Jaki prezent dla mamy i taty

Razem czy osobno?

Z różnych przyczyn możemy nie mieć możliwości obdarowania obojga rodziców. Jeżeli jednak oboje żyją, mieszkają razem i czekają na podarunek, to pojawia się dylemat: kupić im wspólny większy prezent czy każdemu inny?

W takiej sytuacji dużo zależy od tego, co chcemy kupić rodzicom na święta. Jeżeli prezentem ma być jakiś duży sprzęt elektroniczny czy element umeblowania, to może być podarunek dla pary. Jednak wybierając mniejsze prezenty, lepiej jest dopasować coś do potrzeb i zainteresowań każdego z nich.

Inna sytuacja, kiedy możemy oboje rodziców obdarować jednym prezentem, to taka, w której wszyscy dają sobie tylko symboliczne podarunki. Wówczas drobny prezencik np. gra dla dwojga czy dwa ręczniki podpisane imionami rodziców mogą sprawić im radość.

Prezenty osobiste

Zawsze najlepszym wyborem są prezenty, które będą odpowiedzią na specjalne zainteresowania i potrzeby konkretnych osób. Nie warto kupować ojcu kapci czy kubka z napisem „Najlepszy tata”, jeżeli wiadomo, że większą radość sprawi mu koszulka z logo Iron Maiden? Po co mamie fartuszek do kuchni, jeżeli wiesz, że chętnie przeczytałaby najnowszy kryminał Katarzyny Bondy? Przy okazji zwróćmy uwagę – kupowanie, zwłaszcza starszej kobiecie, przedmiotów związanych ze sprzątaniem i gotowaniem jest nietaktowne. Chyba że wyraźnie o nie poprosi lub wiesz, że jest zapaloną kucharką i naprawdę coś jej się przyda.

Druga grupa prezentów osobistych to takie, które odpowiadają na potrzeby. Jednocześnie muszą naprawdę sprawiać radość. Na przykład wiesz, że rodzice mają problemy z niskim ciśnieniem i dobry ekspres podniesie jakość kawy, którą piją.

Rodzinna radość z prezentów świątecznych
Najbardziej trafione prezenty dla rodziców z okazji świąt Bożego Narodzenia, jakie prezenty sprawią radość rodzicom

Tego typu podarunki świadczą o tym, że myślimy o rodzicach i zwracamy uwagę na to, co naprawdę ich interesuje. Niestety nie zawsze mamy taką możliwość. Istnieją różne sytuacje rodzinne, różne są też możliwości finansowe. Dlatego, jeśli nie wiemy co kupić rodzicom na święta, dobrze jest zajrzeć do podpowiedzi.

10 najlepszych prezentów dla rodziców

W zależności od tego, czy jesteś nastolatkiem, czy osobą w średnim wieku twoje możliwości finansowe i potrzeby rodziców są inne. Dlatego pogrupowaliśmy prezenty od najdroższych do najtańszych. Postaramy się też dać pewne wskazówki ogólne.

  1. Zestaw filmów DVD lub Blue-Ray itp. - chociaż współcześnie mamy dostęp do wielu internetowych portali filmowych, to nie zawsze znajdziemy tam najlepszą klasykę filmową. Dlatego, jeśli twoi rodzice lubią czasem zasiąść wspólnie przed ekranem, to może być świetny pomysł. Filmowe kolekcje można kupić w bardzo różnej cenie. Zależy, jaki to zestaw – czy mówimy o wszystkich filmach np. Polańskiego, klasyce polskiego kina czy specyficznej trylogii. Ceny wahają się od 80 zł nawet do 500 zł. Duże kolekcje w technologii Blue-Ray potrafią być jeszcze droższe. Za to na pewno znajdzie się tu coś dla amatorów kina w każdym wieku. Od niezapomnianych klasyków dla całej rodziny po nostalgiczne produkcje z czasów młodości rodziców.
  2. Mini wieża – rodzice kochają muzykę, ale słuchają jej na laptopie? Czas to zmienić. Mini wieże można kupić taniej niż kolekcje niektórych filmów, ale należą również do kosztownych prezentów. Do tego warto dorzucić przynajmniej jedną płytę na dobry początek kolekcji, którą zbiorą sobie sami. Kupując mini wieżę, masz pewność, że nie pomylisz się co do gustu muzycznego rodziców. Ty dajesz nośnik, oni wybiorą to, co lubią.
  3. Zestaw luksusowych produktów – zestawy kosmetyków czy zdrowotnych ziół i miodów można kupić w internecie i marketach. Jeżeli jednak chcesz naprawdę zaimponować rodzicom, możesz nabyć koszyk, paczkę rafii i samodzielnie skompletować to, co może im się twoim zdaniem spodobać. Świece zapachowe, luksusowe miody, a może tradycyjne nalewki? Wszystko zależy od potrzeb i inwencji. Gotowe zestawy tego typu nie są dużo tańsze niż mini wieża, dlatego zaliczamy je też do kosztowniejszych prezentów.
  4. Ekspres przelewowy – chcesz, żeby rodzice wreszcie zaczęli pić dobrą kawę? Nie każdego stać na sprezentowanie komuś profesjonalnego ekspresu ciśnieniowego. Jednak ekspres przelewowy jest doskonałą alternatywą na potrzeby domowe. Jeżeli twoi staruszkowie jeszcze go nie mają, a pijają poranną kawę, to czas ich uszczęśliwić. Do ekspresu zawsze warto dodać paczkę luksusowej kawy.
  5. Zestaw do robienia na drutach – nie oszukujmy się, ten prezent ucieszy raczej mamy niż ojców. W dodatku specjalne mamy, które uwielbiają robótki ręczne. Włóczki i druty są dość kosztowne. Jeżeli twoja mama lubi relaksować się z drutami lub szydełkiem w ręku, to taki prezent na pewno doceni. W zależności od doboru materiałów taki prezent może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
  6. Zestaw kryminałów (lub innej literatury) – wspominaliśmy coś o kryminałach? Mimo popularności komputera i e-booków dużą popularnością cieszą się cały czas książki papierowe. Musisz tylko zorientować się, czy rodzice nie mają już tych samych tytułów.
  7. Czytnik e-booków – dla rodziców-czytelników jeszcze lepszym prezentem będzie czytnik. To kolejne urządzenie, które ucieszy, a nie narzuci rodzicom treści, jaką chcieliby na nim czytać. To nadal wydatek z rzędu tych wyższych. Jednak można znaleźć też czytniki nawet poniżej 100 zł.
  8. Poduszka do masażu shiatsu – naśladująca działanie masażu shiatsu poduszka doskonale rozładuje napięcie mięśni. Tego typu gadżet możesz sprezentować rodzicom nawet za mniej niż 100 zł.
  9. Gra planszowa – bogactwo współczesnych gier planszowych pozwala wybrać coś dla starszych i młodszych. Może to być gra oparta całkowicie na wyobraźni, gra ekonomiczna, nawiązująca do powieści fantasy lub kryminałów. Możesz też zapewnić swoim staruszkom dobrej jakości szachy albo którąś z klasycznych gier typu warcaby, monopoly itp. Jeżeli masz ograniczony budżet, to bez problemu zmieścisz się z takim prezentem w 100 zł, a nawet w 50 zł.
  10. Wyroby rzemieślnicze – możesz je zrobić sam/sama, jeżeli masz umiejętności i warsztat. Warto też zainwestować w gotowe lub zamówić u osoby, która się tym zajmuje. Na portalach społecznościowych bez problemu znajdziesz kogoś, kto ma do zaproponowania niezwykłe wyroby z drewna, wikliny czy innych ciekawych materiałów.

Prezenty DIY

Jeszcze jeden sposób na sprawienie rodzicom radości, to wykonanie prezentów własnoręcznie. Nawet jeżeli nie będą super profesjonalne, to z pewnością ucieszy rodziców fakt, że włożysz w nie trochę własnej pracy i inwencji.

Jednym z łatwiejszych prezentów do zrobienia w domu są świeczki zapachowe. Szczególnie łatwy do rozpuszczenia i utrwalenia jest wosk sojowy, ale tak naprawdę możesz wybrać taki, który będzie ci najlepiej odpowiadał. Robiąc świeczki ozdobne, nie zapomnij o wrzuceniu płatków lub drobinek brokatu, dodaniu aromatu i odpowiednim opakowaniu. W internecie znajdziesz wiele pomysłów na to, jak je wykonać.

Inny, nieco trudniejszy produkt własnej roboty to ozdobne mydło glicerynowe. Wymaga więcej czasu niż przygotowanie świeczki, ale efekt jest tego wart.

Jeśli strugasz w drewnie, szyjesz czy lepisz w glinie, to pewnie nie musimy podpowiadać, co możesz zrobić z tych materiałów.

Kupując prezent dla rodziców na święta, zawsze pamiętaj o tym, co może ich interesować, co tym konkretnym osobom sprawi radość. Osobiste podejście do prezentów dla członków rodziny to doskonały sposób, żeby okazać bliskim twoją miłość i troskę.

ikona podziel się Przekaż dalej