Ciąża - informacje, przebieg, poród, porady lekarzy

Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety. W jej ciele zachodzą duże zmiany. Pojawią się charakterystyczne objawy, przy czym wahania nastroju to tylko początek listy. Jednakże wszystkie niedogodności rekompensuje przyjście na świat dzieci. Warto jednak poznać przebieg tego ważnego procesu. Podajemy, więc cenne informacje dotyczące ciąży. Nie tylko w tym, ale też wielu innych artykułach znajdujących się na naszej stronie.

Podstawowe objawy ciąży

Ciąża to jeden z najważniejszych procesów fizjologicznych występujący u większości samic ssaków łożyskowych. Obejmuje wszystkie zmiany zachodzące w ich organizmie. W okresie od zapłodnienia bądź implantacji do porodu. U człowieka ciąża przeważnie trwa około 40 tygodni, czyli 3 miesiące. Daje to 281 dni, tu dodaje się lub odejmuje 22 dni. Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. To umowny termin, bowiem precyzyjna data zapłodnienia jest trudna do ustalenia. Cały proces dzieli się na trzy trymestry trwające po trzy miesiące. Rzadziej stosowany jest podział na okresy zarodkowy i płodowy.

Wspomnianym trymestrom trzeba poświęcić więcej miejsca. Zaczniemy od dokładniejszego ustalenia ich długości. Pierwszy rozpoczyna się pierwszego dnia ostatniej miesiączki i trwa do 13 tygodnia ciąży. Drugi trymestr obejmuje okres od 14 do 26 tygodnia. Trzeci trymestr zaczyna się w 27 tygodniu i kończy się na porodzie. Lekarze za normę uznają rozwiązanie odbywające się 38 a 42 tygodniem. Jak rozpoznać to czy kobieta jest w ciąży? Szybki i skuteczny jest test ciążowy dobrej jakości. Najlepiej wykonać go przynajmniej 10 dni po zapłodnieniu. Jednakże nie zawsze wiadomo, że do niego doszło. Często też problemy sprawia ustalenie, kiedy mogło do niego dojść.

Już w pierwszych tygodniach ciąży pojawiają się charakterystyczne objawy. To one przeważnie skłaniają do wykonania testu. Podstawowym symptomem jest brak spodziewanej miesiączki. Nie jest to jednak oznaka decydująca. Dlatego, że kobieta będąca już w ciąży może mieć miesiączkę. Kolejne charakterystyczne wskazówki to nieustające zmęczenie i senność. Do tego dochodzi częste oddawanie moczu, zawroty głowy. Pojawiają się wymioty(nie tylko poranne), zmiany wrażliwości na samki i zapachy. Dochodzi do powiększenia piersi, występuje uczucie mrowienia. Rozszerzenie tematów poruszonych powyżej znajduje się na naszej stronie.

Przebieg ciąży

Powyższe objawy i pozytywny test ciążowy wyraźnie zawiadamiają o ciąży. Kolejnym krokiem jest, więc udanie się do lekarza. Ginekolog przeprowadzi badania, które dadzą w 100% pewną odpowiedź. Bez względu na to czy doszło do zapłonienia czy nie, warto wiedzieć jak przebiega ciąża. Pierwszy trymestr jest najważniejszy dla rozwoju dzieci. Dlatego, że to w tym okresie wykształcają się ich narządy i wszystkie układy. Już w 21 dniu ciąży zaczyna bić serce maluszka. Natomiast w organizmie matki dochodzi do przemian hormonalnych. To one odpowiadają za złe samopoczucie, senność czy częste, uciążliwe wymioty.

Już w od samego początku ciąży trzeba zrezygnować z wszelkich używek. Chodzi rzecz jasna o alkohol, papierosy, narkotyki. Należy też wystrzegać się słodyczy, napojów gazowanych, fas foodów. Po tych wskazówkach wracamy to opisu ciąży. W drugim trymestrze znacznie powiększa się brzuch kobiety. Ginekolog może już ustalić płeć dziecka dzięki badaniu USB. Pozostając przy maluszku, jego narządy już pracują. Uczy się spać, słyszy dźwięki, czuje zmiany temperatury. Natomiast mama powinna wykonywać lekką gimnastykę i dużo odpoczywać. Ważne jest także dbanie o mocno obciążony kręgosłup i skórę brzucha.

Jak przebiega ciąża w trzecim trymestrze? Dziecko rośnie i wyraźnie przybiera na wadze. Powiększa się jego mózg a organy wewnętrzne dojrzewają. W tym okresie mama musi skupić się na dostarczaniu organizmowi dużych ilości witamin i minerałów. Dlatego, że dziecko pobiera z jej organizmu sporo wapnia i żelaza. W trzecim trymestrze kobieta musi być pod stałą opieką ginekologiczną. Naturalnie opieka lekarzy nie kończy się na porodzie. W tej części artykułu wstępnie opisaliśmy przebieg ciąży. Więcej informacji na ten temat znajduje się na naszej stronie. Natomiast przed nami powikłania w czasie ciąży.

Problemy i choroby w ciąży

Dla rodziców najważniejszy jest prawidłowy przebieg ciąży. Na wszelkie problemy trzeba szybko reagować. Pomagają w tym badania przeprowadzane przez lekarza. W podstawowym zestawie znajduje się morfologia krwi. Ważne jest badanie moczu i ustalenie poziomu glukozy we krwi. Potrzebne jest też wykonanie odczynu Coobsa. W późniejszych okresach ciąży przeprowadzane jest USG (zobacz kiedy widać ciążę na USG), testy wykrywające żółtaczkę typu B. Ważne jest badanie KTG monitorujące pracę serca dziecka. Zalecane są także badania prenatalne. Wszystkie wymienione czynności pozwalają określić czy przebieg ciąży jest prawidłowy.

W ciąży mogą pojawić się pewne problemy zdrowotne. Cześć jest stosunkowo niegroźna. Choć oczywiście nigdy nie można ich lekceważyć. Zdarzają się jednak poważne dolegliwości wywołujące powikłania. Wymieniamy, zatem kilka problemów często trapiących przyszłe mamy. Pierwszym z nich są bóle pleców. Nasilają się w okresie od 27 do 38-42 tygodni, czyli w trzecim trymestrze. Dość powszechnym zjawiskiem jest anemia w ciąży. Jej najczęstszą przyczyna jest niedobór żelaza w organizmie. Bywa także wynikiem braków kwasu foliowego i witaminy B12. Dlatego tak ważna jest prawidłowa dieta połączona z suplementacją.

Kobiety w ciąży muszą zmagać się z obrzękami w dolnych częściach ciała. Jest to spowodowane naciskiem, jaki macica wywiera na żyłę główną dolną oraz żyły miednicy. Natomiast zwiększona absorpcja wody powoduje zaparcia. U dużej liczby przyszłych mam pojawiają się hemoroidy. Ich bezpośrednią przyczyną jest za duże ciśnienie krwi w końcowym odcinku jelita grubego. Inną powszechną dolegliwością są żylaki. Powoduje je rozluźnienie mięśni gładkich żylnych. Jak również wzrost ciśnienia wewnątrznaczyniowego. To oczywiście tylko część problemów. Wspomniane i bardziej niebezpieczne choroby w ciąży opisujemy na naszej stronie.