Na co zwrócić uwagę, wybierając smartfon w sklepie?

Do czego służyć ma urządzenie? Jaki wyświetlacz powinien mieć smartfon?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model smartfona, pomyśl, do czego będziesz go używać. Właśnie od tego zależeć powinien wybór nowego urządzenia. Powinieneś określić funkcje, jakie będą ci potrzebne w telefonie i na tej podstawie szukać konkretnych parametrów urządzenia. Każdy używa go do zupełnie innych czynności. Jedni potrzebują smartfona do grania w gry, drudzy do prowadzenia biznesu, a jeszcze inni do robienia zdjęć na social media. Właśnie dlatego najważniejsze jest już na wstępie określić, do czego służyć będzie urządzenie. Dopiero wtedy skupić się można na parametrach, które sprostają naszym oczekiwaniom. Zawsze można też szukać uniwersalnych telefonów, sprawdzających się na różnych frontach.

Następnie należy ocenić wielkość urządzenia, aby można było komfortowo z niego korzystać. Duży smartfon dobry jest do pracy, jednak już ciężko będzie schować go do kieszeni albo mniejszej torebki. Oczywiście duże wyświetlacze są od mniejszych znacznie lepsze pod kątem zdrowia naszych oczu, a także są łatwiejsze w użytkowaniu na co dzień. Na takich skupić się powinny zwłaszcza osoby starsze i mające problemy ze wzrokiem. Duży wyświetlacz jest świetny do przeglądania stron internetowych, oglądania filmów i wygodnego korzystania z systemu nawigacji. Większość nowoczesnych smartfonów ma wyświetlacz o przekątnej powyżej 6 cali. Do najpopularniejszych rozdzielczości należy HD+, Full HD+ i QHD+. Jeśli chodzi z kolei o rodzaje stosowanych wyświetlaczy w smartfonach, do wyboru mamy AMOLED, IPS LCD oraz TFT LCD – ten pierwszy zapewnia zdecydowanie najbardziej nasycone kolory.

Bateria i pamięć w smartfonie – ważne parametry

Całe szczęście w obecnie powstających modelach telefonów pojawiają się coraz bardziej pojemne baterie. Nie tak dawno cieszyliśmy się smartfonami z baterią ok. 2000 mAh, a dziś w sklepach kupić można urządzenia o pojemności znacznie większej niż 3000 mAh! Warto szukać takiego smartfona, który będzie miał jak największą pojemność baterii. Pozwoli to na długie użytkowanie urządzenia bez konieczności wpinania go do ładowarki. Dzięki długo żywotnej baterii przez kilka godzin będziesz mógł na jednym tylko ładowaniu swobodnie grać w ulubione gry, czytać e-booki, surfować po sieci i korzystać z systemu nawigacji. Jest to zatem niezwykle ważna cecha telefonu, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Nie można zapominać również o pamięci RAM w telefonie, dzięki której możliwe jest szybkie i sprawne użytkowanie smartfona. Im więcej pamięci operacyjnej, tym płynniej pracować będzie cały system urządzenia. To właśnie pamięć RAM odpowiada za wielozadaniowość smartfonów. Minimalna ilość pamięci, jaką powinien mieć niedrogi telefon z Androidem, to 2 GB RAM. W urządzeniach ze średniej półki jest to 3-4 GB RAM, a flagowce zaczynają się od 6 GB RAM.

Mówiąc o pamięci telefonu, warto wspomnieć również o tej wewnętrznej. Tutaj w wyborze ważne będą indywidualne preferencje i zapotrzebowanie. Jeśli robisz mnóstwo zdjęć lub przechowujesz rozmaite treści na urządzeniu, powinieneś skupić się na smartfonach ze wbudowaną pamięcią 32-64 GB. Flagowe modele zaczynają się od 128 GB pamięci wewnętrznej, a kończą nawet na 1 TB. Używasz smartfona do robienia zdjęć i filmów, które potem przechowujesz na urządzeniu? Zadbaj o to, aby w smartfonie było złącze dla kart micro SD, dzięki czemu poszerzysz wbudowaną pamięć o dodatkowe gigabajty.

