Sztuczne choinki czy może jednak… żywe?

Choinka w doniczce

Świąteczne drzewko, które można usadowić w donicy, to bardzo dobre rozwiązanie. Tego typu choinka sprawi, że w mieszkaniu rozejdzie się cudowny zapach lasu, a pomieszczenie nabierze szczególnego klimatu. Jeżeli posiadasz w mieszkaniu dostęp do wody i możesz systematycznie podlewać swoje drzewko, zacznie ono produkować jeszcze więcej tlenu – zatem, z ekologicznego punktu widzenia to bardzo dobre rozwiązanie również dla naszego… zdrowia! Choinkę w donicy możesz wystawić później na balkon – postoi ona znacznie dłużej, jak cięta. Musisz tylko pamiętać, że nie możesz trzymać choinki w domu dłużej, jak 10 dni – to jej nie służy. Jeśli więc tylko masz możliwość, koniecznie przesadź ją wiosną do ogródka!

Niestety, ale choinka w doniczce kosztuje dość… dużo. Do ceny wlicza się bowiem już nie tylko samo drzewko, ale i donica w jakiej stoi. Taka choinka jest również bardzo ciężka. Nie decyduj się na nią, kiedy nie pamiętasz o podlewaniu swoich kwiatów – choinka w donicy potrzebuje bowiem regularnego dostarczania jej wody! Chcesz przedłużyć żywotność drzewka? Będziesz musiał wówczas stale schładzać w mieszkaniu temperaturę – no chyba, że zainwestujesz w jodłę kaukaską. Jej trochę ciepła… wcale nie zaszkodzi! Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić bombki ze sznurka.

Żywa choinka – wady i zalety żywej choinki

Żywe drzewka zawsze robią największe wrażenie i stwarzają najbardziej bożonarodzeniową atmosferę. Choinki, jakie są dostępne dla klientów, nie są wycinane z lasu – zazwyczaj pochodzą bowiem ze specjalnie zakładanych w tym celu plantacji. Przemawia za nimi również ekologia – utylizowanie drzewek jest przyjazne dla środowiska. Choinka taka użyźnia bowiem glebę podczas rozkładania się w niej choinki. Kolejnym plusem jest fakt, że żywa choinka jest od doniczkowej lżejsza oraz… sporo tańsza! A to są chyba największe zalety żywej choinki.

Oczywiście, istnieją też spore minusy posiadania takiego typu choinki. Cięte drzewka mają to do siebie, że gubią igły znacznie szybciej od doniczkowych. A więc, żeby temu zaradzić, należy kupić stojak pod choinkę oraz pojemnik na wodę – podobnie jak w przypadku doniczkowej, drzewko trzeba będzie podlewać. Należy też uważać na igły żywej choinki – są ostre! Choinka sztuczna to zatem alternatywa.

Drzewka bożonarodzeniowe – jaką choinkę wybrać?

Sztuczne choinki

Kupno sztucznej choinki jest na pewno bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Dlaczego? Otóż, raz kupiona choinka może posłużyć przez wiele kolejnych lat. Plusem jest również fakt, że sztuczna choinka nie gubi swoich igieł – zwłaszcza, kiedy jest wysokiej jakości. Można kupić drzewko wyglądem bardzo mocno zbliżone do naturalnego – tak, że ciężko będzie zauważyć między nimi różnicę. Ubrane choinki tego typu będą więc przypominać żywe drzewko, z tym, że łatwiej dopasujesz je do mieszkania. Do zalet sztucznych choinek należą również ich stosunkowo niskie ceny – jednak i tak bardzo często porównywalne do cen… ciętych choinek. Choinka sztuczna to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ozdobach choinkowych na szydełku?

Sztuczne choinki świąteczne a żywa choinka oraz jak wybrać choinkę i zalety i wady żywej choinki w domu
Choinka sztuczna czy żywa? Co wybrać? Ekologia, ceny, opinie, trendy

Niestety, takie drzewko nie jest przyjazne dla środowiska. Rozkładanie się jednej sztucznej choinki może trwać bowiem nawet… kilkaset lat! Niestety, ale ekologia w tym przypadku nie jest po stronie sztucznej choinki. Mało tego, połknięta sztuczna igła może zaszkodzić domowemu pupilowi bądź małemu dziecku, gdy się na nią połakomi. Należy też posiadać odpowiednio dużo miejsca, by przechować sztuczne drzewko po sezonie bożonarodzeniowym.

Ceny choinek

Najbardziej popularnym drzewkiem (i najtańszym, bo od ok. 50 zł / 150 cm) jest świerk pospolity. Trwalszym i nieco droższym od niego jest z kolei świerk srebrny (ok. 80 zł / 150 cm). Najdroższą opcją pozostaje jodła kaukaska – niezależnie od tego, czy choinka jest żywa, sztuczna czy w donicy:

  • jodła kaukaska cięta – ok.  110 zł / 150 cm
  • jodła kaukaska sztuczna (z folii) – ok. 100 zł / 150 cm
  • jodła kaukaska w doniczce – ok. 160 zł / 150 cm

O czym warto pamiętać?

  1. Przemyśl, gdzie chcesz ustawić choinkę – dokładnie zmierz przestrzeń, jaką może ona zajmować w danym pomieszczeniu. Kieruj się zarówno wysokością, jak i szerokością czy też odległością drzewka od poszczególnych elementów wyposażenia.
  2. Jeżeli chcesz kupić choinkę stacjonarnie, warto będzie zabrać ze sobą centymetr – dzięki temu upewnisz się, że wybrane drzewko wpasuje się do posiadanej przestrzeni.
  3. Sprawdź, czy drzewko na jakie się zdecydowałeś, jest symetryczne – wówczas będzie dobrze wyglądać z każdej strony, na jaką się spojrzy.
  4. Postaraj się, by choinka ustawiona została w atrakcyjnym wizualnie miejscu – inaczej nawet najpiękniejsza straci… cały swój urok!
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny