Pies ma dużo kleszczy - co robić?

Gdy pies przynosi kleszcze do domu czy mieszkania, problem dotyczy nie tylko jego samego. Pasożyty te po zakończeniu żerowania stanowią zagrożenie dla wszystkich domowników - zarówno innych zwierząt domowych, jak i ludzi. Mogą przenosić groźne choroby odkleszczowe, przed którymi nie jesteśmy w stanie skutecznie się obronić. Dlatego jeśli tylko zaobserwujemy, że nasz pies ma kleszcze, powinniśmy jak najszybciej wdrożyć odpowiednią profilaktykę.

Najważniejszą kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie czworonoga przed kleszczami. Dobra obroża na kleszcze dla psa, lub inna forma skutecznej ochrony przeciwkleszczowej powinna załatwić sprawę. Dodatkowo, po każdym spacerze warto zrobić dokładny przegląd sierści pupila, by jak najszybciej zlokalizować ewentualnych pasażerów na gapę.

Obroża przeciw kleszczom dla psa - skuteczna ochrona przed pasożytami zewnętrznymi

Jedną z najpopularniejszych form ochrony przed kleszczami u psów jest obroża przeciwkleszczowa. To wygodne, długoterminowe i ekonomiczne rozwiązanie, dzięki czemu ma wielu zwolenników. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie takiej obroży?

Przede wszystkim skuteczna obroża przeciw kleszczom powinna posiadać substancje czynne mające działanie biobójcze wobec pasożytów zewnętrznych. Wiele tanich obroży na kleszcze opiera się wyłącznie na olejkach eterycznych, które mają za zadanie odstraszyć kleszcze. Jest to jednak stanowczo niewystarczające i korzystanie z takich form ochrony zwiększa ryzyko chorób odkleszczowych u psa oraz przyniesienia kleszczy do domu.

Na rynku oprócz popularnej obroży Foresto, uwielbianej przez właścicieli czworonogów jest również obroża Kiltix dla psów od ELANCO. W zależności od rozmiaru zapewnia ona od 6 do nawet 7 miesięcy ochrony przed kleszczami. Posiada dwie substancje czynne, które działają już po 24 godzinach od założenia. Są one równomiernie uwalniane przez cały okres ważności obroży, dzięki czemu pasożyty doznają paraliżu i umierają po kontakcie ze skórą lub sierścią czworonoga, często jeszcze zanim zdążą rozpocząć żerowanie.

Ważne, by obroża przeciwkleszczowa była noszona nieprzerwanie zarówno w okresach spoczynku jak i wzmożonej aktywności. Należy pilnować również, by była odpowiednio dopasowana i miała stały kontakt ze skórą, ponieważ tylko wtedy będzie ona skuteczna.

Domowe metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się kleszczy

Jeśli Twój pies często przynosi kleszcze do domu, warto również zadbać o regularne sprzątanie i dezynfekcję przestrzeni, w której przebywa. Kleszcze, które odpadną od psa, mogą się bowiem ukrywać w dywanach, meblach lub trudno dostępnych zakamarkach. Regularne odkurzanie, pranie posłań oraz zastosowanie środków owadobójczych w miejscach, gdzie pies najczęściej przebywa, pomoże ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się tych niebezpiecznych pasożytów w domu.

»
ikona podziel się Przekaż dalej