Domowe sposoby na zgagę

Czym jest zgaga oraz jakie są jej sposoby leczenia?

Czasami problem zgagi zdarza się nagminnie i niekoniecznie cierpimy na nią my, ale nasi najbliżsi. Kiedy zgaga stale dokucza, a może nawet pojawia się refluks, warto – a nawet trzeba będzie zneutralizować to nieprzyjemne zjawisko fizjologiczne. Najczęściej nie będzie wymagało ono leczenia lekarskiego, więc wystarczą domowe sposoby na zgagę. Zanim jednak do nich przejdziemy, należy dokładnie zweryfikować przyczynę pojawienia się zgagi. Domowy sposób będzie skuteczny bowiem tylko wtedy, gdy dolegliwość pojawia się raz na jakiś czas. Niestety, ale takimi metodami możesz nie zwalczyć systematycznej zgagi – ona może być wówczas początkiem wspomnianego refluksu żołądkowo-przełykowego. Nie bagatelizuj sytuacji, tylko znajdź sposób na zgagę! W przypadku zaniedbania sprawy może się skończyć tak, że nie zauważysz pojawienia się… nowotworu. Cóż, zgaga może być bowiem pierwszym objawem choroby nowotworowej! Ale, właściwie jak objawia się zgaga?

Cóż, jest to niekomfortowa sytuacja, gdy kwasy żołądkowe zaczynają cofać się do przełyku – podrażniony zostaje on owymi kwasami, stąd często pojawia się pieczenie w przełyku i związany z tym ból. Dolegliwość ta jest wyjątkowym utrapieniem, o czym poświadcza nazwa zgagi z łaciny, czyli pyrosis. Na język polski oznacza to bowiem… ogień. Idealne określenie tej okropnej dolegliwości, prawda? Poznaj sposoby na to, jak poradzić sobie w ciąży ze zgagą.

Co pomaga na zgagę?

Jeżeli chcesz zastosować domowe sposoby na zgagę, warto będzie sięgnąć po produkty z poniższej listy. Każdy domowy sposób opiera się bowiem głównie na włączeniu do diety danego produktu, który będzie miał za zadanie usprawnić funkcje układu pokarmowego, a także zmniejszyć nasilające się przykre symptomy zgagi. Czasem zgaga w nocy nie daje spać i zastanawiasz się wówczas, jak złagodzić zgagę i móc spokojnie zasnąć. Jeżeli nie wiesz, co zjeść na zgagę lub co wypić, postaw wtedy na naturalny sposób na zgagę:

