Jeśli chcesz mieć dobrej jakości zdjęcia, to będzie najlepsze rozwiązanie

Przekonaj się, dlaczego warto zainwestować w statyw do smartfona!

Przypomnij sobie, ile razy próbowałeś zrobić piękne zdjęcie smartfonem na wakacjach, jednak wcale się nie udało. Czasem wystarczy, że zatrzęsie się ręka lub zawieje wiatr i fotografia wychodzi poruszona albo całkiem rozmazana. Na pewno nie była to przyjemna sytuacja, gdy odkryłeś, że zdjęcia z wycieczki źle wyszły. Na szczęście istnieje bardzo prosty sposób na to, aby unikać podobnych błędów. Wystarczy kupić dobrej jakości statyw, który będzie stabilne i bezpiecznie podtrzymywać smartfon podczas robienia zdjęć. Urządzenie zdoła to robić na odpowiedniej wysokości przez tak długi czas, jak tylko będziesz chciał pstrykać fotografie. Mało tego, statyw wyzwoli ręce od trzymania w nich telefonu komórkowego. Dzięki temu zdjęcia będą jeszcze lepsze jakościowo i w niczym nie ustąpią klasycznym aparatom. Ten gadżet jest bardzo przydatny do robienia fotografii, zwłaszcza na wakacjach. Stabilny statyw nie będzie się przewracać i zapewni wyraźny obraz, dzięki czemu będzie można robić naprawdę świetne zdjęcia. W dodatku istnieje o wiele więcej możliwości wykorzystania tego urządzenia – można nim kręcić np. filmy z wakacyjnych podróży.

Uwielbiasz jeździć za granicę w pojedynkę, jednak masz problem z ciągłym pytaniem ludzi o to, czy zrobią ci zdjęcie? A może po prostu nie przepadasz za fotografiami „z ręki”? Jeśli chcesz mieć profesjonalne zdjęcia z podróży, możesz robić je bez pomocy osób trzecich. Wystarczy, że zaopatrzysz się w dobrej jakości statyw do telefonu komórkowego. To znakomity sposób na zastąpienie nieporęcznej lustrzanki albo innego drogiego aparatu. Nie dość, że łatwiej można taki sprzęt spakować, to w dodatku zdjęcia ze smartfona wychodzą doskonałej jakości. Nowoczesne telefony mają bowiem wbudowane tak dobre aparaty fotograficzne, że wystarczy statyw, aby robić sobie nimi profesjonalne fotografie. Nic dziwnego, że nawet zawodowcy korzystają już z takich rozwiązań.

Jak wybrać urządzenie? Na co zwrócić uwagę?

Statyw sprawdzi się do wakacyjnych zdjęć, zwłaszcza gdy podróżujesz samotnie i chcesz uwiecznić siebie na tle jakiegoś ważnego obiektu. Znakomicie posłuży także do robienia fotografii krajobrazu, a już najlepiej do zdjęć panoramicznych. Możesz też wykorzystać go do fotografowania w nocy lub w słabych warunkach oświetleniowych. Właśnie w takim świetle bowiem wymaga się, aby smartfon stał nieruchomo – to przez długi czas naświetlania zdjęcia. A może chcesz robić zdjęcia z drogi lub filmować? Wówczas statyw również sprawdzi się najlepiej. Jak widzisz, jest to sprzęt, którego zakup naprawdę warto rozważyć. Nie waży wiele, a może znacznie zmienić podejście do fotografii.

Jak wybrać statyw do smartfona? Warto podkreślić, że ich ilość jest naprawdę spora. Niektóre urządzenia są uniwersalne, natomiast inne dedykowane wyłącznie poszczególnym modelom telefonów komórkowych. Statywy zaprojektowane dla wybranych smartfonów mają z reguły specjalną ramę, w którą wkłada się telefon. Ramka wówczas dokładne go obejmuje i gwarantuje stabilność. Właśnie to sprawia, że smartfon można przenosić w dowolne miejsca. Dedykowany statyw zapewnia bardzo łatwą obsługę, a także otwiera na wiele możliwości. Można nim bowiem regulować kąt nachylenia obrazu, regulować wysokość i obracać urządzeniem jak tylko zechcesz. Pragniesz, aby statyw był jak najbardziej mobilny? Wówczas możesz wybrać mniejszy i bardziej poręczny model niż dedykowany sprzęt dla profesjonalistów. Może nie będzie miał zbyt wielu funkcji, ale za to przyda się do panoramicznych zdjęć, szerokiej perspektywy ujęć, fotografii solo lub grupowych. Pamiętaj również o tym, aby był możliwie lekki – wówczas łatwo będziesz z nim w stanie podróżować. Zanim wybierzesz konkretne urządzenie, dobrze zapoznaj się jednak z jego specyfikacją.

Statyw do telefonu – urządzenie, które całkiem odmieni wakacyjne zdjęcia

Te rodzaje statywów warto znać!

Smartfony nie mają specjalnego gwintu, do którego przymocować można statyw. Takie rozwiązanie stosowane jest zazwyczaj do lustrzanek i kompaktowych aparatów cyfrowych. Jest jednak bardzo prosty sposób pozwalający zamontować telefon komórkowy na profesjonalnym statywie. To specjalne przejściówki, dzięki którym można łatwo przyłączyć statyw do smartfona. Adapter zwykle wyposażony jest wówczas w ramkę, która może objąć telefon komórkowy, dając mu podparcie i stabilizację przy robieniu zdjęć. Jeśli jednak nie chcesz rozbudowanego sprzętu, a zwykły statyw, taki bez problemu przymocujesz do dowolnego smartfona za pomocą np. kabla USB lub Bluetooth. Oto kilka rodzajów statywów, które warto znać:

  • Selfie stick – to ręczny statyw do smartfona, który jest jednym z najczęściej kupowanych w sklepach. Nie jest drogi, a przy tym bardzo uniwersalny. Pasuje zatem do większości telefonów komórkowych. W podróży sprawdza się najlepiej, umożliwiając zwiększenie perspektywy ujęcia. Służy on jednak głównie do robienia fotografii typu selfie. Nie zapewnia też najlepszej stabilizacji, przez co nie nada się na każdą sytuację. Mimo wszystko statyw jest bardzo nowoczesny i prosty w obsłudze, więc świetnie posługiwać będą się nim nawet osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w fotografii. Selfie stick jest idealny zarówno dla początkujących, jak i dla profesjonalistów.
  • Trójnóg – statyw trójramienny z możliwością regulacji, zmiany ustawienia głowicy, a także wysokości. Sprzęt tego typu może być bardzo solidny, więc sprawdzi się w niemal każdej sytuacji. Z jego pomocą możesz zrobić zarówno bardzo profesjonalną sesję, jak i pamiątkowe fotografie nad morzem. Przy drugim typie zdjęć warto jednak postawić na kieszonkową wersję trójnoga, tzw. tripod.
  • Monopod – jest podobny do trójnoga, jednak nogę ma tylko jedną. Fakt to znacznie lżejsze od niego urządzenie. Ze względu na pojedynczą nogę nie jest on już jednak tak samo stabilny. Monopody czasami mają wysuwane nóżki, więc dzięki temu można zmienić je w niewielkie trójnogi. Warto więc w przypadku tego typu statywów szukać urządzeń dostosowanych pod swoje własne potrzeby.
  • Uchwyt samochodowy – zainstalujesz go w kokpicie albo na szybie auta. Nie dość, że taki statyw będzie doskonale trzymał smartfon w trakcie jazdy, to w dodatku pozwoli z niego komfortowo i bezpiecznie korzystać. Z pomocą takiego uchwytu można nie tylko robić zdjęcia z drogi, ale też kręcić wideo. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak pozować do zdjęć.

Statywy można jeszcze opisać pod wieloma innymi cechami, np. ich przeznaczenia czy cech zewnętrznych. Niektóre sprzęty służą wyłącznie do stosowania w samochodach, a inne lepiej sprawdzają się do rejestrowania obrazu na zewnątrz. Rodzaj statywu należy dobrać zawsze na podstawie własnego zapotrzebowania, ale i sposobu podróży. Wiele zależy bowiem od tego, gdzie dokładnie wybierasz się na wakacje, czy nie ma ograniczeń w związku z przewożeniem statywu oraz, czy na pewno zmieści się on do bagażu, który możesz ze sobą zabrać.

Najważniejsze cechy statywów – powinieneś o nich pamiętać!

Kupując selfie stick czy monopod, należy zawsze patrzeć nie tylko na rodzaj statywu, ale również na jego kompatybilność ze smartfonem i wykonanie. Jeśli dobrze dobierzesz urządzenie, pomoże ono uzyskać lepszą jakość zdjęć w szybszym czasie. Pamiętaj, żeby nie dać się zwieść najtańszym ofertom. Lepiej postawić na solidne, sprawdzone i rekomendowane produkty, które będą mogły posłużyć jeszcze przez wiele lat – a nie tylko na jeden sezon wakacyjny. Wybierając statyw, pamiętaj o jego:

  • Regulacji – najlepiej, jeśli nogi statywu są regulowane. Dzięki temu zdjęcie będzie można zrobić pod różnym kątem, a krzywizna zostanie zniwelowana z fotografii.
  • Stabilności – statyw musi być oparciem dla smartfonu, ponieważ wpływa to na ostateczną jakość zdjęcia. Dzięki dobremu statywowi fotografie będą nieporuszone. Stabilność to także gwarancja bezpieczeństwa urządzeń np. podczas wypraw na górskim szlaku.
  • Jakości materiału – musi być odporny na uszkodzenia mechaniczne i złamania. Powinien być też możliwie lekki, zwłaszcza gdy masz zamiar spakować go do bagażu podręcznego.
  • Kompatybilności – najważniejsze, aby statyw był dobrze dopasowany do telefonu komórkowego. Tylko wtedy będzie można bowiem maksymalnie wykorzystać jego potencjał.
  • Wielkości – musi odpowiadać zapotrzebowaniu użytkownika. Najbardziej uniwersalne są statywy składające się do małego rozmiaru.

Warto postawić na nieco cięższy statyw do telefonu, ponieważ te lekkie przy najmniejszym poruszeniu często drgają, co może zepsuć wymarzone zdjęcie. Lekkie urządzenia tego typu mogą wobec tego niezbyt dostatecznie spełniać swoją podstawową funkcję, jaką jest stabilizacja smartfona. Szukaj zatem możliwie uniwersalnego statywu, który podczas wakacji sprawdzi się w wielu rolach. Pamiętaj również o tym, że część modeli dostępnych na rynku ma dodatkowe opcje, takie jak możliwość zamocowania w statywie specjalnych półeczek na obciążenia, które można ustawić przy trudniejszych warunkach pogodowych. Statywów na rynku jest sporo, więc na pewno znajdziesz idealne urządzenie dla siebie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny