Co na czkawkę u noworodka? Zobacz, jak pomóc maluchowi
Czkawka u noworodka to normalne zjawisko. Czasami jednak może oznaczać poważniejsze problemy. Zwłaszcza, jeżeli pojawia się nie tylko po karmieniu. Zapoznaj się z naszym poradnikiem jak pomóc niemowlakowi, żeby poradzić sobie z czkawką i dowiedz się dlaczego czkawka pojawia się w różnych sytuacjach.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dzieciach i niemowlętach.

Czkawka u noworodka – normalna sprawa
Powody pojawiania się czkawki u malucha są takie same jak u dorosłego. Polega na mimowolnych skurczach przepony, wywołanych najczęściej podrażnieniem nerwu przeponowego. Ten duży nerw rozciąga się od szyi, aż do wątroby. Nic dziwnego, że czkawkę mogą wywołać zarówno problemy z układem pokarmowym jak też zwykłe „nałykanie” powietrza. Jednak to co na czkawkę u noworodka działa w większości przypadków, nie działa w przypadku dorosłych i odwrotnie. Czemu tak się dzieje? Wynika to z delikatnej struktury i nie do końca rozwiniętego układu nerwowego u noworodków.
Noworodek miewa czkawkę często. Nawet jeszcze przed narodzeniem dziecko miewa takie dolegliwości. Jeżeli czkawka występuje po karmieniu albo w czasie zabawy, to zwykle nie ma powodu do niepokoju. Jak wspomnieliśmy niemowlę ma nie do końca ukształtowany układ nerwowy oraz delikatniejszy układ pokarmowy. Może mieć czkawkę często, nawet codziennie.
Czkawka pojawia się też podczas zabawy. Kiedy niemowlę zaczyna się śmiać może po prostu nałykać się powietrza. Również zbyt niska temperatura ciała może sprawić, że niemowlak dostanie skurczy przepony. Jak rozpoznać, kiedy nie ma powodu do niepokoju, a kiedy czkawka oznacza poważniejsze problemy? W jaki sposób pomagać maluchowi podczas czkawki? W dalszej części poradnika dowiesz się co na czkawkę u noworodka działa najlepiej i kiedy potrzebne będzie dodatkowe leczenie.
Czkawka u noworodka - powody do niepokoju?
Dziecko do pierwszego roku życia będzie miało częste czkawki. W miarę rozwoju to zjawisko staje się rzadsze. Czemu? Sprawa jest prosta – układ nerwowy rozwija się i staje się coraz odporniejszy. O tym jak pomóc niemowlakowi przy zwykłej czkawce mówimy niżej, jednak czasem trzeba zrobić coś więcej.

Prosty sposób na sprawdzenie czy czkawka jest zwykłym objawem, to obserwacja, kiedy ona występuje i jak długo trwa. Nie powinno nas niepokoić pojawienie się czkawki u noworodka po karmieniu, zwłaszcza jeśli po godzinie znika. Czasami czkawka pojawia się bez przyczyn, ale nie ma powodu do niepokoju, jeżeli szybko mija. Warto sprawdzić czy powodem nie jest zbyt cienkie ubranie dziecka.
Czkawka ciągła, trwająca nawet do 48 godzin, może być jednak objawem zaburzeń pokarmowych lub nieprawidłowego działania układu nerwowego. Nie tylko niepokoi i męczy rodziców, ale osłabia również niemowlę. Warto odwiedzić wówczas lekarza rodzinnego. Być może zaleci on karmić dziecko specjalnymi mieszankami albo po prostu dawać mu więcej picia. W poważniejszych przypadkach czkawkę można zwalczyć odpowiednią dietą. W bardzo rzadkich wypadkach będzie trzeba zrobić operację.
Czkawka u tak małego dziecka może oznaczać chorobę refluksową. Dlaczego jej leczenie jest takie ważne? W czasie choroby refluksowej treść żołądka wraca do przełyku. Dziecko może się nabawić stanu zapalnego przełyku, a nawet zachłystowego zapalenia płuc. Sam refluks może być też oznaką jakiegoś poważniejszego schorzenia. Dlatego takiemu niemowlęciu musi pomóc lekarz.
Do innych niepokojących powodów czkawki należą schorzenia ośrodkowego układu nerwowego lub choroby metaboliczne. Te nie zdarzają się zbyt często i zwykle towarzyszą im inne niepokojące objawy. Najlepiej powiedzieć lekarzowi o tym problemie podczas rutynowej wizyty, a on zorientuje się jaka jest przyczyna. Sprawdź także ten artykuł z najlepszymi sposobami na czkawkę.
Jak zwalczyć czkawkę
Kiedy domowe sposoby są dobre? Jeżeli czkawka występuje po śmiechu, jedzeniu, w chłodnym pomieszczeniu, to działamy bezpośrednio na dolegliwość. Podstawowym sposobem, żeby poradzić sobie z czkawką jest ustawienie dziecka w pozycji pionowej i lekkie poklepanie po plecach. Wydostanie się zalegającego powietrza pomaga w większości przypadków.
Jeżeli czkawka pojawiła się u noworodka po zabawie, to najlepiej zwalczyć ją dając mu trochę spokoju. Można ponosić je, jednocześnie przytulając lub potrzymać w tej pozycji na siedząco. Najważniejsze, żeby przytulić główkę i brzuszek niemowlaka do ciała rodzica. Dlaczego to jest takie istotne? Ciało rodzica grzeje i uspokaja noworodka, a jednocześnie jest to pozycja, w której powietrze łatwiej wydostaje się na zewnątrz.
Te działania są dobrymi sposobami, kiedy czkawka jest zwykłą reakcją układu pokarmowego lub oddechowego. Jednak przy czkawce ciągłej albo wywołanej zimnem nie wystarczy zastosowanie standardowego sposobu, żeby ją zwalczyć.
Co na czkawkę u noworodka wywołaną zimnem? Przede wszystkim okrycie ciepłym kocykiem lub przebranie. Można też zrobić trochę ciepłej wody w butelce, a nawet karmić dziecko piersią. Pojenie i karmienie są dobrymi sposobami na pobudzenie energii cieplnej w organizmie. Dodatkowo działają uspokajająco, co pomaga dziecku poradzić sobie z czkawką.
Kiedy zauważamy czkawkę ciągłą lub towarzyszą jej niepokojące objawy żołądkowe, to sięgamy po poradę lekarską. Możliwe, że wystarczy karmić niemowlaka inną mieszanką, a czasami po prostu nie przekarmiać. Jeżeli lekarz dopatrzy się poważniejszych powodów czkawki, to może też przepisać specjalne leki.
Wiecie już czemu czkawka jest normalnym zjawiskiem i kiedy może być oznaką choroby. Jak w przypadku każdego niemowlaka nie należy za bardzo panikować, ale zawsze trzeba zachować czujność przy tego typu dolegliwościach.