  • kisiel – to bardzo dobry (i smaczny!) lek na zgagę. Produkt jest bowiem doskonałym środkiem osłaniającym błony śluzowe żołądka, a także przełyku. Mało tego, zadziała regenerująco i wspomoże leczenie stanu zapalnego przewodu pokarmowego! Podobne działanie wykazuje zresztą siemię lniane, o którym pomówimy jednak nieco później.
  • soda oczyszczona – zastanawiasz się, jak się pozbyć zgagi i co wypić? Soda na zgagę będzie doskonałym rozwiązaniem! Dzięki niej zneutralizujesz kwasy żołądkowe, wspomożesz trawienie i zapobiegniesz wzdęciom. Wystarczy, że soda oczyszczona zostanie rozpuszczona (1 łyżeczka) w szklance wody. Później taką mieszankę należy wypić i… już. Jeżeli jednak występuje zgaga w ciąży, takiej mikstury nie należy wówczas pić! Soda powoduje bowiem retencję wody w organizmie. Pamiętaj jednak o tym, że stosowanie jej w nadmiarze może nawet… zatrzymać trawienie! Soda na zgagę może więc być stosowana jednorazowo. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuł o sodzie oczyszczonej.
  • mleko – to kolejny domowy sposób na to, jak się pozbyć zgagi. Jest to bowiem środek alkalizujący, który na pewno zmniejszy niekorzystne działanie kwasów w żołądku, których pojawiło się tam zbyt dużo. Jak złagodzić zgagę z jego pomocą? Wystarczy, że wypijesz mleko – może być to równie dobrze herbatka z dodatkiem mleka (popularna bawarka). Rzecz jasna, najlepsze będzie mleko niskotłuszczowe lub chude (do 1,5 %). Uważaj jednak, bo pełnotłuste mleko może nasilić dolegliwości i pogorszyć objawy zgagi!
  • sok z marchewki, rzodkiewki, ogórka i buraka – wystarczy zmiksować ze sobą owe produkty i je wypić. Szklanka zdecydowanie zniweluje objawy zgagi! Dlaczego jest to tak dobry, naturalny sposób na zgagę? Otóż, warzywa te posiadają odczyn zasadowy, a więc zneutralizują kwaśną treść pokarmu, jaki cofa się w procesie zgagi.
  • herbatka imbirowa albo napar – myślisz nadal nad tym, co pomaga na zgagę? Imbir to kolejny naturalny lek na zgagę, który pomoże również na pieczenie w przełyku! Korzeń rośliny pomaga w naprawdę wielu dolegliwościach trawiennych oraz żołądkowych. Wystarczy, że wypijesz imbir w postaci herbaty lub naparu na ok. pół godziny przed zjedzeniem posiłku. Zadziała on wówczas niczym… bufor kwasowy!
  • cynamon – to bardzo chętnie wykorzystywany środek na zgagę. Zgaga w ciąży albo uciążliwa zgaga w nocy również może być zniwelowana właśnie dzięki niemu! Żeby pozbyć się przykrych dolegliwości, należy zalać wrzątkiem łyżeczkę cynamonu i zaparzyć go (ok. 10 minut). Później trzeba odcedzić całość i… wypić.
  • migdały i miód – pozbycie się zgagi z ich pomocą będzie niezwykle skuteczne. Dzięki swojemu zasadowemu odczynowi migdały wpłyną na zobojętnienie znajdującego się w żołądku kwasu solnego. Miód z kolei złagodzi pieczenie w przełyku i uporczywe dolegliwości – możesz go również dodać do naparu. Jak widzisz, nie tylko lecznicze herbatki to skuteczne domowe sposoby na zgagę. Sposoby leczenia są naprawdę zróżnicowane. To dobry sposób na to, jak poradzić sobie w ciąży ze zgagą.
Cynamon jako naturalny sposób na zgagę oraz domowe sposoby na zgagę i informacje, co pomaga na zgagę i skuteczny sposób na zgagę
Co pomaga na zgagę? Oto najlepsze domowe sposoby na zgagę

Oczywiście, wiele osób twierdzi, że powyższe metody nie są skuteczne i wciąż próbują znaleźć odpowiedź na to, co pomaga na zgagę. Nie ma czegoś takiego, jak doskonały sposób na zgagę. Przykładowo niektórzy zastanawiają się co zjeść na zgagę i sięgają po… cytrusy – jednak inni twierdzą, że to właśnie one zgagę… wywołują. Jeszcze inni nie polecają sody oczyszczonej, ponieważ może wywołać wzdęcia u osób z wrażliwymi jelitami. Cóż, ile ludzi tyle opinii. Warto jednak próbować zniwelować objawy zgagi domowymi metodami – chociażby w celu zmniejszenia przykrych dolegliwości.

Jak się pozbyć zgagi?

Zioła – idealny środek na zgagę?

Jak już wiesz, lecznicze herbatki są jednym z najlepszych rozwiązań na zgagę. A co powiesz na herbatkę… ziołową? Kiedy zgaga „daje w kość”, warto będzie wybrać jedną z nich – oczywiście, ze szczególną ostrożnością. Warto wiedzieć bowiem, że niektóre zioła – mimo zasłynięcia jako remedium na kłopoty z żołądkiem – mogą zwyczajnie… pogorszyć problem:

  • rumianek – jest to naturalny sposób na zgagę, szczególności w postaci naparu. Dzięki niemu szybko zlikwidujesz dolegliwość, a także zapobiegniesz ponownemu pojawieniu się zgagi. Mało tego, rumianek z całą pewnością zwalczy także… inne dolegliwości układu pokarmowego, jak wzdęcia. Wszystko dzięki temu, że działa rozkurczowo.
  • koper włoski – zdecydowanie pomaga trawić, a także złagodzić objawi zgagi czy też niestrawność i wzdęcia. Warto będzie przyrządzić z niego herbatę, która przyspieszy trawienie i na pewno przywróci prawidłowe „działanie” układu pokarmowego.
  • mięta – to świetny środek na zgagę, który działa rozkurczowo oraz zapobiega tworzeniu się wzdęć w organizmie.  Mięta osłabi działanie znajdującego się w dole przełyku zwieracza – czyli mięśnia, jaki jest między żołądkiem a przełykiem. Oprócz takiego zastosowania, mięta polecana jest także jako środek przeciwbólowy i uspokajający – a już zwłaszcza, gdy zrobi się z niej napar.
  • kwiat lipy – doskonały niemal na każdą dolegliwość przewodu pokarmowego. Pobudza on produkcję soków trawiennych, a także doskonale niweluje dolegliwości związane ze zgagą. Wszystko dzięki zawartości… śluzów roślinnych! Mają one bowiem za zadanie ochronić żołądek przed kwasami występującymi w zbyt dużej ilości. Mało tego, napar z kwiatów lipy podziała na żołądek osłonowo!
  • dziurawiec – to skuteczny domowy sposób na zgagę, dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i ściągającym. Dziurawiec wykazuje dodatkowo bardzo pozytywne działanie przy kłopotach z wątrobą albo pęcherzykiem żółciowym. Warto więc pić z niego napar nawet 3 razy dziennie (po posiłku).
  • siemię lniane – doskonały będzie przygotowany z niego… kleik. Wystarczy zalać szklanką wody jedną łyżkę nasion, gotować je przez kwadrans, ostudzić, odcedzić i wypić. Możesz również przyspieszyć jego przygotowanie poprzez zastosowanie lnu… mielonego. 1 łyżeczkę zalewasz wówczas połową szklanki przegotowanej wody, ostudzasz i popijasz. Gotowe!
  • nasiona babki jajowatej i sok z aloesu – wykazują podobne działanie, jak nasiona lnu, łagodząc nadkwasowość.
  • prawoślaz lekarski – ma za zadanie stworzyć powłokę ochronną na śluzówce przełyku. Wystarczy zalać przegotowaną wodą łyżkę korzenia prawoślazu, a następnie wymieszać całość i pozostawić na ok. 45 minut. Później należy mieszankę odcedzić i wypić.

Kwiat lipy jako naturalny sposób na zgagę oraz domowe sposoby na zgagę i informacje, co pomaga na zgagę i skuteczny sposób na zgagę
Co pomaga na zgagę? Oto najlepsze domowe sposoby na zgagę

Czy zgagi można… uniknąć?

Jasne, że tak! Pamiętaj, że zgaga związana jest głównie z pokarmami, jakie spożywasz. Najczęściej to właśnie jedzenie i nieodpowiednio dobrane napoje powodują wystąpienie zgagi. Jeżeli chcesz więc zwalczyć ją i nie borykać się więcej z nieprzyjemnymi dolegliwościami, w pierwszej kolejności ogranicz, a najlepiej całkowicie odstaw niektóre pokarmy i napoje. Jak uniknąć zgagi? Wystarczy, że zastosujesz się do poniższych wskazówek:

  1. Zacznij jeść niewielkie porcje i nigdy nie wypełniaj swojego żołądka do końca.
  2. Staraj się jeść o tych samych porach i godzinach.
  3. Nie przejadaj się przed spaniem! Uważaj na to, aby przerwa między snem a kolacją wynosiła minimalnie 3 godziny.
  4. Nigdy nie leż oraz nie pochylaj się ok. 3 godziny po jedzeniu.
  5. Postaraj się możliwie ograniczyć ciężką pracę fizyczną, która wymaga schylania się.
  6. Nie noś ciasnej odzieży – zbyt mocno dopasowane ubrania mogą powodować bowiem ucisk (zwłaszcza w talii), który spotęguje uczucie zgagi oraz pieczenia w przełyku.
  7. Śpij na poduszce, która będzie uniesiona nad materacem przynajmniej 20 centymetrów.
  8. Jedz owoce i wypijaj soki minimum 30 minut przed każdym posiłkiem –właśnie tyle czasu potrzebują bowiem, aby zostały strawione.
  9. Unikaj potraw smażonych, tłustych, ostrych oraz kwaśnych.
  10. Postaraj się zrezygnować ze słodyczy.
  11. Nie spożywaj surowej cebuli, rzodkiewki oraz czosnku.
  12. Rzuć palenie, alkohol, mocną kawę i herbatę, a także napoje gazowane (jak coca-cola). Niestety, ale stymulują one wydzielanie kwaśnego soku żołądkowego.
ikona podziel się Przekaż dalej