Co zrobić na pęknięty hemoroid? Oto najlepsze sposoby na krwawiące hemoroidy
Krwawiące hemoroidy to nieco wstydliwa choroba, która dotyka bardzo wielu ludzi. Sprzyja jej siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta czy też otyłość. Choroba ta jest całkowicie wyleczalna i istnieje wiele metod zarówno medycznych, jak i domowych, aby uzyskać poprawę i doprowadzić do całkowitego wyleczenie. Doradzimy, co stosować na krwawiące hemoroidy, aby wspomóc leczenie zalecone przez lekarza. Przedstawimy również fazy choroby i kiedy mogą pojawić się pękające hemoroidy.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wyglądają hemoroidy odbytu
Co to są hemoroidy?
Hemoroidy to guzki, które znajdują się wewnątrz i wokół odbytu. Są wypełnione krwią i uzupełniają funkcje zwieracza, w celu regulacji oddawania stolca. Aby umożliwić wypróżnienie się guzki opróżniają się z krwi. Jednak, kiedy są nadmiernie rozciągnięte, nie opróżniają się z krwi całkowicie. W rezultacie tego dochodzi do stanów zapalnych i tworzą się żylaki odbytu, czyli krwawiące hemoroidy.
Krwawiące hemoroidy powoduje najczęściej siedzący tryb życia oraz niewłaściwa dieta, która sprzyja zaparciom. Żylaki odbytu mogą być również wynikiem ciąży, seksu analnego, niewydolności krążenia czy też biegunek wywołanych środkami przeczyszczającymi.
Objawy hemoroidów
Pierwszym i często lekceważonym objawem hemoroidów jest świąd odbytu. Wskutek drapania powstają niewielkie uszkodzenia śluzówki. Kolejnym objawem jest uczucie niepełnego wypróżnienia. Odbyt wilgotnieje i brudzi bieliznę. Później pojawiają się niewielkie krwawienia, najczęściej podczas wypróżniania. Może dochodzić do wypadania guzka, który najpierw wraca na swoje miejsce. W późniejszym etapie choroby trzeba mu pomóc wrócić na miejsce. W przypadku powikłań pojawia się ból.
Pierwsza faza choroby najczęściej jest bezbolesna i objawia się świądem, pieczeniem odbytu i niewielkim krwawieniem. Na tym etapie chorobę można wykryć tylko w czasie badania lekarskiego.
Gdy dojdzie do uszkodzenia naczyń krwionośnych odbytu, pojawia się ból. W stadium zaawansowanym występują prawie wszystkie wyżej wymienione objawy. Ponadto może dojść do bolesnego wypadania hemoroidów.
Jaki lekarz leczy hemoroidy
Jeśli podejrzewamy u siebie problem z hemoroidami udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze skierowanie do proktologa. Proktolog zajmuje się takimi chorobami jak: hemoroidy, ropień okołoodbytniczy, szczelina odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Krwawiące hemoroidy - co stosować
We wczesnej fazie krwawiących hemoroidów leczenie polega głównie na stosowaniu leków farmakologicznych, czopków i maści na krwawiące hemoroidy. Hemoroidy to choroba wstydliwa, dlatego też wielu pacjentów decyduje się na własną rękę stosować maść na na krwawiące hemoroidy bez recepty. Jednak może to pogorszyć stan, gdyż w przypadku krwawiących hemoroidów, leczenie musi być dobrane do danego pacjenta. Nie należy więc zwlekać z udaniem się do lekarza.
Aby wspomóc leczenie pacjent musi zmienić swoje nawyki żywieniowe, a więc wprowadzić do diety więcej błonnika, który ułatwia wypróżnianie. Ponadto pacjent powinien nauczyć się wypróżniać bez nadmiernego parcia i napinania się. Nie wolno również wstrzymywać stolca. Należy dbać o higienę intymną. Leczenie wspomagają również nasiadówki z kory dębu. Przy długim siedzeniu pomocna okazuje się specjalna poduszka w kształcie oponki.
Na krwawiące hemoroidy przyjmuje się również leki doustne, które działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo oraz zwiększają napięcie naczyń żylnych i zmniejszają ich kruchość. Pomaga również przyjmowanie parafiny, która zapobiega zaparciom. Leki miejscowe jak czopki, krem czy maść na krwawiące hemoroidy mają niewielkie działanie na krwawienia.
W zaawansowanym stadium choroby stosuje się zabiegi, jak gumkowanie hemoroidów, koagulacja, krioterapia czy też skleroterapia.
Pęknięty żylak odbytu - zapobieganie i leczenie
Kiedy pojawiają się pękające hemoroidy
Hemoroidy, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne, mają tendencje do pękania pod wpływem dużej siły nacisku. Pękające hemoroidy pojawiają się wskutek silnego nacisku na krwawiące hemoroidy. Najczęściej pęknięty żylak odbytu jest wynikiem porodu u kobiet w ciąży. Pęknięty hemoroid może powstać również w wyniku długotrwałego siedzenia lub przy oddawaniu twardego stolca.
Pękające hemoroidy objawiają się w postaci krwawienia. Żywoczerwona krew może znajdować się tylko na papierze toaletowy lub także na muszli klozetowej albo na bieliźnie.
Czy pęknięty żylak odbytu jest niebezpieczny
Pękających hemoroidów nie należy lekceważyć. Jeśli pojawi się krwawienie, nie wiemy na pewno, że chodzi tu o pęknięty hemoroid. Krew w czasie wypróżniania może oznaczać także inne choroby jak wrzody odbytu, polipy w jelicie, szczelinę odbytu, a nawet nowotwór. Ponadto pęknięty hemoroid wywołuje długotrwałe krwawienie może prowadzić do anemii. Dlatego też konieczna jest konsultacja u lekarza, który zleci właściwe leczenie.
W rzadkich przypadkach pęknięty hemoroid może doprowadzić do krwotoku, który stanowi zagrożenie dla życia.
Co stosować na pękające hemoroidy
Lekarze z reguły zalecają na pękające hemoroidy zmianę trybu życia na bardziej aktywny oraz zmianę diety na taką, która nie sprzyja zaparciom. Ważna jest również wzmożona higiena, aby unikać zakażenia.
Na pękające hemoroidy pomagają nasiadówki z dodatkiem wyciągu z kory dębu. Możesz sięgnąć również po maść na krwawiące hemoroidy, która zawiera tribenozyd, taninę i wyciąg z kory kasztanowca.
Krwawiące hemoroidy należy skonsultować z lekarzem, który zleci właściwe postępowanie. Mimo, że nie jest to choroba ciężka, nie należy leczyć się samemu bez konsultacji lekarskiej.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!