Od czego zależy składka OC?

Na początek warto przypomnieć, że Odpowiedzialność Cywilna posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Dotyczy to wszystkich pojazdów silnikowych, a więc samochodów osobowych, ciężarowych, ciągników, motocykli itd. Warto jednak zadać sobie pytanie, co wpływa na cenę OC. Z pewnością jest to:

 • adres zameldowania podawany w dowodzie rejestracyjnym, ponieważ składka zależna jest od kodu pocztowego, który widnieje w dokumencie,
 • wiek właściciela oraz ewentualnych współwłaścicieli,
 • historia ubezpieczeniowa, tj. ile lat nieprzerwanie wykupowane są polisy OC, czy w ostatnich 3 latach wystąpiły jakieś szkody z winy właścicieli pojazdu,
 • marka samochodu,
 • pojemność silnika,
 • przebieg,
 • rok produkcji.

Jak widać, na składkę OC składa się bardzo wiele czynników, a to dopiero niektóre z nich. Wszystkim jednak zależy na tym, by za obowiązkowe ubezpieczenie nie przepłacać. Na stronach takich jak https://najtaniejuagenta.pl/tanie-oc/ można porównać ceny ubezpieczenia w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Porównywarka cen ubezpieczeń - dlaczego warto z niej skorzystać?

Z racji tego, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i dotyczy nieumyślnych szkód wyrządzonych względem osób oraz pojazdów trzecich, czyli obcych, nie ma sensu przepłacać. Tak naprawdę dobrze sprawdzi się sprawdzenie z domu w porównywarce internetowej tego:

 • która opcja wychodzi najkorzystniej - czy jest to sami OC, czy może z dodaniem jakiejś minimalnie płatnej składowej opłata jest o wiele korzystniejsza,
 • czy przy posiadaniu innych ubezpieczeń wdanej firmie, jest także dodatkowa ulga przy zawieraniu ubezpieczenia OC samochodowego.

To także dobra okazja do tego, by już odpowiednio wcześnie można było sprawdzić to, na jaką mniej więcej opłatę trzeba będzie przygotować się w nowym roku. Nie bez znaczenia jest także to, na ile rat zostanie zawarta umowa. Im większa ich liczba, tym jednocześnie wyższa składka za dany rok. Nie ma więc sensu przepłacać, jeśli można pozwolić sobie na to, by uregulować płatność jednorazowo.

Różnica w składce OC dla takiego samego modelu samochodu

Niekiedy jest ona zależna od zniżki, jaką zdecydował się dać dany agent. Bardzo często jednak jest zależna także od:

 • wypłaty odszkodowań z winy kierującego danym pojazdem bez względu na to, czy jest jego właścicielem,
 • daty przeliczenia nowej składki.

Choć wydaje się to niewyobrażalne, ta kwota może ulec zmianie nawet z dnia na dzień. Z uwagi na to najlepiej jest więc zawierać polisę OC w momencie, gdy dana stawka wydaje się klientowi najkorzystniejsza. Nie jest to zła wola osoby, która jest odpowiedzialna za jej wyliczenie. Program sam ma swoje przeliczniki i także w przypadku korzystania z usług porównywarki internetowej nie można mieć wątpliwości odnośnie do tego, że dany przelicznik może się między sobą różnić nawet na przestrzeni jednej doby.

Nie ma więc sensu zastanawiać się nad tym, która z opcji okaże się najlepsza. Zarówno stacjonarnie w multiagencjach, jak i online dzięki porównywarkom od razu pojawia się kilka propozycji cenowych. Klient sam może zastanowić się nad tym:

 • który wariant jest dla niego najodpowiedniejszy,
 • w ilu ratach będzie chciał opłacić obowiązkowe ubezpieczenie OC za swój pojazd.

Należy także mieć na uwadze to, iż lepiej nie spóźniać się ze wznowieniem polisy, gdyż kara finansowa za dni bez ubezpieczenia coraz bardziej rośnie.

Kiedy najkorzystniej zawierać ubezpieczenie OC?

Niewątpliwie najlepiej zainteresować się tym tematem w momencie, gdy oczywiste będzie to, że nie będzie chciało sprzedać się swojego samochodu przez okres nadchodzących 12 miesięcy. Stawka rok do roku utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie, jeśli w danych 12 miesiącach nie doszło do kolizji i wypłaty odszkodowania z winy prowadzącego dany samochód.

O ofertę na ubezpieczenie można poprosić już nawet kilka miesięcy wcześniej. Nie ma także przeszkód w związku z tym, by sprawdzać oferty w porównywarkach internetowych. Na tej podstawie będzie można zauważyć to, czy proponowane stawki rosną, czy wręcz odwrotnie.

Koszt ubezpieczenia:

 • nie jest przewidywalny,
 • może ulec zmianie z dnia na dzień,
 • jest różny w zależności od wymienionych wyżej zmiennych nawet mimo tego samego modelu samochodu w przypadku dwóch osób.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC należy wykupić także na motocykle i inne maszyny oraz pojazdy, w przypadku których jest to wymagane. Na pewno nie zaszkodzi dopytać o to przy zaopatrywaniu się w dany sprzęt.

Pomocą w tym zakresie służy także wiedza dostępna w Internecie lub też u danego agenta ubezpieczeniowego, który chętnie odpowie na pytania klienta. Cena OC jest więc różna i zależy od różnych składowych, niekiedy takich, które są wpisane w algorytmy programu liczącego składkę.</p

ikona podziel się Przekaż dalej