Jaki czajnik nadaje się na kuchenkę indukcyjną?

Gotowanie na kuchence indukcyjnej polega na wytwarzaniu pola magnetycznego pomiędzy płytą indukcyjną a naczyniem. Dzięki niemu powstają prądy wirowe, które nagrzewają naczynie. Do płyty indukcyjnej nie nadają się naczynia ze szkła, stali szlachetnej, miedzi czy aluminium. Dlatego też czajnik na płytę indukcyjną musi być specjalnego typu.

Aby sprawdzić, czy masz do czynienia z czajnikiem na indukcję, obejrzyj oznaczenia na dnie czajnika, gdzie powinien znajdować się znak przedstawiający zwój. Możesz również sprawdzić czajnik na indukcję przy pomocy magnesu, gdyż jego dno musi przyciągać magnes.

Istotną sprawą w przypadku czajnika na płytę indukcyjną jest wielkość dna. Dno czajnika musi ściśle przylegać do powierzchni kuchenki dlatego też nie może być większe niż pole kuchenki, gdyż kuchenka może się nie uruchomić. Nowoczesne kuchenki i płyty indukcyjne mają sensory na całej powierzchni, dzięki czemu wielkość czajnika nie ma znaczenia. Dobrze sprawdzają się czajniki o kształcie kulistym, którego dno jest mniejsze niż środek. Zapewniają one oszczędność energii, gdyż do ogrzania takiego czajnika potrzeba mniej prądu. Spore znaczenie ma grubość dna czajnika. Im dno jest grubsze tym właściwości czajnika są lepsze. Do kuchenki indukcyjnej nadają się zarówno czajniki emaliowane, jak i wykonane ze stali nierdzewnej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o płytach indukcyjnych.

Zielony czajnik na płytę indukcyjną z żółtą rączką. Porady dotyczące wyboru czajnika na indukcję krok po kroku
Czajnik na płytę indukcyjną - co wybrać, na co zwrócić uwagę, czego unikać

Kupujemy czajnik na płytę indukcyjną - czym się kierować?

Wybierając czajnik na indukcję czy też do każdej innej kuchenki, musimy zdecydować się na jego pojemność, aby gotowanie wody było ekonomiczne. Dla gospodarstwa jedno- lub dwuosobowego lepszym rozwiązaniem będzie mały czajnik. Natomiast dla większej rodziny najlepiej sprawdzi się nowoczesny czajnik o pojemności 1,7 litra.

W przypadku każdego czajnika, także na płytę indukcyjną, musimy zwracać uwagę na solidność wykonania, szczególnie jeśli chodzi o rączkę. W przypadku kuchenki indukcyjnej nie ma niebezpieczeństwa stopienia rączki czajnika, jeśli postawimy go nie równo na gazie lub spalimy czajnik. Kuchenki indukcyjne wyłączają się samoczynnie, gdy temperatura jest za wysoka. Jednak czajnik na indukcję można także używać na każdej innej kuchni, dlatego warto zwrócić uwagę na rączkę, która się nie stopi, nie odpadnie, co może skutkować poparzeniem. Jeżeli chcemy, aby czajnik sygnalizował zakończenie gotowania warto zdecydować się na czajnik z gwizdkiem.

Obecnie większość czajników oferowanych w sklepach internetowych to czajniki na płytę indukcyjną. Ich ceny zaczynają się już od około 20 zł i dochodzą do 900 zł. Dlatego też przy wyborze czajnika można kierować się nie tylko ceną, lecz także ciekawym wzornictwem, jakie mają nowoczesne czajniki w stylu retro, na przykład czajnik emaliowany z gwizdkiem. Warto poczytać opinie innych użytkowników. A może zainteresuje cię także ten artykuł o płytach indukcyjnych Siemens?

Czajnik na indukcję - nowoczesna stylistyka

Wśród czajników przeznaczonych do kuchenki indukcyjnej znajdziemy ciekawe modele w stylu retro, nietuzinkowe czajniki czarne, które świetnie prezentują się w nowoczesnej kuchni. Możemy wybierać w ofertach różnych producentów, chociaż nie znajdziemy czajników znanej firmy Tefal.

Najczęściej wybierany jest niedrogi czajnik ze stali nierdzewnej lub emaliowany z gwizdkiem w stylu klasycznym. W kuchni w stylu nowoczesnym świetnie wygląda czajnik emaliowany czarny. Świetne opinie zbiera czarny czajnik emaliowany ze stali nierdzewnej Granchio Grancho Sfera Nero 2,5 l z gwizdkiem.

Obecnie czajnik na płytę indukcyjną można już zakupić w niewygórowanych cenach. Przy wyborze czajnika nie musisz kierować się ceną, lecz bardziej wyglądem i ciekawym wzornictwem. Możesz wybrać piękny czajnik czarny czy też czajnik w stylu retro, który ozdobi twoją kuchnię. Czajnik emaliowany z gwizdkiem 2,5 l to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny