Domowe sposoby na migrenę

Jak rozpoznać migrenę?

Migrenę można poznać po dokuczliwym bólu głowy, jaki jest wyjątkowo uporczywy i pulsujący. Wrażenie pulsowania często nie ustępuje nawet przez kilka godzin lub… dni. Oprócz tego objawom często towarzyszą wymioty, światłowstręt czy nadwrażliwość na zapachy i światło.

Ataki migreny najczęściej pojawiają się wyłącznie po jednej stronie głowy. Jeżeli masz do nich skłonność, warto będzie zaznajomić się z tym, jak wygląda naturalne leczenie migreny domowymi metodami – dzięki nim szybko zniwelujesz nieprzyjemny ból w okolicy głowy!

1 sposób – unikaj niektórych produktów

Pod żadnym pozorem nie pij napojów, jakie uznaje się za niekorzystne w przypadku częstych bólów migrenowych. Niewskazane są zwłaszcza:

 • kawa,
 • coca-cola,
 • mocna herbata,
 • napoje na bazie kofeiny.

Unikaj także dojrzewających serów, chemicznych konserw (np. rybnych i mięsnych) oraz owoców cytrusowych. Niewskazane będą również rośliny strączkowe i produkty ciężkostrawne bądź wysokotłuszczowe. Warto zrezygnować na czas migreny z ryb zimnolubnych takich, jak łosoś czy tuńczyk. Koniecznie sięgnij jednak po… cukierki (nie czekoladowe) – dzięki nim bowiem wzrośnie we krwi poziom cukru, co zapobiegnie wystąpieniu jego niepożądanego, zbyt niskiego stężenia! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na anginę?

2 sposób – ćwicz!

Zastanawiasz się, co na migrenę jest naprawdę skuteczne? Kawa i zimna cola nie pomagają? Na ból głowy świetne są… ćwiczenia! Warto wyjść na dwór, przewietrzyć się i wykonywać umiarkowaną aktywność fizyczną. Możesz np.:

 • pływać,
 • spacerować,
 • jeździć na rowerze,
 • uprawiać gimnastykę lub aerobic,
 • ćwiczyć jogę.

Nie przeciążaj organizmu i zawsze rozpoczynaj ćwiczenia od rozgrzewki – inaczej możesz nabawić się nieprzyjemnych kontuzji. Nie ćwicz również w czasie, kiedy migrenowe bóle głowy są wręcz nie do zniesienia – wówczas nawet najlepsze ćwiczenie zwyczajnie… nie pomaga. Ważna jest regularność, czyli trenowanie przynajmniej 3 razy w tygodniu. Aby się nie zniechęcić na samym początku, zacznij jednak od mniejszej dawki ćwiczeń. Oczywiście, takie sposoby nie będą dobre jako domowe sposoby na katar albo domowe sposoby na zatoki – zwłaszcza, że na czas trwania owych dolegliwości lepiej pozostać… w domu.

Co na migrenę – naturalne leczenie migreny w domu

3 sposób na ból głowy – zioła jako niekonwencjonalne leczenie

Domowe sposoby na migrenę to również dobrze znane wszystkim… zioła. Szczególnie pozytywne działanie wykazuje, np. napar z melisy. Dzięki jego właściwościom uspokajającym można „ujarzmić” pulsujący ból i… siebie samego – a już, zwłaszcza że to właśnie stres często odpowiedzialny jest za napady migreny! Warto sięgnąć również po inne zioła, takie jak:

 • rumianek i krwawnik – działają rozkurczowo,
 • waleriana,
 • dziurawiec,
 • imbir,
 • szyszki chmielu,
 • złocień maruny,
 • mięta,
 • bazylia.
Imbir w korzeniu i suszony oraz inne specyfiki i domowe sposoby na migrenę, czyli co pomaga na ból głowy
Co na migrenę? Oto 4 domowe sposoby na łagodzenie objawów migreny

Jak poradzić sobie z migreną? Wymienione zioła możesz zaparzyć i wdychać napar, a niektóre (jak mięta, szczególnie pieprzowa) wypić. Nie od dziś wiadomo bowiem, że mięta świetnie wpływa na przepływ krwi w organizmie, odtykając zatoki i łagodząc pulsujący w skroniach ból. Możesz także wdychać olejek lawendowy – jest to dobry sposób na pozbycie się bólu głowy, zwłaszcza po alkoholu. Wystarczy, że rozpuścisz olejek w gorącej wodzie i będziesz… cieszyć się oparami! Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaszel.

4 sposób – masaż i okłady na ból głowy

Oczywiście, mowa o masowaniu skroni. Możesz masować się samodzielnie, poprzez uciskanie i masowanie skroni kulistymi ruchami – najlepiej przy użyciu palca środkowego i wskazującego. Masaż możesz wesprzeć także olejkiem miętowym bądź nalewką bursztynową. Wystarczy rozetrzeć nalewkę w palcach, a następnie ją wmasować. Z kolei olejek miętowy możesz zmieszać np. z oliwą z migdałów – i taką mieszanką wymasować sobie skronie. Dobrym sposobem jest też akupresura, czyli uciskanie punktu umiejscowionego między brwiami – jest on tuż u nasady nosa. To miejsce można masować również kciukiem.

Pomocne będą także okłady lodowe – oczywiście, zawinięte w ścierkę (zapobiegniesz przez to odmrożeniu!). Możesz zrobić okład np. z pasty imbirowej. Jak przyrządzić taką pastę?

1. Wymieszaj pół łyżki imbiru w proszku z wodą.
2. Rozetrzyj pastę tak, by miała jednolitą konsystencję.
3. Wsmaruj uzyskaną mieszankę w czoło.

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny