Cichy odkurzacz – klasa emisji hałasu

Odkurzacze, jak wszystkie sprzęty AGD, mają oznaczaną klasę emisji hałasu. Jest ona umieszczona na etykietach produktu i wyrażona w symbolach literowych. Tradycyjnie skala obejmuje litery od A do E, a oznaczenia symboli są takie same we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Najcichszy sprzęt jest oznaczony literką A i oznacza to, że generują poziom hałasu do 28 db (decybeli). To naprawdę bardzo cicha praca. Jednakże nawet najcichszy odkurzacz bezworkowy nie osiąga takiego poziomu. Ze względu na specyfikę urządzenia i ich budowę hałas zawsze jest większy. Zdecydowana większość modeli została oznaczona literką E (od 55 do 65 db). W tym przedziale można wyróżnić „ciche” i „głośne” sprzęty. Przyjmuje się, że naprawdę cichy odkurzacz to taki, którego poziom hałasu nie przekracza 65 decybeli. Taki poziom emisji hałasu trudno osiągnąć w przypadku odkurzaczy. Nie wszyscy znani producenci (na przykład Zelmer czy Bosch) mają w swojej ofercie tego rodzaju sprzęt, ponieważ pompy zawsze działają dość głośno.

Ostatnia klas N powyżej 65 decybeli może już być niebezpieczna dla zdrowia. Dźwięk jest tak głośny, że może powodować rozdrażnienie, ból głowy i dezorientację. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o odkurzaczach.

Najcichszy odkurzacz bezworkowy?

Poziom emitowanego hałasu jest związany bezpośrednio z wieloma różnymi czynnikami, największy wpływ ma jednak budowa odkurzacza, zastosowana pompa i zamontowane filtry. Niektóre typy odkurzaczy różnią się także między sobą głośnością.

Standardowe workowe odkurzacze są z reguły najgłośniejsze. Jeśli nie zostały stworzone z myślą o zmniejszeniu poziomu hałasu, najczęściej są o wiele głośniejsze niż odkurzacz bezworkowy. Dużo częściej mniejszą emisją dźwięków charakteryzują się odkurzacze pionowe i automatyczne, chociaż nie jest to regułą. Odkurzacze Zelmer lub Bosch pionowe także mają wysoki poziom hałasu. Dość cicho w stosunku do standardowych urządzeń pracują roboty samojezdne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tanich odkurzaczach?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Cichy odkurzacz o niskiej emisji hałasu to świetne rozwiązanie. Można używać go nawet przy dzieciach i podczas oglądania telewizji.
Cichy odkurzacz - przegląd odkurzaczy o niskiej emisji hałasu - ceny, opinie, porady

Cichy odkurzacz – ranking

Miejsce 1: Elektrolux Ultrasilencer ZEN

Ten odkurzacz marki Elektrolux został stworzony z myślą o ograniczeniu poziomu hałasu. Ultrasilencer to wyjątkowy sprzęt, który emituje dźwięk o głośności około 58 db, co plasuje go na pierwszym miejscu wśród cichych odkurzaczy. Workowe odkurzacze, tak jak ten, bardzo rzadko osiągają tak niski poziom głośności. Dodatkową zaletą tego sprzętu jest fakt, że ma bardzo długi zasięg pracy – nawet do 12 metrów, a worek jest w stanie pomieścić aż 3,5 litra kurzu. Cena wynosi około 600 zł.

Miejsce 2: Adler AD 7017

Adler AD 7017 to odkurzacz bezworkowy o bardzo dużej mocy silnika (1400 kW), który emituje około 62 db, co odpowiada poziomowi głośności przeciętnej rozmowy. Mimo tak niskiego poziomu hałasu, odkurzacz wyróżnia się bardzo dobrym ssaniem. Jest wyposażony w filtr HEPA, więc świetnie sprawdza się w przypadku alergików. Jego minusem jest stosunkowo niewielki pojemnik na zanieczyszczenia, który ma tylko 1,5 l. Cena jest zachęcająca: 300 zł.

Miejsce 3: Philips Aqua Trio Pro FC7088

Aqua Trio Pro marki Philips to odkurzacz, który powstał z myślą o czyszczeniu podłóg na mokro. I w tej roli świetnie się sprawdza, ma dodatkowo zamontowany także panel suszący, więc doskonale nadaje się do zastosowania na twardych podłogach z litego drewna lub panelach. Dodatkowo wyróżnia się także bardzo niskim poziomem głośności. Jest wyposażony w filtr HEPA, więc zbiera prawie 99% wszystkich bakterii i wirusów. Co więcej, jest to niewiarygodnie cichy odkurzacz, jego poziom hałasu nie przekracza 60 db. Cena przekracza 2000 zł.

Miejsce 4: Rowenta RO5945EA SilenceForce ExtremeEco

Rowenta SilenceForce ExtremeEco to jednej z workowych, tradycyjnych modeli. Ma silnik o mocy 750 W i dość duży zasięg pracy. Jego ogromną zaletą jest dość duży worek – około 5 litrów, co zmniejsza częstotliwość wymieniania. Został wyposażony w filtr HEPA 13. Poziom hałasu to około 64 db, co pozwala na swobodne sprzątanie na przykład przy małym dziecku. Ten model można kupić za cenę w granicach 600-700 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny