Odpowiednia chłodziarka do wina

W lodówce można przechowywać wino na specjalnej półce. Jeśli jednak wino jest twoją pasją i przechowujesz więcej butelek, musisz stworzyć odpowiednie warunki do jego przetrzymywania. Dlatego też dla koneserów wina przygotowano lodówkę na wino.

Odpowiednia chłodziarka do wina musi spełnić pewne wymagania, aby wino nie traciło smaku i aromatu wskutek niewłaściwego przechowywania. Należą do nich:

  • stała temperatura - chłodziarka do wina powinna utrzymywać stałą temperaturę przechowywania wina 12 ° C, tak aby nie spowalniać ani nie przyspieszać procesu dojrzewania wina. Zmiany temperatury niekorzystnie wpływają na żywotność wina,
  • właściwy poziom wilgotności - aby rozwinął się bukiet wina korek od butelki powinien być całkowicie szczelny. W tym celu butelki muszą być w pozycji leżącej, etykietą do góry. Wilgotność mniejsza niż 50% może spowodować wysuszenie korka i utratę szczelności. Zaś większa wilgotność powoduje odklejanie się etykiet,
  • odpowiednia wentylacja i filtr zapobiegający przenikaniu zapachów,
  • całkowita ciemność, aby światło nie przyspieszało dojrzewania wina,
  • system tłumienia drgań, gdyż wibracje zakłócają tworzenie się osadów w winie.
Chłodziarka do wina czy też lodówka na wino wypełniona w całości butelkami wina oraz producenci chłodziarek i najlepsze modele
Chłodziarki do wina - opinie, popularne modele lodówek do wina, zalety, wady, ceny

Lodówka na wino - jaką wybrać?

W mieszkaniach chłodziarkę do wina najczęściej umieszczamy w kuchni. W zależności od tego, jak kuchnia jest urządzona, możemy wybrać lodówkę do wina wolnostojącą lub do zabudowy.

Wielkość chłodziarki do wina zależy od tego, ile butelek chcemy przechowywać. Dostępne są małe chłodziarki przechowujące od 6 butelek, aż do dużych przeznaczonych dla gastronomii. W małej kuchni sprawdzą się modele Hyundai, jak mała winiarka na 6 butelek lub wąska chłodziarka do wina Hyundai Vin18 DZ o szerokości 25,5 cm. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o lodówkach.

Do przechowywania wina w jednakowych warunkach wystarczy lodówka do wina jednostrefowa. Zaś dla koneserów wina, którzy przechowują różne gatunki wina, najlepsza będzie winiarka dwustrefowa, gdzie można przechować wina białe, różowe, czerwone lub szampany. Wszystkie butelki przechowywane są w odpowiedni sposób.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele lodówek

Szukasz nowej lodówki i zastanawiasz się jaki model wybrać? Poznaj najczęściej wybierane lodówki przez naszych czytelników.

Chłodziarka do wina - popularne modele

Czołowymi producentami winiarek są obecnie firmy Hyundai, Liebherr i Bosch. Oferują one głównie winiarki wolnostojące. W ofercie tych firm nie znajdują się winiarki do zabudowy. Samsung nie produkuje obecnie lodówek na wino.

Dużą popularnością cieszy się lodówka na wino Hyundai Vin6, w cenach od 449 do 499 zł. Jest to wolnostojąca chłodziarka do wina na 6 butelek. Jest ona na tyle mała, że można ją postawić na blacie w kuchni. Temperaturę przechowywania wina można w niej regulować od 8 do 18 °C. A może zainteresuje cię także artykuł o lodówkach marki Indesit?

Spośród oferty Hyundai na uwagę zasługuje wolnostojąca winiarka Hyundai Vin 18 DZ na 18 butelek. Jest to winiarką wąska o szerokości 25.5 cm i łatwo ją zmieścić nawet w małej kuchni. Dość trudno jest znaleźć tak wąski sprzęt, gdyż większość winiarek ma szerokość około 60 cm.

Posiada ona dwie strefy chłodzenia. Użytkownicy chwalą sobie estetykę wykonania, dobrą pojemność i wygodę użytkowania. Narzekają zaś na głośną pracę.

W ofercie Bosch znajdziemy tylko jeden model winiarki witrynę chłodniczą Bosch KSW38940 o wymiarach: 60 cm x 185 cm x 66 cm i klasie energetycznej B. Jest to duża, wolnostojąca winiarka z 2 strefami temperatury, która może pomieścić nawet 197 butelek wina. Jest to winiarka z górnej półki a jej ceny wahają się od 4779 do 4899 zł. Mimo wysokiej ceny cieszy się dużą popularnością.

Znany producent chłodziarek do wina Liebherr nastawia się na duże winiarki jednostrefowe lub dwustrefowe. Liebherr nie ma w ofercie winiarek do zabudowy. Na uwagę zasługuje model Liebherr WKb 1812 Vinothek w cenach od 2499 do 2799 zł. Urządzenie posiada elektroniczny wyświetlacz temperatury oraz alarm, który włącza się, gdy temperatura jest nieprawidłowa lub gdy drzwi są zbyt długo otwarte. Wszystkie butelki z winem możesz przechowywać w odpowiedni sposób.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny