Meszki w domu – jak wyglądają?

Meszki nie są duże – zazwyczaj posiadają do 6 mm długości. Ich barwa jest ciemna, odnóża dość grube, a czułka masywne. Niestety, ale owady gryzą bardzo mocno – czasem może więc polecieć nawet… krew. Aparat gębowy meszek bez problemu rozcina skórę i uszkadza ludzką tkankę. Tym sposobem, są groźniejsze niż komary! Gryzące muszki zostawiają na ciele człowieka otwartą ranę – a przez nią zarazki w prosty sposób mogą dostać się do… naszej krwi. Kiedy meszka ukąsi, wokół rany pojawia się czerwony ślad i obrzęk.

Meszki w ogrodzie raczej nie przenoszą chorób, jednak ich ślina jest toksyczna – a to już może wywołać chorobę, zwaną harara. To bardzo groźne zwłaszcza dla małych dzieci, ale i osób będących nietrzeźwymi (po spożyciu zbyt dużej dawki alkoholu). Jeżeli jednak ugryziona osoba (wielokrotnie) jest uczulona na jad meszek, może nawet… stracić życie. Właśnie dlatego odpowiedni sposób na meszki w domu powinien zostać wcielony w życie każdego człowieka – nawet zapobiegawczo! A może zainteresuje cię także ten artykuł o produktach odstraszających komary?

Chemiczne środki na meszki

Sposób na meszki i komary, który jest powszechnie stosowany, to oczywiście specjalistyczne preparaty chemiczne. W dzisiejszych czasach produkowanych jest na tyle dużo różnych „wynalazków”, że bez większego problemu można zakupić preparat nieszkodliwy dla ludzi czy zwierząt – będą one bowiem śmiertelnie groźne jedynie dla owadów, ich jaj oraz larw. Warto poszukać produktów w typie mgiełek czy innej formy oprysków – przydadzą się na zwalczanie w domu, ale i w ogrodzie. Pamiętaj, żeby zawsze opryskiwać najbardziej zacienione miejsca – czyli krzewy wzdłuż konstrukcji domu, altankę, trawnik i inne fragmenty posesji, do których słabiej dociera słońce. Preparat przeciw meszkom najlepiej stosować wcześnie rano albo późno po południu. Nie może też wiać silny wiatr lub padać deszcz – bo ten sposób na meszki i komary może wówczas… nie zadziałać.

Możesz także opryskać się specjalnym sprayem na meszki, który ma za zadanie chronić ciało przez kilka godzin. Takich preparatów raczej nie trzeba będzie rozcieńczać. W składzie preparaty ochronne powinny zawierać IR3535 bądź DEET – są to właśnie te substancje, jakich meszki się obawiają najbardziej.

Naturalne sposoby na meszki w mieszkaniu

Co odstrasza meszki? Witamina B i czosnek!

Jednym z najbardziej powszechnie stosowanych sposobów jest przyjmowanie witaminy B. Dlaczego? Otóż, meszki wabione są zapachem naszego… potu. Zresztą podobnie, jak np. komary. Jeżeli chcesz zniechęcić meszki do swojego zapachu, warto będzie spożywać witaminę B regularnie – to pozwoli bowiem na zmianę zapachu potu. Woń witaminy B, jaka będzie się wydzielać przez skórę, będzie dla owadów… nie do wytrzymania. Wtedy na pewno będą omijać takiego człowieka! Sprawdź także ten artykuł o preparatach i sprayach na kleszcze.

Kolejnym sposobem jest również spożywanie codziennie czosnku – no cóż, meszki nie przepadają również i za jego zapachem, który wydalany jest przez skórę człowieka po spożyciu czosnku. Niestety, ale ludzie również za nim nie przepadają – tak więc, ta metoda stosowana jest… bardzo rzadko.

Meszki w mieszkaniu i meszki w domu oraz czosnek jako sposób na meszki i inne domowe metody na meszki w domu
Co odstrasza meszki? Najlepsze sposoby na zwalczanie meszków

Zakrywanie ciała, udrażnianie rynien i… zero kwiatów!

Dobrym sposobem na zwalczanie w domu natrętnych meszek jest po prostu… długi rękaw! Ten domowy sposób na komary i meszki skuteczny jest zupełnie tak samo. Długa nogawka i rękaw ochroni przed ukąszeniami natrętnych insektów. Najlepiej jednak, by kolor ubrania był możliwie jasny – ciemna odzież może owady bowiem jeszcze bardziej… przyciągnąć!

Pamiętaj też o tym, że meszki swoje jaja chętnie składają… w wodzie. Zatem, powinno się możliwie często udrażniać rynny i pozwalać na sprawne spływanie wody w rowach – wówczas w takim środowisku meszki będą rozmnażać się raczej niechętnie i tym sposobem… nie będą zaglądać do mieszkania! Kolejnym sposobem jest też niezbyt gęste obsadzanie terenu wokół domu kwiatami – w nich bowiem meszki lubią się zadomowić.

Olejki zapachowe i aromatyczne zioła

Świetnym sposobem na meszki jest olejek waniliowy. No cóż, jak wspominaliśmy meszki nie przepadają za pewnymi zapachami – okazuje się, że również za tymi przyjemnymi (dla nas). Dla insektów zapach lawendy, goździków, migdałów bądź wanilii nie należy do ulubionych. Zatem, olejek waniliowy i jego woń unosząca się w domu na pewno przepłoszy wszystkie meszki!

Równie dobre będzie zakupienie ziół i to jak najbardziej aromatycznych – jak tymianek, szałwia czy też mięta. Możesz umieścić je np. w donicy pozwalając na to, by zapach ziół rozszedł się po całym domu.

Domowy sposób na komary i meszki – moskitiera i… ocet

Sposobem, jaki stosowany jest powszechnie i niemal wszędzie, jest moskitiera. Nie sposób nie zawiesić jej latem, kiedy do mieszkania natrętnie wlatują komary. Wystarczy, że umieścisz moskitierę w oknie, w postaci materiałowej siatki z drobnymi oczkami (najlepiej tekstylnej). Dzięki moskitierze uchronisz się nie tylko przed komarami, ale też właśnie meszkami! Moskitiera powinna być biała. Dlaczego? Otóż, jak wspominaliśmy, owady nie będą reagować na jasny kolor! Możesz również rozwiesić moskitierę w tych miejscach, do których meszki mogą zechcieć wlecieć, np. w okolicy altanki (jeżeli jest kryta) czy nad hamakiem.

Warto również przygotować domowy środek na meszki w postaci „zwabiacza octowego”. Wystarczy mieć ze sobą:

  • plastikową butelkę,
  • cukier,
  • ocet.

Butelkę trzeba przeciąć na równą połowę, a górną część wsadzić do tej dolnej (szyjka musi być skierowana do dołu). Wlej następnie ocet do środka, który uprzednio należy zmieszać z cukrem. Meszki będą zwabione zapachem, więc wlecą do butelki. Niestety, na tym ich podróż się… zakończy. Pamiętaj, że naturalne sposoby są jednymi z najlepszych, jakie odstraszają te natrętne insekty!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny