Rodzaje pościeli i ich właściwości

To jak często powinno się zmieniać pościel i w jaki sposób ją prać zależy od kilku czynników. Między innymi ważne jest jaki rodzaj pościeli posiadamy i jaka jest pora roku.

Najczęściej używana jest pościel bawełniana. Surowiec nie oznacza jednak, że wszystkie rodzaje pościeli będą mieć te same właściwości.

Poszewki i prześcieradła wyrabiane z kory są miękkie i wytrzymałe, dobrze przepuszczają powietrze. Jednocześnie ich porowata struktura może sprzyjać gromadzeniu się bakterii i drobnoustrojów. Ponieważ kory chętnie używa się latem, prawdopodobnie gromadzi się w niej również więcej potu w upalne noce.

Pościel satynowa jest gładka, a włókno bardziej zwarte niż w przypadku pościeli z kory. Będzie bardziej odporna na kurz i gromadzenie drobnoustrojów, ale nie należy przedłużać jej użytkowania. Pościel satynową, ze względu na właściwości materiału, trzeba prać ostrożniej niż korę (szczegóły przedstawimy dalej).

Zimą chętniej korzysta się z poszewek i prześcieradeł flanelowych. Ten gruby splot bawełniany może szybko zbierać kurz i roztocza, wymaga też ostrożnego prania. Jego wielką zaletą jest natomiast miły dotyk i ciepło, jakie daje.

Coraz częściej obok pościeli bawełnianej dostępne są różne odpowiedniki z włókien sztucznych. Powinno się je prać średnio tak samo często, jak pościel bawełnianą. Instrukcję prania przeczytamy natomiast na metce dołączonej do pościeli.

Co ile zmieniać pościel?

Ogólne zasady są takie, że pościel należy zmieniać przynajmniej co dwa tygodnie. Odpowiadając na pytanie, co ile zmieniać pościel trzeba jednak doprecyzować, jak bardzo jest ona używana i w jakich okolicznościach. W mieszkaniach, w których jest dość czyste powietrze i mniej gromadzi się kurz, można pozostać przy cyklu dwutygodniowym. Jeżeli jednak mieszkamy w miejscu, gdzie łatwo zbierają się zanieczyszczenia, wpływa to również na czystość pościeli. Wtedy powinno się ją prać przynajmniej raz na tydzień. Szczególnie latem, kiedy kurzu i pyłu w dużych miastach jest więcej, a upalne noce sprzyjają poceniu się podczas snu.

Zimą można się ograniczyć do prania raz na dwa tygodnie, jeżeli będziemy regularnie wietrzyć i dbać o czystość w domu.

Szczególnie należy zwrócić uwagę na pranie pościeli małych dzieci oraz osób starszych. To dwie grupy wiekowe, które mogą więcej czasu spędzać w łóżku. Oznacza to, że pościel jest bardziej wyeksponowana na działanie kurzu, drobnoustrojów i potu. Dlatego pościel takich osób powinno się prać częściej.

Pozostaje jeszcze pytanie, jak często powinno się zmieniać pościel chorego. Biorąc pod uwagę, że mówimy o osobie chorującej okazjonalnie np. na grypę, a nie o przewlekle chorej, najlepiej zmieniać pościel za każdym razem po dużym przepoceniu. Organizm w ten sposób pozbywa się zarazków. Poza tym w materiałach nasiąkających potem rozwijają się różnego rodzaju grzyby, dlatego chory nie powinien pozostawać w tej samej pościeli po jej przepoceniu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, w jakiej temperaturze prać pościel.

Jak prać pościel?

Dla niektórych pytanie, co ile zmieniać pościel dotyczy również oszczędzania wody. Jeżeli ktoś wie, ile wody zużywa pralka przy dużym obciążeniu, to może się zniechęcać do częstego prania pościeli. Jednak bardziej należy brać pod uwagę skutki zdrowotne używania zakurzonej pościeli. Nawet piorąc poszewki raz na tydzień, nie zużyjemy wiele litrów więcej niż przy codziennych praniach.

Niezależnie od tego, jak często będziemy prać pościel, trzeba brać pod uwagę sposób prania różnych materiałów. Każdą pościel bawełnianą i syntetyczną można prać w pralce.

Poszewki z kory można bez problemu wrzucać na 60 stopni. Ponieważ jest to materiał cienki i przewiewny, często stosowany latem, to taka pościel schnie wyjątkowo szybko. Jeżeli materiał jest bardzo cienki (tańsze poszewki i prześcieradła), to co jakiś czas dobrze jest przeprać je ręcznie. Inaczej mogą się zacząć niszczyć i przecierać.

Z pościelą satynową trzeba bardziej uważać. Jeżeli wskazówki producenta nie są inne, to należy ją prać w  40 stopniach, chociaż przepranie od czasu do czasu w temperaturze 60 stopni nie powinno jej zniszczyć. Najlepiej pościel z satyny prać bez wrzucania innych ubrań do tego samego prania.

Flanelę, której częściej używamy zimą, można prać w 40 stopniach. Dobrze też dodać płynu zmiękczającego, który pomoże zachować jej miękkość. Można ją również prać ręcznie, chociaż flanela jest ciężka po nasiąknięciu wodą, co może sprawiać pewne trudności.

Niezależnie od tego, z jakiego materiału mamy pościel należy pamiętać, żeby prać ją częściej niż raz na miesiąc. Optymalne będzie pranie co dwa tygodnie. Gromadzące się zarazki, kurz, sierść zwierząt i inne zanieczyszczenia mogą poważnie wpłynąć na nasz ogólny stan zdrowia. Warto też podczas wymieniania pościeli odkurzyć materac, co pomoże pozbyć się niechcianych drobnoustrojów z zakamarków łóżka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny