Co robić, gdy śmierdzi ze zlewu

Dlaczego śmierdzi z odpływu zlewu

Kiedy w domu wydobywa się przykry zapach ze zlewu, to najczęściej przyczyna tkwi resztkach jedzenia zalegających w odpływie i rurach. Na resztkach mnożą się bakterie, które powodują brzydki zapach.

Przykry zapach ze zlewu może się pojawić również wtedy, gdy rzadko korzystamy ze zlewu. Z problemem tym mogą zetknąć się osoby, które stołują się na mieście i rzadko gotują i zmywają. W takim przypadku przyczyną nieprzyjemnego zapachu ze zlewozmywaka, są wyschnięta rura odpływowa. Spada poziom wody i do kuchni przedostaje się przykra woń z rur kanalizacyjnych. W takim przypadku wystarczy odkręcić wodę na kilka sekund, aby zalać odpływ zlewu wodą.

Smród z syfonu - jak zapobiegać

Najlepiej zapobiegać powstawaniu przykrego zapachu, niż z nim walczyć. Przede wszystkim nie należy traktować zlewozmywaka jak śmietnika i nie wrzucać do niego resztek. Warto zaopatrzyć się w specjalne sitko na odpływ zlewozmywaka, które zatrzyma resztki ze zmywania. Sitko, jak i sam zlew, należy regularnie czyścić.

Przynajmniej raz do roku należy oczyścić syfon. W tym celu podstaw pod syfon miskę, a następnie odkręć syfon i dokładnie oczyść. W tym czasie poczujesz z syfonu nieprzyjemny zapach, który dokuczał ci w kuchni. Następnie zakręć syfon. Zanim usuniesz miskę, odkręć wodę i sprawdź, czy syfon jest dobrze dokręcony i nie przecieka. Zlew to nie jedyny problem z nieprzyjemną wonią? Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pozbywaniu się brzydkich zapachów w domu.

Skąd się bierze smród w łazience z rur, z brodzika czy z wanny

Smród z odpływu prysznica to spory problem, który utrudnia korzystanie z łazienki. Czujemy się szczególnie zażenowani, gdy przyjmujemy gości. Nieprzyjemny zapach z odpływu prysznica może być spowodowany wadliwą konstrukcją syfonu brodzika lub nieprawidłowym odpowietrzeniem instalacji kanalizacyjnej.

Syfon wypełniony jest wodą, która ma na celu powstrzymanie zapachu z rur kanalizacyjnych. W przypadku instalacji prowizorycznych, gdzie urządzenia zamontowane są bezpośrednio do kanalizacji bez syfonu może dochodzić do wydostawania się brzydkiego zapachu z wanny czy z brodzika.

Rozkręcony syfon podczas czyszczenia, czyli przykry zapach ze zlewu i co zrobić, gdy śmierdzi ze zlewu
Co zrobić, gdy śmierdzi ze zlewu? Oto 5 metod rozwiązania problemu

Brzydki zapach z odpływu prysznica lub z wanny, może być spowodowany brakiem wody w syfonie. Może się tak zdarzyć w pomieszczeniach rzadko używanych lub w domach z ogrzewaniem podłogowym. W takim przypadku rozwiązaniem może być zamontowanie suchego syfonu.

Zdarza się, że w domu śmierdzi szambem. Przyczyną tego stanu może być wadliwa konstrukcja szamba lub brak właściwej wentylacji.

5 sposobów na przykry zapach ze zlewu

Sposoby na smród ze zlewozmywaka

Jak usunąć przykry zapach ze zlewozmywaka? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Najprostszy sposób to użycie środka do udrażniania rur, który nie tylko udrożni odpływ zlewozmywaka, lecz także pozbędzie się brzydkiego zapachu z kuchni.

Co jednak zrobić, jeśli nie masz środka do udrażniania rur lub nie chcesz korzystać ze środków chemicznych i wolisz naturalne, domowe sposoby? Oto domowe sposoby, aby poradzić sobie z zapachem z odpływu zlewu:

  1. wlej do odpływu gorącą wodę z solą,
  2. sok z cytryny - wlej do odpływu sok wyciśnięty z połowy cytryny. Sposób ten nie tylko usunie zapach z syfonu, lecz także sprawi, że w kuchni rozejdzie się zapach cytrusów,
  3. soda oczyszczona - wsyp do odpływu szklankę sody oczyszczonej i zalej ją dwoma szklankami wrzącej wody. Odczekaj 10 minut i wsyp kolejną szklankę sody i zalej odpływ 200 ml octu. Mieszkanka ta będzie bulgotać i syczeć. Najlepiej w tym momencie zatkać odpływ korkiem. Po zakończeniu procesu wypłucz odpływ ciepłą wodą.
  4. wymieszaj pół szklanki soku z cytryny i pół szklanki sody oczyszczonej, wlej do odpływu i odczekaj 10 minut, następnie spłucz odpływ gorącą wodą.

Jak w prosty sposób pozbyć się zapachu z odpływu prysznica lub z wanny

Przyczyną brzydkiego zapachu z rur kanalizacyjnych w łazience, jeśli wyeliminujemy wady w instalacji, mogą być bakterie zalegające w rurach. Aby się pozbyć przykrego zapachu możemy zastosować proste sposoby domowe, które są równie skuteczne jak środki chemiczne do udrażniania rur.

Gdy śmierdzi z umywalki, dobrze jest odkręcić syfon, podstawiając wcześniej miskę. Syfon należy dokładnie oczyścić. Szczególnie często przykry zapach dobywa się z syfonu butelkowego, który jest często montowany w łazienkach, gdyż zajmuje on mało miejsca. Syfony tego typu jednak częściej się zatykają. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest wymiana tego syfonu na syfon rurowy, samoczyszczący.

Brzydki zapach z umywalki, z odpływu prysznica lub z wanny możemy usunąć przy pomocy mieszanki sody oczyszczonej i octu. W tym celu należy zmieszać pół szklanki sody oczyszczonej i ćwierć szklanki octu. Mieszankę tę wlewamy do umywalki. Po 10 minutach spłukujemy odpływ umywalki gorącą wodą. Aby całkowicie usunąć przykre zapachy umieszczamy w odpływie skórki z cytrusów i odkręcamy na chwilę ciepłą wodę.

W ten sam sposób pozbywamy się zapachu z odpływu prysznica i z wanny. W tym przypadku jednak warto pozostawić mieszankę sody i octu w odpływie dłużej, około 2 godzin i dopiero po tym czasie spłukać je wrzącą wodą.

Przykry zapach z rur kanalizacyjnych i ze zlewozmywaka to nie lada problem i to nie tylko wtedy, gdy spodziewamy się gości. Utrzymywanie regularnie czystości w kuchni i łazience to tylko połowa sukcesu. W kuchni należy zadbać o udrożnienie odpływu, zaś w łazience dodatkowo wyeliminować usterki, które mogą przepuszczać zapachy z rur kanalizacyjnych.

ikona podziel się Przekaż dalej