Wielofunkcyjny smartfon – o czym pamiętać podczas zakupu?

System operacyjny i procesor w smartfonie

W telefonach stosuje się trzy główne systemy operacyjne – Apple iOS, Google Android i Windows Phone. Ten ostatni pojawia się jednak stosunkowo rzadko. Niekwestionowanym liderem wśród systemów jest Android, będący stosowany przez większość producentów smartfonów. Wybierając telefon, zwróć uwagę na to, aby miał wgraną jak najnowszą wersję danego systemu. Należy też pamiętać o tym, że system Apple iOS dedykowany jest urządzeniom od Apple i jest z nimi kompatybilny. Wracając do Google Android, daje on naprawdę szerokie możliwości, jeśli chodzi o personalizację telefonu. Mnóstwo w nim różnych aplikacji, dzięki którym można uczynić swój smartfon jeszcze bardziej wielofunkcyjnym. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wyczyścić telefon.

Jeśli chodzi o procesory, stosuje się je w urządzeniach mobilnych z tzw. różnych rodzin. Najbardziej popularne wśród użytkowników są układy Qualcomm Snapdragon, będące bardzo wydajne. Wiele smartfonów wbudowanych ma też procesor MediaTek. Co ciekawe, niektóre modele telefonów korzystają ze swoich autorskich konstrukcji, co daje już zupełnie inne możliwości. Procesory we współczesnych urządzeniach zazwyczaj są ośmiordzeniowe. Warto wiedzieć jednak, że nie tylko ilość rdzeni ma w procesorze znaczenie. Bardzo ważny jest jego rodzaj, a dokładnie proces technologiczny, w jakim go wykonano. Im bardziej zaawansowany technologicznie będzie procesor, tym lepszy będzie telefon. Pamiętaj także o częstotliwości taktowania, czyli rytmie pracy procesora – im jest wyższy, tym bardziej wydajny będzie smartfon. Najlepszej jakości procesory to aktualnie m.in. Snapdragon 885 5G, Kirin 990, Exynos 990 lub Apple A14 Bionic. W tańszych modelach telefonów warto zwrócić uwagę na procesory Helio (P35, P22 i A25).

Dodatkowe zalety smartfona, o których warto wiedzieć

Aparat jest już podstawowym wyposażeniem każdego smartfona. Warto pamiętać jednak, że wbudowane w urządzenia aparaty mają bardzo różne parametry i robią zupełnie innej jakości zdjęcia. Matryca niektórych modeli to aż 40 megapikseli, co świadczy o jakości lepszej niż w tradycyjnych aparatach. Mówi się, że smartfony są dziś „mobilnymi lustrzankami”, ponieważ można nimi robić naprawdę fantastyczne fotografie. Poza matrycą i jej parametrami warto zorientować się, ile aparatów jest w telefonie. Dziś z przodu i z tyłu smartfona może być ich bowiem zdecydowanie więcej niż tylko jeden! Warto szukać modeli z lampą LED, która doświetli zdjęcia robione w mało korzystnych warunkach. Jeśli zajmujesz się nagrywaniem filmików na social media, powinieneś zainteresować się również prędkością i rozdzielczością zapisu obrazu.

Przed zakupem smartfona zwróć również uwagę na jego dodatkowe funkcje. Korzystasz z dwóch numerów telefonu, bo prowadzisz firmę? Wówczas warto wybrać smartfon Dual Sim, dzięki któremu będziesz mógł korzystać jednocześnie z dwóch kart SIM bez konieczności używania dwóch różnych telefonów lub ciągłego przekładania karty. Nie zapomnij również o transmisji danych! Ważne, aby w smartfonie znalazło się oczywiście standardowe połączenie z siecią Wi-Fi, Bluetooth, GPS i 3G/4G, ale też NFC – ostatnie umożliwi korzystanie z wirtualnego portfela i płacenie za zakupy telefonem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny