Oparzenia wrzątkiem i olejem

Najczęściej spotykane oparzenia w domu, to te, które przytrafiają się w kuchni. Gorąca woda, para wodna czy pryskający olej potrafią nam przysporzyć bólu i kłopotów. Na szczęście większość z nich to lekkie uszkodzenia naskórka, które szybko się leczą. Jednak czasami może dojść do poważniejszych oparzeń. Oparzenie wrzątkiem najczęściej zdarza się podczas rozlania gorącego płynu.

To, jak należy postępować, będzie zależało od rozległości uszkodzenia. Jeżeli wrzątek rozlał się na ubranie, to może być problem z jego ściągnięciem. Najtrudniej poradzić sobie z oparzeniami wrzątkiem u małych dzieci. W przypadku dorosłych może to być oparzenie miejscowe. Dzieci natomiast potrafią wylać na siebie gorącą kawę czy herbatę. W takich przypadkach szybka reakcja jest najważniejsza. Warto wiedzieć już zawczasu jak reagować, co przyłożyć na skórę i jak ją chłodzić. U dzieci szczególnie ważne jest to, żeby szybko złagodzić ból.

Do gorącego oleju najczęściej mają dostęp osoby dorosłe. Częściej też dochodzi u nich do drobnych oparzeń. Przy oparzeniu olejem może być konieczna pomoc lekarza. Jednak i tutaj warto wiedzieć, jak wygląda pierwsza pomoc.

Domowe sposoby na oparzenia

Co jest dobre na oparzenia? Na to pytanie możemy odpowiedzieć po zakwalifikowaniu danego oparzenia w zależności od stopnia uszkodzenia skóry.

I stopień – oparzenia lekkie, objawiające się zaczerwienieniem skóry, pieczeniem, nadwrażliwością na gorąco. Może powstać niewielki obrzęk. Goi się po kilku dniach razem ze złuszczeniem naskórka. Nie zostawia blizn.

II stopień – objawy podobne jak przy oparzeniach I stopnia, ponadto powstają bąble (pęcherze) wypełnione płynem surowiczym. Goi się po około 2 tygodniach. Może zostawić blizny (podtyp IIB).

W przypadku oparzeń wrzątkiem w domowych warunkach rzadko dochodzi do poważniejszych obrażeń. Jednak przy oparzeniu olejem, oparzeniu otwartym ogniem albo dłuższym wystawieniu na działanie wrzątku może pojawić się oparzenie III stopnia.

III stopień – objawia się głęboki uszkodzeniem skóry, może dojść do martwicy naskórka (białoszare lub żółte strupy), odczuwanie bólu może być zaburzone ze względu na uszkodzenie zakończeń nerwowych. Może wymagać leczenia za pomocą przeszczepu skóry.

Jeżeli wiemy już jak klasyfikować uszkodzenia skóry, to spójrzmy, jakie są sposoby na oparzenia różnego stopnia:

Zaraz po oparzeniu należy ochłodzić skórę. Najlepszym sposobem jest zanurzenie oparzonego miejsca w chłodnej (nie lodowatej) wodzie. Do domowych sposobów na oparzenia, zwłaszcza bardziej rozległe należy podłożenie pod strumień chłodnej wody. Pozwala on zachować równą temperaturę chłodzenia przez cały czas. Jeżeli to nie jest możliwe, to trzeba przyłożyć miejscowo zimny kompres. Samo ochłodzenie potrafi wystarczająco złagodzić ból, zwłaszcza przy lekkim poparzeniu. Przy cięższych oparzeniach potrzebna jest konsultacja z lekarzem. To on zdecyduje czy i jakie środki przeciwbólowe podać. Jeżeli oparzenie nie jest głębokie, to chłodzenie przez ok. 30 minut w wodzie o temperaturze ok. 20 stopni powinno złagodzić ból, a nawet całkiem go uśmierzyć.

Po ochłodzeniu oparzenie miejscowe przemywamy alkoholem, żeby zapobiec wdaniu się zakażenia i zakładamy suchy, jałowy opatrunek. Po około tygodniu rana oparzeniowa powinna się zagoić. Bardziej rozległe oparzenia oraz oparzenia na twarzy i szyi zwykle zostawia się bez opatrunku.

Na oparzoną skórę można przyłożyć również chłodzący i nawilżający opatrunek hydrożelowy.

Raczej odradza się stosowanie takich domowych sposobów na oparzenia jak smarowanie jajkiem kurzym. Może to powodować powstanie niepotrzebnej rany oparzeniowej. Zatem co jest dobre na oparzenia? Przede wszystkim chłodzenie i nawilżanie. W drugiej kolejności trzeba zadbać o to, żeby nie wdało się zakażenie.

Przy bardziej rozległym poparzeniu ważne jest też utrzymanie właściwej temperatury ciała i poziomu nawodnienia organizmu. Do sposobów na oparzenia zaliczamy też dobór odpowiednich płynów do picia. Nie powinny być za zimne, najlepiej letnia lub ciepła herbata, woda z solą lub napoje izotoniczne. Jeżeli nie mamy konkretnych napojów, to oczywiście lepszy jest każdy niż żaden. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na oparzenia.

Czym smarować oparzenia?

Po udzieleniu pierwszej pomocy zajmujemy się wspomaganiem gojenia oparzenia. Jeżeli doszło do cięższego uszkodzenia skóry, to lekarz powinien decydować o tym, czym smarować oparzenia. W przypadku oparzeń I stopnia wystarczą lekkie środki np.

Pianka na oparzenia stopy
Dobre sposoby na oparzenia, czyli środki i preparaty idealne na leczenie oparzeń - TOP 5
  1. Panthenol w piance. Tworzy on cienką warstwę ochronną, nawilża i zapobiega zakażeniom.
  2. W aptekach dostępne są również żele, które chłodzą i nawilżają oraz chronią przed rozwojem zakażenia. Co jest dobre na oparzenia do smarowania? Przede wszystkim łagodne żele z alantoiną, wyciągiem z aloesu, rumianku lub ze srebrem koloidalnym.
  3. Dostępne są również maści z antybiotykiem, takie jak altabactin. Czasami warto zapytać aptekarkę lub aptekarza o maści i żele na oparzenie. W każdej placówce może być dostępny trochę inny zestaw leków. Jeżeli zgłosimy się z oparzeniem do lekarza, powinniśmy otrzymać pełne wyjaśnienie czym je leczyć, a czego unikać.
  4. Do tradycyjnych sposobów na oparzenia należą również smarowidła takie jak maść propolisowa.
  5. Dobrym pomysłem jest miód. Ten ostatni ma właściwości przeciwbakteryjne i pomaga przyspieszyć regenerację naskórka.

Oparzenia w warunkach domowych najczęściej da się wyleczyć również domowymi sposobami. Jeżeli jednak oparzenie wygląda poważnie i proste sposoby nie działają, to trzeba się zgłosić do lekarza.

Pamiętaj!

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej