Co warto wiedzieć wybierając płytę grzewczą?
Planując remont kuchni lub urządzając ją od zera np. po kupnie mieszkania, musimy wyposażyć ją w niezbędne urządzenia AGD. Do tych od lat należą lodówka oraz kuchenka. I to właśnie płytom grzewczym poświęcimy poniższy tekst. Który rodzaj płyty wybrać, aby optymalnie pasował on do naszych potrzeb? Zobaczmy.
Jakie płyty grzewcze spotkamy w naszych kuchniach?
Przez kilkadziesiąt lat prym w naszych kuchniach wiodły płyty gazowe. Były one zarówno proste w kontrukcji, jak i tanie w zakupie. Nie bez znaczenia były i nadal są koszty ich eksploatacji. Gaz nadal jest sporo tańszy aniżeli stale drożejący prąd. Z czasem klasyczna płyta gazowa doczekała się nowoczesnej alternatywy w postaci płyty elektrycznej, indukcyjnej oraz ceramicznej. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, z których istnienia należy zdawać sobie sprawę. Oto krótki przegląd każdego z rozwiązań.
Płyty gazowe
Nowoczesne płyty gazowe oprócz metody grzania mocno różnią się od tych używanych przez nasze mamy. Są bardziej estetyczne, z elektrycznym piekarnikiem i elektryczną zapalarkę palników. Atrakcyjna cena sprawia, że płyty grzewcze od www.sferis.pl na gaz wciąż znajdują wielu nabywców. Jej głównymi wadami są:
- konieczność posiadania w mieszkaniu podłączenia do sieci gazowej lub regularne wymiany butli na gaz propan butan,
- trudniej utrzymać ją również w czystości, gdy gotowane potrawy wyleją się na palniki,
- otwarty ogień w kuchni również może budzić pewne obawy.
Płyty indukcyjne
Płyta grzewcza indukcyjna to następca płyty elektrycznej, która miała być głównym konkurentem dla płyt gazowych. Indukcja dzięki zastosowaniu specjalnej technologii (szybkozmienne pole magnetyczne) bardzo szybko się rozgrzewa i równie szybko stygnie. Jej blat to idealne gładka szyba, na której rozmieszczone są tzw. pola grzejne. Standardem są indukcje z czterema palnikami, choć możemy spotkać wersje jedynie z dwoma. Ogromną zaletą tego typu płyt jest łatwość w utrzymaniu czystości. Wystarczy przetrzeć blat, czyli specjalną szybę wilgotną szmatką. Dla osób, które sporo gotują, nie bez znaczenia jest również to, że na indukcji gotuje się szybciej niż na kuchni gazowej. W skali miesiąca, a szczególnie roku, oszczędności czasu z tego tytułu mogą nas pozytywnie zaskoczyć.
Nowe modele płyt grzewczych pełne są zaawansowanych funkcji, które chronią urządzenie m.in. przed przypadkowym uruchomieniem, a po zdjęciu naczyń z pól grzewczych te ostatnie stygną w ciągu kilku sekund z wysokich temperatur.
Płyta ceramiczna
Pod wieloma względami płyta ceramiczna przypomina indukcyjną. Obie zamiast klasycznych palników mają szybę. Płyta ceramiczna chowa pod nią specjalne grzałki, które nagrzewają pola grzewcze. Minusem tego typu kuchenek, jest to, że nie stygną one równie szybko, jak indukcje, a tym samym należy bardziej uważać po zakończeniu gotowania. Poza za tym obierają nieco więcej prądu.
Różne rodzaje płyt grzewczych ułatwiają korzystny zakup
Planując zakup nowej kuchenki należy brać pod uwagę wszystkie za i przeciw. Nie warto pozostawać przy tradycyjnej płycie gazowej tylko dlatego, że taka była zawsze w naszym domu. Współczesne kuchnie coraz mniej przypominają miejsce do gotowania, a coraz częściej stanowią jadalnię połączoną z salonem. I tak płyty elektryczne nie wymagają gazu, ale są dość prądożerne. Płyta indukcyjna zapewnia łatwość utrzymania czystości i skraca czas gotowania, a płyty ceramiczne wydają się być swojego rodzaju złotych środkiem. Jeśli zatem w domu jesteś raczej gościem w zupełności wystarczy ci płyta grzewcza dwupalnikowa. Dla rodzin, które lubią wspólnie przygotowywać posiłki, idealna wydaje się indukcja z pięcioma palnikami. Tak czy inaczej, zakup płyty to inwestycja na lata i warto, chociażby pokrótce zapoznać się co też oferują poszczególni producenci zanim udamy się do sklepu.
artykuł sponsorowany