Co odstrasza komary?

Odstraszanie owadów środkami chemicznymi

Jeżeli należysz do „wygodnickich” i potrzebujesz prostej metody, sięgnij po jeden z dostępnych na rynku produktów zawierających deet (np. Mugga Spray w łagodniejszej wersji dla dzieci, cena ok. 40 zł / 75 ml). To środek chemiczny, który odstraszy również kleszcze, muchy końskie czy meszki. Należy rozpylić go na skórze bądź na ubraniu – a jego skuteczność uzależniona będzie od stężenia preparatu. Należy jednak obchodzić się z nimi ostrożnie – deet osłabia bowiem działanie chociażby kremów ochronnych przed promieniowaniem UV.

Niestety, ale pójście na łatwiznę będzie w tym przypadku trudniejsze niż by się wydawało. Większość tych preparatów coraz szybciej znika z rynku, ponieważ są to produkty dość… toksyczne. Na pewno nie mogą korzystać z preparatów odstraszających komary osoby takie, jak kobiety w ciąży czy noworodki. Trzeba też zachować szczególną ostrożność w aplikacji miejscowej (zwłaszcza u dzieci), ponieważ wnikające w skórę substancje aktywne mogą spowodować niepożądane reakcje organizmu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o latających mrówkach w domu?

Zapach jako tajna broń, czyli czego nie lubią wąchać komary?

Olejki eteryczne będą doskonałym i bezpiecznym rozwiązaniem, jeżeli zastanawiasz się, co odstrasza komary. To metoda stosowana najczęściej przez osoby, które szukają naturalnych sposobów walki z owadami. Może nie są tak skuteczne, jak preparaty zawierające deet, jednak nie zawierają w przeciwieństwie do nich niebezpiecznych związków chemicznych – stąd też rodzice chętnie aplikują olejki nawet małym dzieciom bezpośrednio na skórę. Wśród najbardziej skutecznych można wyróżnić następujące:

  • olejek eukaliptusowy,
  • olejek goździkowy,
  • olejek paczulowy,
  • olejek z trawy cytrynowej
  • olejek waniliowy,
  • olejek rozmarynowy,
  • olejek cedrowy,
  • olejek bergamotowy,
  • olejek cynamonowy,
  • olejek bazyliowy.
Preparat na komary w sprayu oraz domowy sposób na komary i porady, co odstarsza komary, w tym rośliny odstraszające komary
Co odstrasza komary? Preparaty, dźwięki, rośliny i inne sposoby na komary

Ich zaletą jest fakt, że ten domowy sposób na komary jest bezpieczny dla ludzi, a w dodatku zostawia na skórze przyjemny zapach. Sprawdź także ten artykuł o ugryzieniu pluskiew.

Rośliny i zioła odstraszające komary

Jeżeli olejek waniliowy czy cynamonowy nie przynosi pożądanego rezultatu, warto będzie zdecydować się na natarcie skóry cebulą albo czosnkiem – wydzielają dość intensywny zapach, który odstraszy owady. Niestety, raczej nie poleca się ich ludziom, ponieważ łatwo można zrazić do siebie również… innych. Warto jednak pomyśleć o zasadzeniu niektórych roślin – wśród nich istnieją bowiem takie, które pozwalają skutecznie odstraszyć bzyczących towarzyszy. Oprócz tego, że pozbędziesz się kłopotu, zyskasz również nienaganną ozdobę w domu, na balkonie czy tarasie. Jakie rośliny zaleca się posadzić, by odstraszyć komary? Oto kilka z nich:

  • kocimiętka,
  • mirt,
  • bazylia,
  • mięta pieprzowa,
  • lawenda wąskolistna,
  • surmia,
  • pelargonia,
  • rosiczka,
  • komarzyca,
  • anginka.

Opaska na rękę przeciw komarom

Mięta albo lawenda nie zadziałały? Warto będzie więc spróbować założyć sobie opaskę na rękę – zakłada się ją dokładnie na nadgarstek. Należy ostrożnie dobrać produkt, ponieważ nie każdy jest zwyczajnie tak samo… skuteczny. Opaska musi być przede wszystkim nasączona odpowiednim środkiem i dobrze przechowywana.

Warto pamiętać, że wykazuje ona działanie podobne do powyżej opisanych metod, jednak nie jest inwazyjna dla organizmu człowieka. Opaska uwalnia substancje blokujące receptory komarów – człowiek staje się wówczas dla nich wręcz… niezauważalny. Zaopatrz się od razu w więcej bransoletek – istnieje przypuszczenie, że jedna opaska nie da sobie rady z hordą komarów.

Odstraszanie owadów – jak jeszcze zwalczyć komary?

Dźwięk odstraszający komary

Zastanawiasz się nadal, co odstrasza komary? Możesz spróbować „załatwić” je… ultradźwiękami. Znajdują się one w odstraszaczach komarów – czyli domowych urządzeniach (albo przenośnych), których działanie opiera się na wysokich, brzęczących dźwiękach. Przyjmuje się, że porazić komary można, kiedy częstotliwość wynosi między 16 a 20 kHz. Zabijanie komarów ultradźwiękami to sposób nie wykorzystujący środków chemicznych, który jest bezpieczny.

Warto pamiętać jednak o tym, że częstotliwość osiągana przez urządzenie może generować dźwięk nieprzyjemny nie tylko dla natrętnych owadów, ale i dla… ludzkiego ucha.

A może tak… lampa odstraszająca komary?

Jeżeli dźwięk odstraszający komary okazał się klapą, skorzystaj z mocy… światła! To swego rodzaju pułapka na komary – owad skuszony światłem przyleci do niego i wpadnie prosto w „sidła lampy”! Im większą moc będzie miała lampa, tym lepszą ochronę zapewnimy sobie i pozostałym mieszkańcom. Zazwyczaj lampy takie posiadają małą żarówkę, osłoniętą metalową siatką. Ewentualnie są to gęsto rozmieszczone, pionowe pręciki. Jak działa taka lampka? Otóż, przez metalowe części swobodnie przepływa prąd – to on śmiertelnie poraża owady (również muchy, meszki czy kleszcze), które dotykają metalu skuszone przez światło.

Nie obawiaj się – natężenie prądu jest dla człowieka w 100 % bezpieczne. Jeżeli jednak masz co do tego jakiekolwiek wątpliwości, po prostu ustaw lampkę na odpowiedniej wysokości. Masz w domu małe dzieci? Postaw więc ją z dala od łóżek swoich pociech. Aby lampa zadziałała będziesz musiał wyłączyć wszystkie inne źródła światła, żeby owady leciały wyłącznie do „pułapki”. Świetnym rozwiązaniem będzie zakup popularnej lampy w sieci sklepów Leroy Merlin – jak model 6305 marki Terdens (cena ok. 80 zł).

Pamiętaj, że…

Komary przylatują do słodkich i owocowych zapachów – latem unikaj więc takich perfum! Owady lubują się również w ciemnych kolorach ubrań i odsłoniętych częściach ciała. Najbezpieczniej będzie więc włożyć letnim wieczorem jasne, osłaniające ciało ciuchy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny