Co zrobić, aby domowy chleb był tak samo dobry, jak z piekarni?

Odpowiednie proporcje i składniki – tu potrzeba skupienia!

Aby upiec naprawdę dobry chleb, który będzie smakował jak z piekarni, należy przywiązać szczególną uwagę do wykorzystywanych składników. Faktem jest, że domowe wypieki nie wymagają może zbyt wielkiej wiedzy kulinarnej, jednak źle wyliczona gramatura może zaszkodzić bochenkowi. Zachowanie odpowiednich proporcji jest tym, o czym trzeba zatem bezwzględnie pamiętać. Amatorzy pieczenia powinni trzymać się ściśle przepisu i nie dodawać do niego więcej lub mniej składników niż zawiera receptura. Niedobrane proporcje są główną przyczyną nieudanych wypieków. Wystarczy źle wyrobić drożdże, aby chleb zrobił się wysuszony albo zbyt wilgotny. Jeśli dobrze odmierzysz gramaturę składników, prawdopodobnie unikniesz większości problemów, a chleb będzie zbliżony do tego z piekarni.

Przyłóż się do przygotowania drożdży. Trzeba je pokruszyć, dolać do nich wodę i odrobinę cukru, po czym zaczekać do wyrośnięcia. Wymaga to odrobiny cierpliwości i precyzji, a także bycia dokładnym. Woda do wyrobienia drożdży powinna być letnia. Jeśli dodasz bowiem zbyt zimnej, drożdże na pewno się nie aktywują. Z kolei zbyt gorąca woda może sprawić, że nie wyrosną. Zanim zmieszasz je z ciastem, daj im czas. Pamiętaj, odpowiednio zachowane proporcje to podstawa każdego domowego wypieku. Na kilogram mąki powinno się używać około dwóch paczek suchych albo jednej paczki świeżych drożdży. Zbyt dużo ich doprowadzić może do wysychania chleba – chyba że masz zamiar zjeść go z rodziną zaraz po upieczeniu. Zbyt mało drożdży nie stanowi większego problemu, jednak bochenek będzie potrzebował więcej czasu do wyrośnięcia.

Koszyczek do wyrastania chleba – czy wpływa na jego jakość?

Jeśli zdecydujesz się na przyrządzanie pieczywa w domu, koszyczek do wyrastania chleba może okazać się strzałem w dziesiątkę! Niezależnie od tego, w jaki sposób chcesz zrobić swój bochenek, każde ciasto zawsze musi wyrosnąć. Tylko w ten sposób może bowiem zrobić się chrupkie na zewnątrz oraz miękkie i puszyste wewnątrz. Koszyczek na pewno pozytywnie wpłynie na jakość wypieku. Gdy przełożysz do niego ciasto, zawsze zachowa ono swoją formę (na przykład podłużnego bochenka) i nie będzie rozlewać się na boki.

Warto pamiętać również o tym, że koszyczki do chleba uniemożliwiają również kruszenie się skórki pieczywa lub jego pękanie. Wystarczy wyściełać taki gadżet papierem do pieczenia, posypać go szczyptą mąki albo wyłożyć bawełnianą ścierką. Taki trik zapewni nieprzywieranie ciasta do ścianek koszyczka. Oprócz tego naczynia warto wykorzystać również inne przybory kuchenne służące wyrastaniu chleba jak sitko lub durszlak.

Nieprzesiewanie mąki i zbyt długie przetrzymywanie ciasta do wyrośnięcia

Należy pamiętać, że drożdże wymagają dostępu do tlenu, aby mogły swobodnie rosnąć. Właśnie dlatego powinno się zawsze przesiewać mąkę przed wyrobieniem z niej ciasta. Przesiana mąka będzie zawierać znacznie więcej powietrza niż ta, którą wysypiesz prosto z opakowania. Trzeba też pilnować czasu, gdy wyrobione ciasto zostanie już pozostawione do wyrośnięcia. Niestety, wiele osób zapomina o tak istotnej rzeczy, przez co później bochenek wychodzi bezkształtny.

Czas rośnięcia ciasta na chleb to około jedna godzina, w zależności od przepisu. Gdy w tym czasie nie wyrośnie, można przeciągnąć cały proces i odczekać kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, aż ciasto osiągnie pożądaną formę. Nie masz czasu na czekanie? Zawsze warto wspomóc się wówczas metodą „na zimno”. Ciasto powinno się wówczas zagnieść i zostawić na noc w lodówce. Przez kilka godzin powoli urośnie, a następnego dnia będzie już gotowe do upieczenia domowego chleba. Należy pamiętać również o tym, że gotowego bochenka nie powinno się przetrzymywać w lodówce! Może przez to stracić miękkość i zbyt szybko wyschnąć. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak odświeżyć chleb.

Wyrabianie chleba w domu jest proste – wystarczy zastosować te triki!

Wybór garnków do pieczenia ma znaczenie

Naczynia służące do przyrządzania domowych wypieków są bardzo ważne. Najczęściej używa się w tym celu garnków żeliwnych lub glinianych (rzymskich), przy czym oba rodzaje mają zupełnie inne zalety. Warto od razu zaznaczyć, że naczynia te wykorzystywać można nie tylko do pieczenia chleba, ale też do przygotowywania mięsa i warzywnych zapiekanek, co czyni je uniwersalnymi i wielorazowymi.

W garnku żeliwnym piec można chleb na zakwasie i na drożdżach, a przed użyciem naczynia nie musisz go specjalnie pielęgnować. Używając go, bochenek zawsze będzie mieć chrupiącą skórkę. Żeliwne naczynia niestety są stosunkowo drogie, jednak warto w nie zainwestować, bo posłużą przez wiele lat. Jeśli chodzi o garnki gliniane, na pewno są one łatwe w obsłudze i mają dużą pojemność – to akurat świetna wiadomość dla wielodzietnych rodzin. Rzymskie naczynia niestety szybko się niszczą, gdy nie są odpowiednio konserwowane przed i po użyciu.

Foremki i kratki do studzenia – które wybrać?

Najtańsze i najlepsze do pieczenia chleba są podłużne foremki, nazywane keksówkami. To znakomita alternatywa dla droższych naczyń glinianych lub żeliwnych. Jeśli dopiero zaczynasz wyrabianie domowych wypieków, warto zainwestować właśnie w taką foremkę. Może być zarówno silikonowa, jak i ze stali nierdzewnej w formie blaszki. Metalowa keksówka zwykle jest łatwo dostępna, lekka, tania i przede wszystkim równomiernie się nagrzewająca. Jeśli chodzi o silikonowe, są one najłatwiejsze do przechowywania, równo nagrzewające się, elastyczne i odporne na działanie wysokiej temperatury – tu sprawdzają się lepiej od metalowych.

Warto zaopatrzyć się także w kratkę do studzenia chleba. Powinna być pokryta nieprzywierającą warstwą, żeby nie przyklejały się do niej świeżo wyjęte z piekarnika bochenki. Używanie kratki umożliwia też odpowiednią cyrkulację powietrza, przez co wypieki nie robią się gumowe albo wilgotne. Przepływ tlenu sprawi, że skórka chleba będzie przyjemnie chrupać. Przecież właśnie o to chodzi w domowych wypiekach, żeby były jak najsmaczniejsze! Jak widzisz, kilka akcesoriów może znacznie skrócić czas przyrządzania chleba oraz sprawić, że będzie smakował jak z najlepszej piekarni.

Tych błędów lepiej nie popełniaj, jeśli chcesz upiec pyszny chleb!

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez amatorów pieczenia jest mylenie proszku do pieczenia z sodą oczyszczoną. Tak drastyczny błąd może całkiem zmienić wygląd chleba, a także jego smak. Kolejnym problemem niewyrastania ciasta jest nierównomierne nagrzewanie się piekarnika. Ustawiając go np. na 180 st. C, trzeba upewnić się, że w urządzeniu panuje dokładnie ta sama temperatura. Jak to sprawdzić? Wystarczy włożyć do środka kilka kromek pieczywa i zobaczyć, czy upieką się równomiernie. Uważaj też na źle dobrane zamienniki, zwłaszcza gdy modyfikujesz przepis pod własne potrzeby. Pamiętaj, że istnieją produkty, które stanowią bazę receptury na pyszny chleb. Gdy ich nie dodasz, wypiek najprawdopodobniej się nie uda.

Błędem jest również zbyt dużo składników, które często, zamiast poprawić smak domowego bochenka, komplikują cały proces jego powstania. Notorycznie źle dobieramy też foremki do pieczenia. Ogromne znaczenie ma bowiem nie tylko tworzywo, z którego wykonana jest foremka, ale przede wszystkim jej wielkość. Nie zakładaj z góry, że ciasto całkiem zmieści się w wybranej foremce. Jeśli korzystasz z przepisu, w którym dokładnie opisano wymiar keksówki, weź te informacje pod uwagę. Używasz niewłaściwych narzędzi do pieczenia? To błąd, który również może doprowadzić do zniszczenia całego wypieku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny