Co dzieje się z ciałem po pogrzebie? Dowiedz się, ile rozkłada się ciało, trumna i ubrania zmarłego
Dla wielu ludzi śmierć wciąż należy do tematów tabu. Jest to jednak etap, którego nie da się uniknąć – przecież każdy z nas prędzej czy później umrze. Po śmierci zwłoki człowieka muszą przejść przez szereg naturalnych procesów, zanim zamienią się w szkielet i proch. Co dzieje się z ciałem po pogrzebie? Jak długo rozkłada się zarówno ciało zmarłego, jak i jego ubranie oraz trumna? Dowiedz się więcej informacji na ten temat.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z ciekawostkami.
Ile czasu rozkłada się ciało, trumna i ubrania po śmierci?
„Punkt zerowy” – jego określenie to podstawa
Śmierć to naturalny proces, który czeka każdego z nas. Mimo wszystko wiele osób unika tematu śmierci – woli go przemilczeć i nie myśleć o tym, w jaki sposób umiera ludzkie ciało. Tymczasem warto wiedzieć, co dzieje się z ciałem człowieka po zgonie, aby mieć świadomość procesów, które w nim pośmiertnie zachodzą. Zanim daną osobę uzna się za zmarłą, należy przede wszystkim określić moment, w którym nastąpił zgon – jest to tak zwany punkt zerowy. Definicja zgonu mówi, iż jest to stan nieodwracalny, kiedy to nie możemy już przywrócić człowiekowi czynności życiowych. Śmierć „właściwa” jest zatem śmiercią funkcjonalną, kiedy to nie ma już możliwości przywrócenia życia danej osobie. To ważne, aby umieć taką śmierć odróżnić od jej innych rodzajów. Mamy też bowiem śmierć:
- Pozorną – wówczas dochodzi u człowieka do zatrzymania oddychania.
- Relatywną – zatrzymanie zarówno oddychania, jak i krążenia.
- Absolutną – śmierć w obrębie narządów głównych człowieka (serca, mózgu i płuc).
Co dzieje się z ciałem ludzkim po śmierci? Ile czasu rozkłada się ciało?
Wbrew pozorom ciało po śmierci nie rozkłada się równomiernie. Jest to bowiem długotrwały i stopniowy proces. Ciało zaczyna się rozkładać już w momencie, gdy serce przestaje bić. Jako pierwszy obumiera jednak mózg człowieka, będąc najbardziej wrażliwy na brak tlenu. Reszta ciała umiera dopiero w ciągu kilkunastu godzin. Czas między śmiercią mózgu a objawami śmierci biologicznej określamy jako „okres międzyśmiertny”. Oto co po kolei dzieje się z ciałem człowieka po śmierci.
- Najpierw przestaje bić serce, a następie zatrzymuje się obieg krwi.
- Krew zaczyna spływać w ciele zgodnie z grawitacją. Temperatura ciała spada.
- Niedotlenienie powoduje masowe obumieranie komórek w ciele. Rozpoczyna się ich wyciekanie i proces gnicia.
- Pierwszym narządem, który umiera, jest mózg. Z reguły umiera on mniej więcej po pięciu minutach od zgonu.
- Po upływie pół godziny skóra człowieka zaczyna zmieniać kolor na fioletowy, a mięśnie się rozluźniają.
- Po czterech godzinach następuje do tzw. stężenie pośmiertne, kiedy to dochodzi do zesztywnienia całego ciała. Zaczyna ono wówczas nieprzyjemnie pachnieć, ponieważ bakterie jelitowe rozpoczynają trawienie organów wewnętrznych.
- Po dwunastu godzinach ciało osiąga tzw. apogeum stężenia pośmiertnego. Następnie mięśnie zaczynają się rozluźniać, skóra kurczyć i wysychać, a jelita i pęcherz samoistnie opróżniać.
- Ciało zaczyna wydzielać silny odór po upływie doby. Zmienia wówczas kolor na zielony, gdyż – z pomocą bakterii – enzymy zaczynają się same trawić.
- Po tygodniu wypadają włosy, a skóra zmarłego robi się czarna.
- Rozkład tkanek miękkich następuje mniej więcej po czterech miesiącach pod warunkiem, że ciało pozostawione było w temperaturze ok. 10 st. C.
Zanim ciało w pełni zmieni się w szkielet, muszą minąć przynajmniej 2 lata od pogrzebania go w ziemi. Wiele zależy jednak od warunków naturalnych, w jakich pochowano zmarłego. Kości nie rozkładają się tak, jak skóra czy tkanki miękkie. Właśnie dlatego mogą przebywać pod ziemią przed kilkaset, a nawet więcej lat.
Co dzieje się z trumną i ubraniami zmarłego pod ziemią? Przydatne informacje
W co może zostać ubrane ciało przed kremacją? Ile rozkładają się ciuchy?
Zmarli mogą zostać ubrani albo w tradycyjną odzież, albo zostać owinięci w całun – choć druga opcja jest w Polsce raczej mało rozpropagowana. Niektórzy zmarli chowani są w ulubionych ciuchach – bluzach, sukienkach, dresach czy garniturach. Warto pamiętać jednak, że ciało przed kremacją powinno zostać odziane w ubrania wykonane jedynie z naturalnych tworzyw – sztuczne są zabronione. Oto czas rozkładania się poszczególnych ciuchów pod ziemią:
- Ubrania papierowe – ok. 1 miesiąc.
- Ubrania ze sztucznego jedwabiu – ok. 2 miesiące.
- Ubrania z bawełny – ok. 1-5 miesięcy.
- Ubrania z wełny – ok. 1-5 lat.
- Ubrania ze skóry – ok. 20 lat.
Należy pamiętać, że zmarłych nie powinno się oddawać do kremacji z zegarkami, smartfonami, urządzeniami elektrycznymi z bateriami czy pojemnikami z płynami łatwopalnymi (np. alkohol, perfum, dezodorant lub zapalniczka). Nie wolno też umieszczać przy zmarłym grubych tomów książek. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jaki ubiór na pogrzeb wybrać.
Jaki jest czas rozkładu trumny po pogrzebie?
Wybierając trumnę do pochówku, należy kierować się wzrostem i wagą zmarłego. Do najczęściej wybieranych trumien w Polsce należą drewniane – bukowe, olchowe, sosnowe albo dębowe (najdroższa opcja ze wszystkich drewnianych trumien). Można zamówić trumny nie tylko minimalistyczne, ale też ze specjalnymi ornamentami, a także symbolami. Ich wykończenie może być również klasyczne albo bardzo eleganckie. Niektórzy decydują się na trumny metalowe, które są o wiele wytrzymalsze niż te z drewna. Wybór trumny uzależniony jest jednak od przeznaczenia – a więc od tego, czy jest to pogrzeb z kremacją, ekshumacja czy pochówek tradycyjny.
Trumny kremacyjne powinny być minimalistyczne i wykonane z drewna bądź kartonu, bez żadnych zdobień. Muszą być więc proste i lekkie, a także nie mieć na sobie znamion lakieru czy zamocowanych okuć z metalu. Trumny się pali, dlatego też nie mogą mieć żadnych dodatkowych elementów. Jedyne, co się w nich dopuszcza, to symboliczne kwiaty cięte. Kremacja musi być ekologiczna – zachowanie prostoty trumny narzucają przepisy prawne. Ciało poddawane kremacji spopiela się w ok. godzinę. Ile czasu rozkłada się z kolei trumna w ziemi? Wszystko zależy głównie od jej rodzaju. Tradycyjne trumny z drewna – w zależności od gatunku drzewa, z jakiego zostały wykonane – rozkładają się średnio od 10 do 15 lat.