Co zrobić z wrastającym paznokciem? Oto 5 najlepszych sposobów
Wrastający paznokieć to nieprzyjemny problem, który może uprzykrzyć życie. Niestety zdarza się zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Nawet u niemowlaków wrośnięty paznokieć wcale nie pojawia się tak rzadko jak by się wydawało. W niniejszym poradniku podamy kilka sposobów na leczenie domowe tej przykrej dolegliwości. Powiemy też, kiedy wrastający paznokieć wymaga interwencji specjalisty.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o paznokciach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najczęstsze przyczyny wrastającego paznokcia
Wrośnięty paznokieć - przyczyny zewnętrzne
Kiedy zaczyna nam dokuczać wrastający paznokieć, to zastanawiamy się jak to się stało. Istnieją różne przyczyny tego zjawiska, np. paznokieć może się wbić w skórę pod wpływem mechanicznego nacisku lub urazu. Dolegliwość zwykle dotyczy palców u nóg, bo o nie trudniej zadbać. Oto kilka przyczyn zewnętrznych tego zjawiska:
- Skaleczenie wału paznokciowego – w tym przypadku dochodzi do otwarcia rany w miejscu powstawania tzw. skórek. Zwykle stan zapalny pojawia się po zbyt głębokim wycięciu czy wygryzieniu (w przypadku palców u rąk) skóry wokół paznokcia.
- Ściśnięcie palców w zbyt wąskich czubkach butów – dotyczy szczególnie butów na obcasach, w których noga ciąży ku czubkowi. Przyciśnięty paznokieć w takiej sytuacji po prostu wrasta w palec. Trzeba rozpocząć leczenie domowe albo udać się do lekarza, ale najpierw koniecznie musimy zrezygnować z niewygodnych butów.
- Uszkodzenia mechaniczne paznokcia – przytrzaśnięcia, przygniecenia i innego typu uszkodzenia mogą sprawić, że paznokieć wbija się w skórę.
- Usuwanie brudu za paznokciami za pomocą ostrych przedmiotów (czubek nożyczek, noża, drutu itp.)
- Ćwiczenia fizyczne z dodatkowym naciskiem na stopę – jest to rzadszy przypadek, bo przy ćwiczeniach raczej staramy się zachować wygodę i nie forsować ciała ponad jego możliwości. Jeżeli jednak spostrzeżemy wrastający paznokieć i nie będziemy wiedzieli skąd się wziął, dobrze jest pomyśleć czy przyczyną nie były ćwiczenia.
Tak naprawdę wrośnięty paznokieć, którego przyczyną były urazy czy działania mechaniczne jest łatwy do wyleczenia. Dużo trudniej odpowiedzieć na pytanie co zrobić z wrastającym paznokciem, kiedy przyczyna jest wewnętrzna. Jeśli narzekasz na paznokcie, sprawdź także ten artykuł o pękających paznokciach.
Wrastający paznokieć - przyczyny wewnętrzne
Wrastający paznokieć może być wywołany naszą aktualną kondycją, a nawet predyspozycją genetyczną. Dlatego czasem nie wystarczy obcinać, ale trzeba się zająć głęboką przyczyną problemu. Oto najczęściej podawane wewnętrzne przyczyny wrastającego paznokcia:
- Nawracająca grzybica paznokcia – grzybica może być wywołana przez noszenie używanych butów, zaniedbanie higieny stóp lub zakażenie. Częściej pojawia się u osób starszych, chorujących na cukrzycę lub zaburzenia krążenia. W takiej sytuacji nie wystarczy środek na wrastające paznokcie, trzeba zlikwidować grzybicę i nie dopuścić do jej powrotu.
- Wrodzona predyspozycja – niestety czasem po prostu mamy genetyczną predyspozycję do rośnięcia paznokci ku dołowi.
- Nadwaga – czasem to nie wąskie noski w butach, ale nasza waga sprawia, że paznokcie ulegają odkształceniu. Mając nadwagę jesteśmy też bardziej zagrożeni pojawieniem się cukrzycy i zaburzeń krążenia, a co się z tym wiąże – grzybicy. Wówczas podstawowe metody leczenia to odciążenie stopy i zmniejszenie nadwagi.
Co robić w przypadku wrastających paznokci - leczenie domowe i zapobieganie
Wrastający paznokieć u dorosłych
Panuje powszechne przekonanie, że wrastający paznokieć to dolegliwość osób dorosłych, szczególnie starszych. Chociaż nie jest to prawda, to warto zadbać o siebie, kiedy nasz organizm traci dziecięcą sprawność, mamy skłonność do nadwagi i jesteśmy przeciążeni obowiązkami.
Kiedy paznokcie u nóg wrastają w skórę, to trzeba najpierw ustalić przyczynę. Dopiero wtedy można zdecydować jakie będzie odpowiednie leczenie.
Jeżeli wrośnięty paznokieć pojawił się po raz pierwszy, to można zacząć stosować leczenie domowe. Najpopularniejszą metodą są kąpiele w wodzie z solą. Możemy skorzystać ze zwykłej soli kuchennej lub soli do stóp, dostępnej w drogeriach i aptekach. Taka kąpiel, po 15 minut dziennie, zmiękcza skórę i zmniejsza stan zapalny. Łatwiej będzie też obcinać paznokcie i dbać o codzienną higienę. Inne metody leczenia to moczenie w wodzie z sodą (ok. 20-30 minut) lub z płatkami mydlanymi.
Wycięcie wrastającego paznokcia to otwarcie rany. Dlatego kiedy po kąpieli obcinamy paznokieć i usuwamy go ze skóry, trzeba zastosować środki dezynfekcyjne i opatrunek. Niestety nie istnieje uniwersalny środek na wrastające paznokcie, ale dezynfekcja w trakcie leczenia jest niezwykle ważna. Można też zastosować środki rozmiękczające płytkę paznokcia, ale nie rozwiąże to całego problemu.
Zanim będziemy zmuszeni się zastanowić co zrobić z wrastającym paznokciem dobrze jest zapobiec całej sytuacji. Tutaj duże znaczenie ma całościowe dbanie o nogi. Przede wszystkim higiena. Skoro wrastający paznokieć pojawia się przy zbyt ciasnych butach, po prostu unikajmy obuwia tego typu. Pamiętajmy też o częstej zmianie skarpetek, żeby nie wdał się stan zapalny. Jeżeli tylko możemy zadbajmy też o odpowiednią dietę, żeby zmniejszyć ryzyko nadwagi. Przy okazji lepiej odżywimy organizm i wrośnięty paznokieć nie będzie miał prawa się pojawić. Warto też pamiętać, że pokarmy bogate w żelazo, magnez i witaminy z grupy B mogą pomagać z zapobieganiu nawrotów wrastających paznokci.
Wrastający paznokieć u dzieci
Kiedy paznokieć wrasta w palec u małego dziecka jest to równie przykre doświadczenie dla malucha jak i dla jego rodziców. Wielu rodziców popełnia błąd obcinając paznokcie zbyt krótko i przycinając je na brzegach. Właśnie wtedy sprawiamy, że wał paznokciowy jest bliżej skóry i odrastający paznokieć wbija się w skórę.
Tak jak u dorosłych, przyczyną może być też za ciasny lub za luźny but. Zwłaszcza jeżeli dziecko jest aktywne fizycznie, powinniśmy zadbać o wygodne i dopasowane obuwie.
Najlepszy środek na wrastające paznokcie dla dzieci to woda utleniona. W aptekach dostaniemy również Octanisept, którym możemy przemyć miejsce ze stanem zapalnym. Nasączamy środkiem mały kawałek watki i wkładamy go (lub przykładamy) między paznokciem a wałem paznokciowym. Nie stosujemy preparatów dla dorosłych, które zmiękczają paznokcie! Tylko środki dezynfekujące.
Zwykle leczenie szpitalne u małych dzieci nie jest potrzebne. Wrastający paznokieć likwidujemy stosowaniem tamponady i prawidłowym dbaniem o stopy malucha. Leczenie domowe jest tu dużo bardziej skuteczne niż u dorosłych. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy pojawi się poważny stan zapalny, wymagający dodatkowych zabiegów.
Kiedy nie wystarczą domowe sposoby
Usuwanie płytki paznokcia
Co robić w przypadku wrastających paznokci? Taki zabieg to ostateczność. Dzisiejsza kosmetologia zna dużo lepsze sposoby na wrośnięty paznokieć. Czasami może być to jednak konieczne. Zwłaszcza, kiedy pojawi się zaawansowana grzybica.Mimo wszystko podchodzimy ostrożnie do takich propozycji. Warto dopytać lekarza czy faktycznie nie ma innego wyjścia.
Zabieg jest bezbolesny, gdyż przeprowadza się go na miejscowym znieczuleniu. Mogą wystąpić powikłania, ale usunięcie płytki paznokcia nie należy do zabiegów wysokiego ryzyka. Natomiast z pewnością przez pewien czas pozostawia dyskomfort przy poruszaniu się.
Zabiegi tego typu kosztują około 150-200 zł. Nie są więc szczególnie kosztowne. Poważny minus stanowi jednak fakt, że po operacji dolegliwość może powrócić. Dlatego lekarze zwykle wybierają metody mniej inwazyjne. Na przykład nakładanie klamry korygującej.
Nakładanie klamry korygującej
Popularna metoda na wrastające paznokcie u nóg. Żeby paznokieć nie wchodził w skórę i rósł prawidłowo zakłada się niewielką klamerkę. Jest to naprawdę mało inwazyjna i prawie niewidoczna metoda leczenia. Kosztuje mniej więcej 150 zł. Niestety nie jest refundowana, ale warta swojej ceny.
Istnieją różne rodzaje tworzywa, z których robi się klamry. Ostatnio najchętniej używane są drutowe, robione z tego samego materiału co aparaty ortodontyczne. Dzięki temu można je stosować zarówno do lekko wrastających paznokci jak i tych z rozwiniętym stanem zapalnym.
Powinniśmy pamiętać, żeby zabiegu dokonywała osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Część pedikiurzystek posiada takie uprawnienia, ale zawsze bezpieczniej poprosić o założenie klamry podologa.
Jeżeli nie chcemy, żeby wrastający paznokieć nie powrócił, możemy nosić tipsy, które regulują kierunek wzrostu paznokcia.