Ciemne plamy - przyczyny

Przyczyny zmian na skórze - przebarwienia na twarzy

Brązowe plamy na twarzy mogą mieć wiele przyczyn. Jeżeli nie są to typowe piegi, to duże prawdopodobieństwo, że są wynikiem zmian hormonalnych. W tym przypadku najczęściej dotykają kobiet. Może widziałaś/widziałeś w internecie zdjęcia kobiet, szczególnie o ciemniejszej karnacji, z typowymi ciemnymi plamami na twarzy. Czy są to podobne brązowe kropki lub plamki, jak te które zauważyłaś u siebie? Jeżeli jesteś kobietą, to bardziej prawdopodobne, że pojawią się takie zmiany na skórze. Brunatne lub ciemnobrązowe plamy to najczęściej ostuda. Może się pojawić na czole, pod nosem, wokół ust. Może zajmować kawałek twarzy lub prawie całą twarz.

Charakterystyczne objawy to pojawienie się miejscowych ciemnych plam bez wcześniejszego stanu zapalnego. Przyczyny mogą być następujące:

  • predyspozycje genetyczne
  • stosowanie leków antykoncepcyjnych
  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej
  • menopauza
  • ciąża

U mężczyzn również mogą się pojawić plamy pigmentowe tego typu. Najczęściej przytrafiają się panom stosującym leki, które są pochodną mezantoiny i hydantoiny.

Warto dodać, że niezależnie od przyczyn ryzyko pojawienia się ciemnych plam rośnie przy większej ekspozycji na słońce.

Przebarwienia w ciąży

U kobiet w ciąży dochodzi do gwałtownych zmian hormonalnych w organizmie. Dlatego ostuda czy melasma jest częstą reakcją skóry. Bezpośrednimi przyczynami są gromadzenie się nadmiaru melaniny w komórkach skóry i wywołująca je ekspozycja na słońce. Jednak charakterystyczne jest to, że nawet przy niewielkiej ilości słońca mogą wystąpić brązowe plamy na twarzy. Przyjrzyj się kobietom w ciąży na ulicy albo zdjęciom w internecie. Bardzo często zauważysz większą skłonność do przebarwień na czole, na policzkach czy pod nosem.

W przypadku ciąży leczenie przebarwień nie jest konieczne. Możesz starać się unikać słońca i stosować domowe środki na wybielanie skóry. Ostatecznie po urodzeniu dziecka skóra powinna wrócić do normy. Natomiast warto wiedzieć, że kobiety, które doświadczyły melasmy w ciąży mogą mieć do niej skłonność również po lekach antykoncepcyjnych.

Inne przyczyny podatności na przebarwienia

Leki a ciemne plamy na twarzy

Warto jeszcze powiedzieć więcej o przebarwieniach wywołanych leczeniem. Pojawienie się brunatnych plam lub brązowych kropek na twarzy wynika nie tylko ze zmian hormonalnych. Niektóre produkty metabolizmu leków odkładają się w komórkach skóry. Poza tym pewne leki wywołują większą produkcję melaniny.

Spośród leków, które mogą doprowadzić do wystąpienia plam pigmentowych, najczęściej wymienia się: przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne, przeciwwirusowe oraz przeciwarytmiczne. Oczywiście również wszelkie leki hormonalne.

Tak jak w przypadku ciąży, najlepiej jest unikać słońca i stosować kremy z silnymi filtrami, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych objawów. Przebarwienia nie są jednak same w sobie szkodliwe, więc nie są wystarczającym powodem, żeby przerwać leczenie.

Przebarwienia mogą być również wynikiem stosowania niektórych kosmetyków. Chociaż większość współczesnych kosmetyków zawiera filtry UV, to niektóre mogą działać odwrotnie. Ciemne plamy na skórze mogą się pojawiać po użyciu niektórych kremów i dezodorantów. Jeżeli nie jesteś pewna czy przyczyna jest wewnętrzna, czy zewnętrzna, to sprawdź skład używanych kosmetyków i spróbuj ich nie używać przez jakiś czas. Zamiast tego możesz sięgnąć po kosmetyki z filtrem UV.

Przyczyny genetyczne

Czynniki genetyczne sprzyjające powstawaniu brązowych kropek i plam na skórze to przede wszystkim ciemniejsza karnacja. W przeciwieństwie do piegów, które występują głównie u osób o jaśniejszej cerze.

Ciemne plamy na twarzy i ich przyczyny oraz leczenie i najważniejsze informacje o przebarwieniach na twarzy
Ciemne, brązowe plamy na twarzy krok po kroku, czyli przebarwienia i ich przyczyny oraz leczenie i pielęgnacja

Nie bez powodu inną nazwą plam pigmentowych są plamy starcze. Co prawda, mogą się pojawić już u osób po 20-ce. Jednak większe ryzyko występowania ciemnobrązowych plam występuje po 40 i 50 roku życia. To również wynika z predyspozycji genetycznych i niestety nie da się całkowicie zapobiec ich występowaniu.

Szczególnie charakterystyczne jest występowanie brunatnych plam na czole, pod nosem, na policzkach, a także na dekolcie i wierzchach dłoni. W miejscach częściej wystawianych na słońce.

U niektórych osób istnieje nie tylko większa skłonność do nierównomiernego rozłożenia melaniny. Brązowe plamki mogą się przekształcić w nowotwory. To jeszcze jeden powód, dla którego osoby o skłonności do brązowych plam powinny unikać wystawienia na promieniowanie UV. Sprawdź także ten artykuł o plamach na skórze krok po kroku.

Przebarwienia na twarzy - leczenie zmian na skórze

Przystępując do leczenia, powinniśmy wiedzieć, z jakich przyczyn pojawiły się brązowe plamy na twarzy. Jeżeli przebarwienia nie łączą się ze swędzeniem ani objawami stanu zapalnego, to prawdopodobnie możemy wybrać się do kosmetyczki.

Usuwanie plam pigmentowych jest możliwe za pomocą różnych zabiegów. Jednym z popularniejszych jest złuszczanie naskórka. Można je przeprowadzić za pomocą chemicznych peelingów, lasera lub dermabrazji.

Mikrodermabrazja to nic innego jak bardzo precyzyjne mechaniczne usuwanie zrogowaciałej warstwy naskórka. Warto ją przeprowadzić również dla innych korzyści. Poprawia jędrność, wygładza drobne zmarszczki i usuwa zaskórniki. Zabiegu nie powinny wykonywać osoby z poważnymi chorobami skórnymi, przyjmujące niektóre leki oraz nosiciele niektórych wirusów. Najlepiej skonsultować się z lokalnym gabinetem i sprawdzić, czy kwalifikujemy się do zabiegu. Można też poradzić się dermatologa czy jest to wskazane. Efekt wizyty w salonie kosmetycznym nie będzie może od razu tak idealny, jak na zdjęciach „przed i po”, bo do uzyskania widocznych rezultatów potrzeba czasu. Jednak po pewnym czasie skóra znów będzie wyglądała gładko i estetycznie.

Oprócz sposobów mechanicznych istnieją kremy, które rozjaśniają skórę w miejscu wystąpienia brązowych kropek i plam. Kosmetyki te zwykle zawierają też składniki antybakteryjne i filtry UV, działają więc również zapobiegawczo.

Zlikwidowanie ciemnych plam na twarzy nie zawsze jest możliwe. Jednak zawsze można je rozjaśnić i zapobiec ich rozprzestrzenianiu. Różnorodne środki wybielające skórę stosuje się w zależności od przyczyn przebarwienia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny