Co pomaga na kaca?

Domowe sposoby na kaca

Dzień po wódce – szczególnie po jej zbyt dużej ilości – raczej nikt nie czuje się wyśmienicie. Jak dobrze, że istnieją skuteczne sposoby na uporanie się z porannym kacem, jaki pojawia się po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu! Okazuje się, że dobre lekarstwo to szczególnie kefir, sok pomidorowy, rosół, miód, woda z cytryną, aspiryna na kaca, glukoza, a nawet… klin na kaca! Jak konkretnie potrafią pomóc metody z wykorzystaniem owych elementów?

  1. Ćwiczenia – kac alkoholowy nie pozwoli każdemu na wysiłek fizyczny –a szkoda, bo wypocenie kaca jest bardzo skuteczną metodą!
  2. Kefir – potrafi skutecznie ugasić pragnienie oraz dostarczyć organizmowi ogromną dawkę potrzebnych węglowodanów.
  3. Aspiryna – doskonale sprawdzą się również inne, niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pamiętaj jednak o tym, że aspiryna na kaca może zmniejszyć krzepliwość krwi i doprowadzić do krwawienia – zwłaszcza, jeśli zastosujesz ją w nadmiarze!
  4. Rosół – może to być równie dobrze inna, tłusta lub kwaskowata zupa. Zupy to naturalne elektrolity na kaca, które doskonale wpływają na poprawne funkcjonowanie żołądka.
  5. Woda z cytryną – równie dobrze pomoże herbata z cytryną. Są to świetne elektrolity na kaca, które pozwolą usunąć alkohol z krwi oraz uzupełnić utraconą wodę. Herbata z cytryną dobrze zadziała również na podrażniony toksycznymi substancjami żołądek.
  6. Glukoza – warto łączyć cukier na kaca wraz witaminą C oraz elektrolitami. Dzięki niej przyspieszysz regenerację organizmu po zatruciu się alkoholem w nadmiernej ilości.
  7. Czekolada – jak już wiesz, cukier na kaca to doskonała metoda! Czekolada zawiera sporo magnezu, który trzeba uzupełnić po wypłukaniu go alkoholem z organizmu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuł z różnymi praktycznymi poradami.
  8. Jajecznica – jajka dostarczają cenne składniki odżywcze, przywracając organizmowi siłę do walki.
  9. Elektrolity na kaca – doskonale podziała chociażby grejpfrut, który odżywia i przyspiesza usuwanie toksyn z krwi. Możesz również zdecydować się na banana, ponieważ zawiera on sporą ilość potasu – bananowy koktajl będzie w takiej sytuacji zarówno smaczny, jak i… pomocny!
  10. Klin na kaca – może to dość kontrowersyjna metoda, ale za to bardzo skuteczna! Piwo na kaca to świetne lekarstwo, oczywiście w niewielkiej ilości.

Co wypić na kaca?

Jeżeli zastanawiasz się nadal, co pomaga na kaca, koniecznie zapoznaj się z kilkoma napojami ułatwiającymi pozbycie się szkodliwych toksyn z organizmu. Piwo na kaca nie pomogło? A może chciałbyś zastosować po prostu mniej „drastyczny” sposób? Oto lista napojów, które możesz wypić:

  • napar ziołowy (np. z mięty) – pomoże pozbyć się mdłości i bólu głowy.
  • miód – bogaty jest we fruktozę, która naturalnie oczyści z toksyn organizm. Możesz dodać miód np. do herbaty albo do wody.
  • sok pomidorowy – uzupełni potas i pozostałe substancje mineralne.
  • sok z kiszonek – może być to sok z kiszonek kapusty, ogórków albo… buraków. Dzięki niemu uzupełnione zostaną cenne witaminy wypłukane z organizmu (np. C i B) . Sok z kiszonek korzystnie wpłynie na detoks alkoholowy. Wystarczy, ze wypijesz jedną szklankę takiego soku… na czczo.

Kac alkoholowy – jak jeszcze można go zwalczyć?

A może tak coś… zjeść?

Świetnym sposobem na zatrucie organizmu wywołane zbyt dużą ilością alkoholu będzie spożycie jajek na miękko – zawierają one bowiem dość łatwo przyswajalne białko i cysteinę. Dzięki jajkom możesz znacznie podkręcić swój metabolizm i w naturalny sposób pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu. Na kaca pomoże również tłuste mięso dobrej jakości, które dosłownie pochłonie alkohol znajdujący się jeszcze we krwi.

Kobieta z kacem w łóżku oraz porady, co pomaga na kaca, czyli elektrolity na kaca, kefir, aspiryna na kaca, rosół lub klin na kaca albo piwo na kaca
Co jest dobre na kaca? Elektrolity, aspiryna, woda z cytryną i inne sposoby

Nie masz ochoty ani na jajka, ani na mięso? Sięgnij więc po cytrusy! Dzięki zawartej w nich witaminie C, fruktozie i potasowi błyskawicznie wypłuczesz pozostałości alkoholu z organizmu, przyspieszysz metabolizm i rozłożysz toksyny na mało toksyczne związki. Warto sięgnąć również po kaszę i kakao, które zawierają sporo magnezu.

Zapobieganie, czyli co pomaga na kaca jeszcze przed piciem?

Pamiętaj, że zachowując zdrowy rozsądek i trzymając się pewnych zasad możesz skutecznie uniknąć kaca bądź… złagodzić jego przebieg:

  1. Pij z umiarem!
  2. Zadbaj o wysoki poziom cukru we krwi tuż przed rozpoczęciem imprezy!
  3. Pamiętaj o witaminach w diecie – niedobór witaminy C albo A może znacznie pogorszyć objawy kaca!
  4. Pijąc alkohol zadbaj o to, aby w trakcie coś jeść!
  5. Nie mieszaj ze sobą alkoholów – zdecyduj się na jeden, konkretny rodzaj!

6. Pamiętaj, że drinkiem możesz upić się szybciej, jak czystą wódką – złagodzony smak alkoholu sprawi, że wypijesz go więcej!

7. Oprócz alkoholu koniecznie popijaj napoje bezalkoholowe, jak woda albo soki!

8. Pamiętaj, że winem musującym upijesz się szybciej niż tym zwykłym!

9. Kofeina nie będzie dobrym sposobem na uporanie się z kacem. Jeżeli wypijesz kawę po suto zakrapianej imprezie, możesz znacznie zwiększyć problemy związane z… pracą serca. Nie łącz nigdy alkoholu z napojami energetyzującymi typu Red Bull!

10. Zanim zaśniesz po imprezie koniecznie wywietrz sypialnię i otwórz (albo rozszczelnij) okno, żeby wpuścić do pomieszczenia tlen. Weź tabletki na kaca (o ile posiadasz takie w domu) – może to również być witamina C (3-4 tabletki). Koniecznie umyj zęby przed snem, aby obudzić się z uczuciem świeżości. I co wypić na kaca? Najlepiej delikatnie schłodzoną… wodę! W ciągu nocy możesz odczuwać silną potrzebę picia, a woda będzie w tym przypadku najlepsza. Postaraj się również wypić przynajmniej 2 szklanki wody przed zaśnięciem – zobaczysz, że rano poczujesz się dzięki niej nieco lepiej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny