nieodpowiedniej diety. Spożywania dużej ilości słodyczy, przetworzonej żywności bogatej w sól, mięsa zawierającego antybiotyki. I niestety nie są to ostatnie czynniki wspomagające.

Powody powstawania cellulitu to także palenie papierosów, picie dużych ilości alkoholu i kawy. Ponadto nie pomaga noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie. Wiemy już, co powoduje pomarańczową skórkę. Teraz pokrótce opisujemy fazy jej rozwoju. Są to dokładnie cztery stopnie. W pierwszym grudki są niewielkie i widoczne dopiero po ściśnięciu skóry. W drugim są wyraźniejsze, nierówności zaczynają się uwydatniać po spięciu mięśni. Trzeci i czwarty stopień to cellulit widoczny cały czas. Zniekształcenia są duże i nierzadko bolesne. Po rozwinięcie powyższych tematów zapraszamy na naszą stronę.

Jak pozbyć się cellulitu?

Cellulit na nogach nie wygląda estetycznie. Wiemy już jak powstaje, zatem teraz przechodzimy do walki z nim. To zadanie jest łatwiejsze, gdy chodzi o początkowe stopnie jego rozwoju. Jednakże bez względu na zaawansowanie problemu, pierwszym krokiem jest zmiana nawyków żywieniowych. Konieczne jest całkowite wyeliminowanie z jadłospisu niezdrowych pokarmów. Muszą zastąpić je produkty bogate w błonnik, tłuszcze roślinne i witaminy. Zaleca się spożywanie dużych ilości warzyw, owoców, kaszy. Niezwykle ważne jest też nawodnienie organizmu. Bez zmiany diety wszystkie inne działania mogą okazać się nieskuteczne.

Jakie kroki mamy na myśli? Leczenie cellulitu polega również na zwiększeniu aktywności fizycznej. I nie piszemy tu tylko o dłuższych spacerach. Zalecane jest regularne wykonywanie ćwiczeń. Zachęcających do długiego wysiłku i pobudzających krążenie. Co konkretnie robi się by pokonać cellulit? Skuteczne jest korzystanie z rowerku stacjonarnego i skakanki. Równie przydatnym narzędziem jest hula hop. Zestaw domowych ćwiczeń uzupełniają klasyczne przysiady oraz wersja z wykrokiem. Trzeba pamiętać o regularności, bez niej pomarańczowa skórka z całą pewnością pozostanie na udach czy pośladkach.

Najlepsze rezultaty w walce z cellulitem daje łączenie różnych działań. Zatem dietę i ćwiczenia można uzupełnić wizytą w salonie kosmetycznych. Wykonywane są tam różne zabiegi. Zanim do nich przejdziemy ważna porada. Przed skorzystaniem z usług salonu należy skonsultować się z lekarzem.  Dlatego, że przy niektórych chorobach zabiegi są niebezpieczne. Nie należy też przeprowadzać ich w czasie ciąży. Natomiast same działania to stosowanie ultradźwięków i laserów, mezoterapia, endermologia i kilka innych. Więcej o walce z cellulitem można dowiedzieć się na naszej stronie. I poznać skuteczne domowe sposoby.

Zapobieganie lepsze niż leczenie

Cellulit to nie jeden a kilka rodzajów zniekształceń. Podstawowy podział obejmuje odmianę tłuszczową i wodną. Pierwsza występuje przeważnie u osób z nadwagą w okolicach bioder, ud i pośladków. Przybiera postać małych, podskórnych grudek. Tymczasem cellulit wodny jest związany z zaburzeniami krążenia. Skóra ma nierówną powierzchnię i bywa opuchnięta. Wyróżnia się także cellulit miękki i twardy, cyrkulacyjny. Żadna z odmian nie wygląda dobrze. W związku z tym nie można biernie czekać aż problem się pojawi. Co w takim razie robi się by zapobiec rozwojowi pomarańczowej skórki? 

Wspomnieliśmy już jak pozbyć się cellulitu. Teraz zajmiemy się profilaktyką. W większości pokrywa się z kwestiami poruszanymi powyżej. Trzeba zadbać o aktywności fizyczną. W rozkładzie dnia zawsze warto uwzględnić trochę czasu na ćwiczenia. Może być to prosta gimnastyka. Polecane są spacery czy nieco intensywniejszy Nordic walking. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie by biegać czy jeździć na rowerze. Dla osób mających problem z motywacją najlepszym wyjściem są zajęcia w klubach fitness. Najważniejszy jest sam ruch, przynajmniej trzy razy w tygodniu. Poza zapobieganiem cellulitowi ma ogólnie dobry wpływ na kondycję organizmu.

Prawidłowe funkcjonowanie skóry to ważna kwestia. Tak zwany masaż limfatyczny wspomaga jej pracę. Ponadto dzięki niemu tkanka staje się jędrna. Jest to po prostu pobudzanie skóry za pomocą ostrej szczotki, rękawicy lub masażera z wypustkami. Poza tym niezwykle istotna jest opisana powyżej, odpowiednia dieta. Warto cały czas jej przestrzegać a nie tylko, gdy pojawią się problemy. Na słodycze można sobie pozwolić, ale tylko od czasu do czasu. To, co powoduje cellulit i fazy jego powstawania dokładniej opisujemy w innych naszych artykułach. Tak jak i sposoby leczenia oraz zapobiegania. Z całą pewnością warto zapoznać się z tymi materiałami.