Co na chrypkę? Doradzamy, jak leczyć chrypkę domowym sposobem
Zachrypnięty głos i różne zmiany w tonacji i dźwięczności głosu mogą mieć bardzo różną przyczynę. Dlatego też zanim wybierzemy jakiś lek na chrypkę, należy zbadać przyczynę. Warto jednak doraźnie zastosować bezpieczne domowe sposoby, które złagodzą dolegliwość i ochronią struny głosowe. Zastanawiasz się, co na chrypkę? Szukasz sposobu jak złagodzić zachrypnięty głos? Doradzamy proste domowe sposoby, które mogą w łatwy sposób przynieść ulgę.
Jeśli szukasz więcej wskazówek i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Czym jest chrypka i co na nią stosować
Co to jest chrypka - objawy i przyczyny
Chrypką nazywamy wszelkiego rodzaju nietypowe zmiany w brzmieniu głosu. Chrypka może zmienić głos na szorstki lub chrapliwy, może zmienić jego ton, dźwięczność, głośność itp. Oprócz zmiany wydawanych dźwięków, chrypce może towarzyszyć suchość w gardle, poczucie flegmy w gardle, chrząkanie, kaszel lub ból gardła.
Przyczyną chrypki jest podrażnienie strun głosowych. Może być objawem wielu chorób i dolegliwości, takich jak:
- infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych,
- objaw po przeziębieniu,
- ostre zapalenie krtani,
- alergie,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- palenie papierosów.
- proces rzucania palenia,
- długotrwały krzyk lub płacz u dzieci,
- objaw po spożyciu alkoholu,
- przebywanie w suchych pomieszczeniach,
- nadużywanie lub niewłaściwe używanie głosu,
- guzki lub polipy strun głosowych,
- powikłania po operacji tarczycy.
Wyróżniamy chrypkę krótkotrwałą i przewlekłą. Chrypka krótkotrwała zwykle trwa 2 dni i jest wynikiem infekcji gardła. Zwykle przechodzi samoistnie po ustąpieniu infekcji górnych dróg oddechowych. Natomiast chrypka przewlekła może być objawem nadużywania głosu, na przykład w czasie pracy polegającej na mówieniu. Przyczyną może być palenie papierosów, ale też może być objawem groźnych chorób, a nawet nowotworów. Czy z chrypką należy udać się do lekarza? Zaleca się, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli chrypka trwa dłużej niż 2 tygodnie, lub jeśli towarzyszy jej wysoka gorączka, trudności w przełykaniu lub silny kaszel.
Co pomaga na chrypę - leczenie i domowe sposoby
Leczenie chrypki należy zacząć od poznania jej przyczyn, gdyż wtedy można podać właściwy lek lub wdrożyć działanie zapobiegawcze. Zazwyczaj w przypadku infekcji lub przeziębienia, czy też zapalenia krtani chrypka przechodzi samoistnie. W przypadku nadużywania głosu, należy dać strunom głosowym odpoczynek. Operacja konieczna jest w przypadku guzków, polipów lub raka krtani lub strun głosowych.
Czy domowe sposoby mogą pomóc na chrypkę? Od wieków wymyślano różne domowe sposoby, na przykład jak usuwać pieprzyki, czy jak leczyć ból ucha i wiele innych. Domowe sposoby, o ile są bezpieczne i stosowane jako terapia wspomagająca tradycyjne leczenie, mogą przynieść wiele dobrego. Dlatego też warto znać stare, babcine sposoby radzenia sobie z różnymi problemami.
Co na chrypkę można stosować samemu w domu:
- nawilżanie powietrza,
- wietrzenie pomieszczenia,
- płukanie gardła,
- inhalacje,
- picie naparów ziołowych.
Co na chrypkę - domowe sposoby, które pomagają złagodzić chrypę
Jak znaleźć dobry lek na chrypkę
Aby dowiedzieć się co pomaga na chrypkę, należy poznać przyczynę tej dolegliwości. Nie ma jednego, dobrego leku na ten problem. Inne sposoby należy stosować na przeciążenie głosu, zaś inny lek pomaga na chrypkę będącą objawem choroby.
W przypadku przeciążenie głosu, ważne jest, aby dać strunom głosowym odpoczynek. Natomiast chrypka będąca efektem infekcji zwykle przechodzi samoistnie. Na chrypę spowodowaną refluksem pomaga zmiana diety. Warto też ograniczyć palenie, alkohol i kofeinę.
Proste, domowe sposoby na zachrypnięty głos
Na chrypkę stosuje się przede wszystkim nawilżanie gardła, aby złagodzić podrażnienia. Ważne jest, aby nawilżyć powietrza w mieszkaniu. Jeśli nie mamy pewności, czy powietrze ma odpowiednią wilgotność warto kupić higrometr. Jeśli powietrze w domu jest zbyt suche, możemy wywieszać wilgotne ręczniki na kaloryferze lub zastosować urządzenia nawilżające. Nie należy zapominać o wietrzeniu mieszkania.
Jeśli chrypka pojawia się w wyniku przeciążenie strun głosowych, warto stosować nawilżanie, czyli inhalacje, płukanie gardła oraz nawadnianie organizmu. W przypadku zachrypniętego głosu w wyniku przeciążenia, ale też chrypki z innych powodów, doskonale działają inhalacje, na przykład z olejkami eterycznymi. Dobrze jest stosować olejki działające przeciwzapalnie, jak eukaliptusowy, sosnowy i lawendowy.
Można stosować płukanie gardła roztworem soli kuchennej. Do płukania świetnie sprawdza się również sól iwonicka, sól oczyszczona czy sól emska. Na gardło łagodząco działa również siemię lniane, miód i porost islandzki. Dobrym sposobem nawilżenia gardła jest picie odpowiedniej ilości płynów o temperaturze pokojowej. Ważne jest, aby napoje były ciepłe lub w temperaturze pokojowej. Doskonałym, babcinym sposobem na chrypkę jest ciepłe mleko z masłem i miodem, jak również gorąca herbata z sokiem malinowym lub z imbirem. Co ciekawe, na gardło i chrypkę dobrze działa picie soku z cytryny, który ułatwia odkrztuszanie. Doskonałym sposobem są również różnego rodzaju syropy domowe, które można zrobić z cebuli, aronii, lipy, czarnego bzu, babki lancetowatej itp.
Nie znajdziemy dobrych sposobów na chrypkę palacza lub chrypkę spowodowaną alergią. Najlepszym sposobem jest rzucenie palenia oraz unikanie alergenów.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!