Ubezpieczenie domu

Co może się stać?

Kupując samochód, ubezpieczamy go na okoliczność stłuczki lub wypadku drogowego. Wykupujemy polisy chroniące nas od nieszczęśliwych zdarzeń podczas pracy, w szkole i na wakacjach. Jakie zagrożenia przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o bezpiecznym domu? Część z nas z pewnością wymieni kradzieże i włamania. I choć z roku na rok ilość stwierdzonych przestępstw tego typu wyraźnie maleje, to budzą one niepokój, zwłaszcza wśród mieszkańców miast.

Oczywiście to nie jedyne sytuacje, w wyniku których może dojść do poważnego uszkodzenia lub zniszczenia naszej własności. Należy wziąć pod uwagę również inne zagrożenia, do uszkodzenia domu lub mieszkania może dojść też wskutek działania sił natury. Powodzie, pożary, huragany, trąby powietrzne i osunięcia ziemi mogą spowodować bardzo duże zniszczenia, czasem skutkujące potrzebą wyburzenia lub odbudowy budynku.   

Co warto ubezpieczyć?

Decydując się na zakup ubezpieczenia mieszkania na uniqa.pl, mamy możliwość zabezpieczenia trzech obszarów. Pierwszym z nich są mury, oznaczające przede wszystkim samą konstrukcję budynku. W przypadku mieszkań wartość murów określa się na podstawie ceny rynkowej, w domach wolnostojących z kolei bierze się pod uwagę wartość nową nieruchomości. Ubezpieczenie murów nie obejmuje prac wykończeniowych – podłóg, zabudowy, mebli, elektroniki itp.

Do drugiego obszaru zalicza się stałe elementy mieszkania. To przede wszystkim wspomniane wyżej wyposażenie, czyli podłogi, wykładziny, armatura, okna, piece, drzwi itp.

W ostatni zakres ubezpieczenia mieszkania wlicza się wszystkie ruchomości domowe. Ochronie jest więc objęte dodatkowe wyposażenie, przedmioty i urządzenia znajdujące się w lokalu. Polisa obejmuje zarówno meble, sprzęty AGD i RTV, jak i przedmioty codziennego użytku, w tym sprzęt sportowy, biżuterię, ubrania.  

Jak dobrać polisę ubezpieczeniową?    

Dobór odpowiedniej polisy pozwoli na całkowite pokrycie szkód w sytuacji, gdy nasza nieruchomość ulegnie zniszczeniu. O czym należy pamiętać przy zakupie ubezpieczenia mieszkania? Zacznijmy od oszacowania rzeczywistej wartości budynku. Weźmy pod uwagę zarówno samą nieruchomość, jak i wszystkie elementy wyposażenia (wliczając w to sprzęty, umeblowanie itp.). Niedopatrzenia w tej kwestii mogą poskutkować doborem zbyt niskiej sumy polisy, a ta z kolei nie pokryje wszystkich powstałych szkód. 

Przy wykupieniu polisy mamy możliwość wyboru pomiędzy ochroną wartości nowej lub rzeczywistej mienia. W pierwszym wypadku w wycenie bierze się pod uwagę sklepową wartość ubezpieczonych przedmiotów, w drugim natomiast, na wysokość odszkodowania wpływa stopień ich zużycia. 

Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem zajrzyjmy też do ogólnych warunków ubezpieczenia. W sekcji wyłączeń znajdziemy szczegółowe informacje odnośnie do sytuacji nieobjętych ochroną.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny